ماجراهای دهکده

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تعدادی حیوان اهلی و تجربه‌ها و ماجراهای روزمره‌ی آن‌ها با تأکید بر دوستی و همکاری

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط جوجه‌ها و توله‌سگ با هم، شیطنت‌ها و بازی‌هایشان، ارتباط‌شان با والدین و تجربه‌هایی که هر روز در خانه و مدرسه می‌کنند، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  جوجه‌ها کنجکاو و جستجوگرند، نسبت به هم و دیگران احساس مسئولیت می‌کنند و رفتارشان با بقیه محترمانه است. بزرگ‌ترها هم مهربان و حمایتگرند و با کوچک‌ترها خوش‌رفتارند.
  در یکی از قسمت‌ها به موضوعی خرافی مثل شوم بودن جغد اشاره می‌شود و بزرگ‌ترها مدام در این مورد صحبت می‌کنند.
  گاهی بزرگ‌ترها از لحن و کلام سرزنش‌آمیز استفاده می‌کنند: معلومه حواست کجاست؟ بشین سر جات. جملات و عباراتی که به دنیای کودکان بی‌ارتباط‌اند، از طرف بزرگ‌ترها زیاد استفاده می‌شود: جغد شوم، بدبخت شدیم، خدا به دادمون برسه، خدا مرگم بده، چه مصیبتی بود دامن ما رو گرفت، چه بلایی سرت اومده، خدا ازش نگذره، بمیرم برات، منحوس، خرافات، مشرف، تصاحب، پکر.
  گاهی اتفاقات خشن یا ترسناکی در داستان‌ها می‌افتد: روباه جوجه‌ای را می‌دزدد و جوجه زخمی می‌شود. سگ روباه را می‌زند و دُمش را می‌کند. یکی از جوجه‌ها مریض می‌شود و مادرش از نگرانی و استیصال گریه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در زمینه‌ای کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای زندگی چند جوجه‌ی مرغ و خروس است که همراه با والدین‌شان، یک سگ نگهبان و پسرش و چند حیوان دیگر در دهکده‌ای زندگی می‌کنند. جوجه‌ها شیطان و بازیگوش‌اند و هر روز با مسئله‌ای تازه مواجه می‌شوند یا با شیطنت‌هایشان دردسری درست می‌کنند. بعد با کمک هم و با مشورت و حمایت بزرگ‌ترها سعی می‌کنند مسئله‌ی پیش‌آمده را حل کنند. راستگویی، مسئولیت‌پذیری، کار گروهی و دوستی از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد؛ به غیر از تلاش‌های روباه برای گرفتن جوجه‌ها و البته ترس همیشگی حیوانات از او. در بعضی قسمت‌ها شخصیت‌های بزرگ‌تر از کلمات و عبارات بزرگسالانه‌ای استفاده می‌کنند که در جهان کودکان عبارات معناداری نیستند و ممکن است از طرف آن‌ها و بدون توجه به معنا، تقلید شوند. مسیر بعضی از داستان‌ها به این صورت است که برای رسیدن به یک نتیجه‌ی مثبت، از راه منفی و نامناسبی می‌گذرند؛ مثلاً برای نشان دادن نادرست بودن خرافات، بارها به شوم بودن جغد اشاره می‌‌شود یا برای تأکید بر اهمیت راستگویی، خیالبافی‌های یک جوجه مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد و دروغ پنداشته می‌شود. ریتم داستان‌ها کند است و ممکن است دنبال کردن آن‌ها برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چند جوجه‌ی خواهر و برادر همراه با مرغ و خروس، سگ نگهبان و پسرش و چند حیوان دیگر در دهکده‌ای زیبا و سرسبز زندگی می‌کنند. جوجه‌ها هر روز با مسئله‌ی تازه‌ای مواجه می‌شوند یا با رفتارهایشان دردسری درست می‌کنند و بعد با کمک هم و با راهنمایی و حمایت بزرگ‌ترها مسئله را حل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ به نظرتان می‌شد هر قسمت کوتاه‌تر باشد؟
  به نظر شما بدون کمک و حمایت دیگران می‌شود همه‌ی مسئله‌ها را حل کرد؟ شما تا به حال با مسئله‌ای مواجه شده‌اید که به کمک بقیه نیاز داشته باشید؟
  به نظرتان چرا در بیشتر قصه‌ها و کارتون‌ها روباه‌ها موجوداتی بدجنس و حیله‌گرند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۷
  سال انتشار ۱۳۹۳