ماجراهای جوجو کوچولو

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی جوجه‌ای طلایی و تجربه‌های روزمره‌ی او در کنار خانواده و دوستانش

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های جوجو کوچولو و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شود، مثل ترس از تنهایی، غذا خوردن، میل به خرید، پارک رفتن، ارتباط با والدین و دوستان و رفتن به مهد، همگی برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند.
  مادر جوجو کوچولو مهربان و حمایتگر است و در همه‌ی موقعیت‌هایی که جوجه تجربه می‌کند، با حوصله و صبوری او را همراهی می‌کند.
  از آن‌جایی که داستان‌ها در قالب ترانه تعریف می‌شوند، ممکن است درک خط سیر آن‌ها برای بعضی کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. همچنین، برای نگه داشتن ریتم ترانه‌ها، بعضی جملات به‌غلط استفاده شده‌اند.
  در یکی از قسمت‌ها پدر سر جوجه داد می‌زند و با او دعوا می‌کند. کلاً ظاهر و شخصیت پدر گاهی کمی ترسناک به نظر می‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، به‌صورت موزیکال و با ترانه‌هایی درباره‌ی زندگی و اتفاقات روزمره‌ی زندگی یک جوجه‌ی مرغ و خروس ساخته شده است. گفتگوهای بین مرغ و خروس و جوجه و ماجراهایی که در هر قسمت اتفاق می‌افتند، در قالب ترانه و از زبان راوی داستان‌ها بیان می‌شوند. داستان‌ها به مسائلی چون رفتن به مهد، غذا خوردن، تنهایی و ترس، پارک رفتن، خرید کردن، رابطه با والدین و مسائلی از این دست، که در زندگی هر روزه‌ی خردسالان برجسته و معنادارند، می‌پردازد. مادر جوجو کوچولو مهربان و حمایتگر است و در این تجربه‌ها همواره او را همراهی می‌کند و به او کمک می‌کند تا آن‌ها را با احساس خوبی پشت سر بگذارد.
  از آن‌جایی که داستان‌ها در قالب ترانه تعریف می‌شوند، ممکن است درک خط سیر آن‌ها برای بعضی کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. همچنین، برای نگه داشتن ریتم ترانه‌ها، بعضی جملات به‌غلط استفاده شده‌اند. کلیشه‌های جنسیتی مثل مادر خانه‌دار و پدر شاغل در سریال پررنگ است و با توجه به این‌که مخاطب داستان‌ها خردسالانی‌ هستند که در حال شکل دادن به تصورات‌شان در مورد محیط پیرامون‌شان هستند، این موضوع می‌تواند بسیار بااهمیت تلقی شود. روابط مادر و پدر و بعضی واکنش‌های پدر به شیطنت‌های جوجو کوچولو نیز کلیشه‌ای است؛ مثلاً اول از دست او عصبانی می‌شود و داد می‌زند و بعد از مدتی او را می‌بوسد؛ این رفتار دوگانه می‌تواند آثار نامطلوبی روی کودک داشته باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۳ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده در سریال با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جوجو کوچولو در خانه‌ای کنار مامان مرغه و بابا قوقولی زندگی می‌کند. او مثل همه‌ی کودکان همسن‌و‌سالش به مهد کودک می‌رود، با دوستانش بازی می‌کند، با مادر و پدرش به پارک می‌رود، بهانه‌گیری می‌کند و چالش‌ها و تجربه‌های مختلفی را از سر می‌گذراند. راوی داستان‌ها با زبان موسیقی و ترانه، ماجراهای او را نقل می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز جوجو کوچولو به کجا رفت؟ چه کارهایی انجام داد؟ شما به کجاها رفتید و چکار کردید؟
  جوجو کوچولو با دوستانش چه بازی‌هایی می‌کند؟ شما هم دوستانی دارید؟ با آن‌ها چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  مامان و بابای جوجو کوچولو مهربان‌اند؟ جوجو کوچولو با آن‌ها چه بازی‌هایی می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","موزیکال"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","موزیکال"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۴