ماجراهای روباه و خروس

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی حیواناتی در مزرعه، مسائل مختلف آن‌ها در ارتباط با هم و با دشمنان‌شان و تلاش و همکاری آن‌ها برای حل مسائل

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین حیوانات مزرعه و بعضی مسائلی که برایشان پیش می‌آید، مثل دعوا، دوستی، قهر و آشتی، برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  حیوانات مزرعه خوش‌برخورد و مهربان‌اند. با هم محترمانه رفتار می‌کنند و اگر بین‌شان مسئله‌ای پیش بیاید، سعی می‌کنند آن را با گفتگو حل کنند. آن‌ها کارهایشان را با همکاری با هم انجام می‌دهند و وقتی کسی نیاز به کمک داشته باشد دریغ نمی‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن استفاده می‌شود: خروس وحشی، حیله‌گر، بدذات، فضول، موی دماغ، چرا این‌قدر غر می‌زنی. استفاده‌ی زیاد از اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های مختلف می‌تواند درک گفتگوها را برای کودکان کوچک‌تر دشوار کند. از کلمات و عبارات سنگین و دشوار هم زیاد استفاده می‌شود: دست‌مریزاد، موعد، آذوقه، رونق، پرآوازه، محقر، توشه، نفوس بد، ‌دستی بجنبون. روباه حیله‌گر عموماً با لهجه‌ی اصفهانی صحبت می‌کند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با حیوانات مختلف و بعضی ویژگی‌هایشان و نیز با موضوعاتی مثل حیوانات اهلی، پرنده‌های مهاجر و زندگی در مزرعه آشنا می‌شوند. از آن‌جایی که زبان سریال پر از اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های مختلف است، در صورت همراهی بزر‌گ‌ترها می‌تواند به گسترش خزانه‌ی واژگانی کودکان کمک کند.
  روباه و گرگ در قسمت‌های مختلف در حال نقشه کشیدن برای خوردن حیوانات مزرعه‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای حیوانات یک مزرعه است که در کنار هم با صلح و صفا زندگی می‌کنند. اهالی این مزرعه‌اند که مانند اعضای یک خانواده‌اند، با کار و تلاش و با همکاری با هم در مزرعه فعالیت می‌کنند. در جنگل نزدیک مزرعه روباه و گرگی زندگی می‌کنند که مثل همه‌ی داستان‌های مشابه، دشمن حیوانات مزرعه‌اند و از هر فرصتی برای خوردن آن‌ها استفاده می‌کنند. گاهی حیوانات دیگری نیز به اقتضای داستان وارد مزرعه می‌شوند و ماجراها و مسائل تازه‌ای را برای حیوانات پیش می‌آورند. حیوانات مزرعه با دوستی با هم و حمایت از هم و با استفاده از نیروی تفکر و همدلی، برای مسائل‌شان راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنند و همیشه پیروز و سربلند از دل مسائل بیرون می‌آیند.
  فضای کلی سریال شاد و صلح‌آمیز است ولی گاهی به خاطر مسائلی که روباه و گرگ به وجود می‌آورند، چالش‌هایی بروز پیدا می‌کند و برای لحظاتی فضای ترسناکی بر داستان‌ها حاکم می‌شود اما همه‌ی مسائل به خیر و خوشی ختم می‌شوند و آسیبی به حیوانات مزرعه وارد نمی‌شود. زبان سریال پر از عبارات سنگین و اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های مختلف است. این موضوع از طرفی می‌تواند درک خط سیر داستان‌ها را برای کوچک‌ترها دشوار کند اما از طرف دیگر، در صورت حمایت بزرگ‌ترها می‌تواند به گسترش دامنه‌ی لغات کودکان کمک کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در مزرعه‌ای آرام و زیبا اسب، گوسفند، خروس و دو سگ برادر با خوبی و خوشی در کنار هم زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز در مزرعه کار می‌کنند و با کاشت و برداشت محصول روزگار می‌گذرانند. در جنگل نزدیک مزرعه، روباه و گرگی زندگی می‌کنند که همیشه در حال نقشه کشیدن برای خوردن حیوانات مزرعه‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی را در این کارتون دوست دارید؟ داستان‌ها را؟ تصاویر خوش‌رنگ و زیبا را؟ رابطه‌ی حیوانات را؟
  به نظر شما چرا در همه‌ی داستان‌ها روباه و گرگ بدجنس‌اند و می‌خواهند بقیه‌ی حیوانات را اذیت کنند؟ داستان یا کارتونی به یاد دارید که فرق داشته باشد؟
  معنی همه‌ی حرف‌های شخصیت‌ها را می‌فهمید؟ به نظرتان سخت حرف می‌زنند؟ برای این‌که معنی بعضی جملات‌شان را بفهمید از بزرگ‌ترها کمک می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۷
  سال انتشار ۱۳۹۳