ماجراهای حاکم و حاتم

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و درام درباره‌ی حاکمی ظالم و خودخواه، دردسرهایی که برای مردم درست می‌کند و مشاوره‌های فردی خردمند برای حل مسائل کشور

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع حکومت و رابطه‌ی مردم با آن می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  حاتم انسان عادل و خردمندی است که تمام تلاشش را می‌کند تا مردم در آسایش باشند. او همیشه به حاکم مشاوره می‌دهد و راه‌حل‌های مناسبی برای حل مسائل کشور پیشنهاد می‌دهد.
  موضوع اصلی سریال، حکومت‌داری و ظلم و ستم به مردم است که موضوع کودکانه‌ای نیست. راهزنان از سربازان می خواهند لباس‌هایشان را درآورند و سربازان با بالاتنه‌ی لخت به دربار می‌روند.
  از عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده: مردک نادان، از جلوی چشم‌ام دور شو، زبانت را به کامت بکش، بدبخت شدم، ببند دهنت رو، مرتیکه، مردک، خزعبل، بی‌مصرف. لحن تند و خشن نیز در سراسر مجموعه شنیده می‌شود.
  کودکان با مناسبات قدرت در حکومت‌های پادشاهی در گذشته و شیوه‌ی اداره‌ی کشور و نیز با بعضی از روش‌های زراعت آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  پوشش و ظاهر افراد، معماری و فضای شهری در این سریال، به دوران‌های گذشته در تاریخ ایران مربوط می‌شود. در صورت علاقه‌ی کودک می‌توان در مورد دوره‌ای که فضای این داستان می‌تواند به آن مربوط باشد تحقیق و بررسی بیشتری کرد.
  حاکم مدام اطرافیانش را به مرگ تهدید می‌کند و دعوا و داد و بیداد در صحنه‌های مختلف مشاهده می‌شود. درباریان نیز با مردم بدرفتاری می‌کنند و آن‌ها را تهدید به زندان و شکنجه می‌کنند. راهزنان به مردم و سربازان حمله می‌کنند و با آن‌ها بدرفتاری می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی حاکمی ستمگر و خودخواه است که فقط به فکر خوشگذرانی است. او هیچ توجهی به مسائل و مشکلات کشور ندارد و از فقر و بیچارگی مردم بی‌خبر است. در هر قسمت از سریال، در اثر بی‌کفایتی‌های حاکم مسائلی برای مردم پیش می‌آید یا با تصمیمات نادرست او و درباریانش، کشور در معرض تهدید و نابودی قرار می‌گیرد ولی فردی خردمند و خوش‌قلب به نام حاتم، که هدفش خدمت به مردم است، به حاکم مشاوره می‌دهد و با ارائه‌ی راه‌حل‌هایی خلاقانه و مناسب، به حل مسائل مردم و حاکم کمک می‌کند.
  حاکم مدام سر درباریان داد و فریاد می‌کشد و آن‌ها را به کشتن تهدید می‌کند و با لحن تند و خشن و توهین‌آمیز با آن‌ها حرف می‌زند. موضوع اصلی این سریال، بی‌عدالتی و ظلم در حکومت پادشاهی و تأثیر آن بر زندگی مردم است. این موضوع به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است برایشان جذاب نباشد؛ هرچند ممکن است برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی قابل ارتباط باشد. همچنین، شیوه‌ی حکومت پادشاهی و مناسبات قدرت در این شیوه، می‌تواند موضوعی برای گفتگو با کودکان باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حاکمی ستمگر بر سرزمینی حکومت می‌کند و مردم از دست او و ظلم‌هایش در عذاب‌اند. در این سرزمین مرد خردمند و خوش‌قلبی به نام حاتم هم زندگی می‌کند که هر وقت حاکم در حل مسائل کم می‌آورد، وزیرش را به سراغ او می‌فرستد. وزیر از این موضوع ناراضی است و سعی دارد وجهه‌ی حاتم را نزد حاکم خراب کند ولی حاتم همیشه موفق می‌شود با ارائه‌ی راه‌حلی خلاقانه و مناسب، به مردم سرزمینش خدمت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست داشتید؟ چه سریال دیگری تماشا کرده‌اید که شبیه به این باشد؟
  به نظر شما اگر حاتم نبود، حاکم مسائل کشور را چگونه حل می‌کرد؟ چه اتفاقاتی ممکن بود برای کشور بیفتد؟
  در مورد حکومت پادشاهی چیزی می‌دانید؟ فکر می‌کنید چرا در گذشته حکومت‌های پادشاهی بیش‌تر رواج داشته‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰