ماجراهای حماسی کاپیتان زیرشلواری

(The Epic Tales of Captain Underpants)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو دوست صمیمی، و خرابکاری‌ها و شیطنت‌های آن‌ها در مدرسه با کمک ابرقهرمانی با لباس زیر

سال: 2018
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و رفاقت نزدیک جرج و هارولد، تجربه‌های آن‌ها در مدرسه و در ارتباط با مدیر، معلمان و همکلاسی‌هایشان، و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند. آن‌ها شیطان و بازیگوش‌اند و همیشه در معرض اخراج از مدرسه قرار دارند. رفتار مدیر مدرسه با آن‌ها خشن و غیرمحترمانه است و هر روز، هم خودشان دردسرهای زیادی را تجربه می‌کنند و هم برای دیگران دردسرساز می‌شوند.
  جرج و هارولد با تخیل سرشار خود بر همه‌ی موانع و چالش‌ها غلبه می‌کنند و امید و روحیه‌شان را همیشه حفظ می‌کنند. آن‌ها در همه‌ی موقعیت‌های چالش‌برانگیز کنار هم‌اند و از یکدیگر حمایت می‌کنند.
  کاپیتان زیرشلواری فقط شورت پوشیده و در طول سریال بارها به شورت او و دیگران اشاره می‌شود. همچنین به بهانه‌های مختلف، شخصیت‌ها از پشت نشان داده می‌شوند و موقعیت‌های زیادی حول محور باسن و باد معده شکل می‌گیرند. گاهی شخصیت‌ها با حرکت دادن باسن‌شان با هم حرف می‌زنند. یکی از پسرهای کلاس به دختر همکلاسی‌اش حس خاصی دارد و او را نیمه‌ی گمشده‌ی خود می‌داند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: لاغرمردنی، بوگندو، پاچه‌خوار، دهن‌لق، حال‌مون به هم خورد، بدبخت، ضدحال، مسخره، احمق، خنگ، جون مادرت، مغزتون دود نکنه. بعضی از این‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. سراسر سریال به شوخی در مورد باسن و باد معده می‌گذرد. شخصیت‌ها مدام در مورد باد معده حرف می‌زنند یا صدای آن را درمی‌آورند یا در حال بیرون دادن باد معده‌اند.
  کودکان با سری کتاب‌های کاپیتان زیرشلواری، نوشته‌ی داو پیلکی آشنا می‌شوند.
  سراسر این سریال صحنه‌ی زدوخورد، سقوط، پرت شدن، له شدن، سوزاندن، خراب کردن و نابودی است. جرج و هارولد و دیگر شخصیت‌ها از انواع سلاح‌ها و روش‌ها برای رسیدن به مقاصدشان استفاده می‌کنند؛ دیگران را می‌زنند، آن‌ها را تبدیل به موجودات دلخواه‌شان می‌کنند، به آن‌ها تزریق می‌کنند، نقشه‌های خبیثانه می‌کشند و همه‌ی این کارها را در حال خنده و شوخی انجام می‌دهند. جرج و هارولد در کمال معصومیت خشونت می‌ورزند و هیچ وقت با پیامد رفتارهای خشن‌شان مواجه نمی‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که برگرفته از سری کتاب‌هایی با همین نام، نوشته‌ی داو پیلکی است، درباره‌ی دو پسربچه‌ی دبستانی به نام‌های جرج و هارولد است. آن‌ها که مثل بیشتر کودکان دبستانی، هر روز با چالش‌ها و مسائلی در ارتباط با مدیر و معلمان و همکلاسی‌هایشان مواجه می‌شوند، با تخیل سرشاری که دارند سعی می‌کنند بر این چالش‌ها غلبه کنند اما راه‌حل‌هایشان برای دیگران دردسرساز می‌شود. جرج و هارولد وقتی با مسئله‌ای در مدرسه مواجه می‌شوند، اول سعی می‌کنند با تخیل و ساخت کتابی تصویری و کمیک، با مسئله‌شان مواجه شوند و بعد هم بر اساس داستان‌های کتاب‌شان، نقشه‌هایی می‌کشند و موقعیت‌هایی خلق می‌کنند تا در فضایی خرابکارانه و طنز، مسئله را از پیش رویشان بردارند. آن‌ها مدیر بداخلاق و بدرفتار مدرسه را تبدیل به ابرقهرمانی با لباس زیر می‌کنند و با قرار دادن او در وضعیتی تمسخرآمیز، هم از ابهت و قدرت او می‌کاهند و هم او را تبدیل به حامی خود می‌کنند. جرج و هارولد همیشه همراه یکدیگرند و در مواجهه با افرادی که مدام می‌خواهند به آن‌ها زور بگویند یا آن‌ها را مجبور به انجام کارهایی کنند که دلخواه‌شان نیست، با هم همدست و همکارند.
  سراسر این سریال صحنه‌ی زدوخورد، سقوط، پرت شدن، له شدن، سوزاندن، خراب کردن و نابودی است. جرج و هارولد و دیگر شخصیت‌ها از انواع سلاح‌ها و روش‌ها برای رسیدن به مقاصدشان استفاده می‌کنند و همه‌ی این کارها را در حال خنده و شوخی انجام می‌دهند. آن‌ها در کمال معصومیت خشونت می‌ورزند و هیچ وقت با پیامد رفتارهای خشن‌شان مواجه نمی‌شوند. بخش زیادی از موقعیت‌ها و گفتگوهای سریال در مورد باسن و باد معده و شوخی‌های مختلف مربوط به توالت رفتن و دفع و لباس زیر است و شخصیت‌ها به‌راحتی و بدون احساس شرم، درباره‌ی این موضوعات صحبت می‌کنند. فضای سریال بسیار دخترانه/پسرانه است و شخصیت‌های دختر عموماً حاشیه‌ای و کلیشه‌ای هستند؛ مثلاً یا در حال نمایش موهایشان به دیگران‌اند یا در حال ضدحال زدن به شوخی‌های بامزه‌ی پسران. همه‌ی این موقعیت‌ها بدون این‌که تغییری در نگرش مخاطب ایجاد کنند یا کلیشه‌هایشان در مورد دخترانه/ پسرانه را به چالش بکشند، در فضای شوخی و طنز به پایان می‌رسند و در هیچ زمینه‌ای، کسی به خاطر رفتارهایش با پیامدی مواجه نمی‌شود؛ مگر آدم‌هایی که جرج و هارولد را اذیت می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچکتر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات طرح شده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو پسربچه‌ی شیطان و بازیگوش به نام‌های جرج و هارولد، هر وقت در مدرسه با چالشی مواجه می‌شوند، شروع به کشیدن کتابی کمیک می‌کنند. آن‌ها در عین حال، مدیر مدرسه‌شان را که شخصی بداخلاق و زورگوست، هیپنوتیزم کرده و تبدیل به ابرقهرمانی با لباس زیر می‌کنند تا به کمک آن‌ها بیاید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این سریال برایتان جالب است؟ داستان‌هایش را بیشتر دوست دارید یا شوخی‌هایی که با باسن و باد معده کرده؟
  به نظرتان این همه شوخی با باسن و باد معده برای چیست؟ چه چیزی این موضوع را بین بچه‌ها این همه پرطرفدار کرده؟ فکر می‌کنید همه‌ی بچه‌ها از این شوخی‌ها لذت می‌برند؟
  چه چیزی در شخصیت هارولد و جرج را دوست دارید؟ چه ویژگی‌هایی در آن‌ها و تجربه‌هایشان برای شما آشناست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۸