ماجراهای دانی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی یک کارگاه مجهز ساخت‌وساز و مراحل ساخت کاردستی‌های مختلف از روی نقشه و با استفاده از ابزارهای حرفه‌ای

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای ساخت‌وساز در برنامه و درست کردن کاردستی و استفاده از وسایل و ابزارهای کاردستی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  کودکان با بعضی ابزارهای ساخت‌وساز و نیز با مراحل درست کردن کاردستی و فرایندهای بریدن و چسب زدن آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی مردی به نام دانی است که در هر قسمت در کارگاهش چیزی درست می‌کند و بعد، معمولاً از چیزی که ساخته استفاده می‌کند. او ابتدا با کمک ابزارهای طراحی، نقشه‌ای از چیزی که می‌خواهد درست کند می‌کشد. بعد، از روی آن نقشه و با استفاده از ابزارهای متنوع و پیچیده‌ای که در کارگاهش دارد، از دستگاه جوشکاری و تراشکاری گرفته تا خط مونتاژ، وسیله‌ی موردنظرش را درست می‌کند. بسیاری از وسایلی که دانی می‌سازد، در ابعاد بزرگ و واقعی‌اند؛ در حالی که این امکان وجود دارد که همان وسایل در اندازه‌های کوچک و به‌عنوان وسیله‌ی بازی ساخته شوند.
  در عین حالی که به نظر می‌رسد فضای ساخت‌وساز کاردستی در برنامه می‌تواند برای کودکان انگیزه‌بخش باشد و ساخت کاردستی‌های جدیدی به آن‌ها آموزش دهد ولی سخت و پیچیده بودن طرح‌ها، شباهت آن‌ها به کارهای بزرگ‌ترها و استفاده از ابزارها و دستگاه‌های پیچیده و حرفه‌ای ممکن است کودکان را، برعکس، بی‌انگیزه و بی‌علاقه کند، یا نهایتاً آن‌ها را ترغیب کند که از بزرگ‌ترهایشان بخواهند برایشان کاردستی درست کنند. در خیلی از قسمت‌ها، مراحل ساخت کاردستی با خروجی آن مطابقت دقیقی ندارند؛ یعنی نمی‌شود با پیش رفتن قدم به قدم مراحل ساخت، به وسیله‌ای که ساخته شده رسید. حضور و حمایت بزرگ‌ترها می‌تواند به کودکان کمک کند تا به‌جای تقلید از روش کار دانی، از ایده‌هایش برای ساخت‌وساز الهام بگیرند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد کاردستی‌ها و مراحل ساختن آنها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دانی در هر قسمت با استفاده از خط‌کش، گونیا، مداد و سایر ابزارهای طراحی، نقشه‌ای روی کاغذ می‌کشد و بعد، از روی آن نقشه شروع به ساختن چیزهای مختلفی می‌کند. بعضی از وسایلی که برای ساخت‌و‌ساز استفاده می‌کند، وسایل دورریختنی اطرافش هستند و گاهی هم از توپ‌های پلاستیکی یا کاغذهای رنگی استفاده می‌کند. او در کارگاه مجهزی کار می‌کند که انواع وسایل ساخت‌وساز، چوب‌بری، تراشکاری، جوشکاری و حتی خط مونتاژ دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کاردستی امروز چی بود؟ دوست دارید با کمک بزرگ‌ترها آن را درست کنید؟
  شما معمولاً با چه وسایلی کاردستی درست می‌کنید؟ به نظرتان برای کاردستی درست کردن به ابزارهای پیچیده‌ای که دانی دارد نیاز داریم؟
  کاردستی درست کردن را دوست دارید؟ بعد از تماشای این برنامه دوست دارید چیزی درست کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۲
  سال انتشار ۱۳۹۲