ماجراهای جیرجیر و جانا

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی دوستی یک دختربچه و یک جیرجیرک و آشنا شدن آن‌ها با حیوانات مختلف در مسیر پیدا کردن خانه‌ی دختربچه

سال: 1389
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط جیرجیر و جانا، تلاش جانا برای پیدا کردن جایی که در آن زندگی کند و آشنایی و دوستی آن‌ها با حیوانات مختلف می‌تواند برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه باشد.
  جانا کنجکاو و جستجوگر است و دوست دارد در مورد همه‌ی حیوانات بداند. او مهربان و خوش‌رفتار است. جیرجیر هم حامی و مهربان است و همیشه جانا را همراهی می‌کند تا خانه‌ی مورد نظرش را پیدا کند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با حیوانات مختلف و بعضی از ویژگی‌هایشان، پرنده‌های مهاجر، طبیعت و بعضی پدیده‌های طبیعی آشنا می‌شوند.
  آشنایی با بعضی حیوانات مثل تمساح و ظاهر و رفتار ترسناک آن‌ها، جیرجیر و جانا را می‌ترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای زندگی دختربچه‌ای به نام جانا است که راه خانه‌اش را گم کرده و قرار است با کمک جیرجیرکی به نام جیرجیر خانه‌اش را پیدا کند. او و جیرجیر که با هم دوست شده‌اند، در راه پیدا کردن خانه‌ی جانا با حیوانات مختلفی روبه‌رو می‌شوند و بعضی از ویژگی‌های آن‌ها را از زبان خودشان می‌شنوند. داستان هر قسمت حول معرفی یک حیوان، پرنده یا حشره می‌گذرد و در پایان، جانا و جیرجیر به خانه‌ی جیرجیر می‌روند تا روز بعد جستجو را ادامه دهند. دوستی و همدلی و کنجکاوی در شناخت محیط اطراف، از ویژگی‌های برجسته‌ی این سریال‌اند.
  رویکرد این سریال در آموزش مثبت و مستقیم است. در هر قسمت حیوانی به کودکان معرفی می‌شود و این معرفی با توضیحات کلامی و مستقیم از زبان خود حیوان انجام می‌شود. بخشی از این آشنایی هم با پرسش‌هایی که جانا و جیرجیر از حیوانات می‌پرسند صورت می‌گیرد. ممکن است توضیحات زیاد حیوانات در مورد ویژگی‌هایشان و اطلاعات متعددی که به مخاطب می‌دهند، برای کودکان کوچک‌تر سنگین باشند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جانا دختربچه‌ای است که راه خانه‌اش را گم کرده و جیرجیر به او کمک می‌کند تا خانه‌اش را پیدا کند. آن‌ها در طول مسیر با حیوانات مختلفی آشنا می‌شوند و بعضی از ویژگی‌های آن‌ها را می‌شناسند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز با چه حیوانی آشنا شدید؟ قبلاً آن را می‌شناختید؟ فکر می‌کنید کجا می‌شود این حیوان را دید؟
  دوست دارید حیوانات مختلف را بشناسید؟ از باغ وحش رفتن خوش‌تان می‌آید؟
  به نظر شما جیرجیر و جانا با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۸۹