ماجراهای جزیره‌ی چالاک

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسری کوچک و زندگی او در یکی از جزایر خلیج فارس، دوستی و ماجراجویی‌های او در کنار دوستانش و یادگیری موضوعات مختلفی در مورد ایران

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازی‌های چالاک و حیوانات جزیره، دوستی و ارتباط‌شان با هم و تجربه‌هایی مثل مدرسه رفتن، مسابقه دادن و جستجوی خانواده، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  چالاک کنجکاو و پرانرژی است. دوست دارد از همه چیز سردربیاورد و برای پیدا کردن پاسخ سؤالاتش تلاش می‌کند. او مهربان و مسئول است و نسبت به دیگران و محیط اطرافش مسئولانه و همدلانه رفتار می‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم مهربان و حمایتگرند. آن‌ها شاد و پرانرژی و پرتلاش‌اند و همیشه در حال یاد گرفتن چیزهای تازه‌اند. بعضی حیوانات مثل خرچنگ یا فلامینگو نقش بزرگ‌ترهای سریال را دارند که همیشه همراه و حامی کودکان‌اند و رفتارشان محترمانه و دوستانه است.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: تنبل، مسخره، دست از سرم بردار، بداخلاق. بخش عمده‌ی آموزش موضوعات مربوط به جغرافیای ایران به شکل مستقیم و در قالب توضیحات کلامی انجام می‌شود و ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم و هضم نباشند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعاتی مثل جغرافیای ایران، اقوام و نژادها، اصل و نسب خانوادگی، طبیعت و حیوانات مختلف جزیره و پدیده‌های طبیعی مختلف آشنا می‌شوند. همچنین، به کنجکاوی در مورد محیط زندگی‌شان، مشاهده‌ی دقیق، پرسشگری و تلاش برای پیدا کردن پاسخ و یاد گرفتن چیزهای تازه ترغیب می‌شوند.
  سریال در تلاش است حس خوب تعلق به ایران و میل به شناخت کشور و تلاش برای آبادانی آن را در کودکان به جریان بیندازد. داستان‌ها در جزیره‌ای در خلیج فارس اتفاق می‌افتند و گفتگوها و اتفاقات زیادی پیرامون خلیج و کل ایران شکل می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای زندگی پسربچه‌ای به نام چالاک است که دور از خانواده‌اش، در جزیره‌ای ناشناخته در خلیج فارس زندگی می‌کند. او با حیوانات مختلف جزیره دوست می‌شود و هر روز ماجراهای مختلفی را در کنار آن‌ها تجربه می‌کند و چیزهای زیادی در مورد طبیعت جزیره و حیواناتش، خلیج فارس، جغرافیای ایران، شهر زادگاهش و خانواده‌اش یاد می‌گیرد. حیوانات جزیره موجودات همدل و همراهی‌ هستند که هیچ‌ وقت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند و همیشه در حال کنجکاوی و تلاش برای پیدا کردن پاسخ پرسش‌هایشان هستند. آن‌ها در کنار هم به مدرسه می‌روند، مسابقه راه می‌اندازند، به کشف جزیره می‌پردازند و لحظات خوشی را با هم می‌گذرانند. بازی و شادی و شیطنت و حس خوب تعلق به یک کشور و تلاش برای شناخت بیشتر ایران و جغرافیای آن از موضوعات برجسته و تأثیرگذار در این سریال‌اند.
  فضای کلی سریال شاد و بانشاط است. صحنه و موضوع ترسناک و خشن خاصی در داستان‌ها نیست و همیشه اتفاقات به خیر و خوشی ختم می‌شوند. گاهی حیوانات از کلمات یا عبارات توهین‌آمیز نسبت به هم استفاده می‌کنند که همیشه با واکنش بزرگ‌ترهای سریال مواجه می‌شوند و به روش مثبتی از ادامه‌ی رفتار آزاردهنده‌شان نهی می‌شوند. بسیاری از موضوعاتی که به آن‌ها پرداخته می‌شود و شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها برای عموم کودکان خردسال سنگین یا غیرقابل ارتبا‌ط‌اند. بخش عمده‌ی آموزش موضوعات مربوط به جغرافیای ایران به شکل مستقیم و در قالب توضیحات کلامی انجام می‌شود و ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم و هضم نباشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چالاک پسر کوچکی است که دور از خانوده‌اش در جزیره‌ای ناشناخته در خلیج فارس زندگی می‌کند. او در آن‌جا با حیوانات و پرندگان مختلفی مثل گوسفند، فلامینگو و خرچنگ دوست می‌شود و در کنار آن‌ها تجربه‌های مختلفی می‌کند و چیزهای زیادی در مورد ایران، خلیج فارس، طبیعت و گیاهان و جانورانش یاد می‌گیرد. او با کمک دوستانش موفق می‌شود شهر و خانواده‌اش را پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این کارتون را بیشتر دوست دارید؟ ارتباط بین شخصیت‌ها یا زندگی در جزیره یا یاد گرفتن چیزهایی در مورد ایران؟
  چیزهایی که در این سریال در مورد ایران می‌شنوید برایتان تازه است؟ دوست دارید در مورد کدام موضوع بیشتر بدانید؟
  وقتی برای شما سؤالی پیش می‌آید چگونه به دنبال پاسخ‌ آن می‌گردید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟ چه راه‌هایی برای پیدا کردن پاسخ به سؤالات می‌شناسید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۸۷