ماجراهای زورو

(Zorro the Chronicles)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی قهرمانی ماسک‌دار و همکاری او و دوستانش در مبارزه با نظامیان و گرفتن حق مردم

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌ها زورو، دوستی نزدیک او با برناردو، و ارتباطش با اعضای خانوده‌اش می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اینِس، دیگو و برناردو نسبت به مسائل جامعه‌شان حساس‌اند و رفتارهای ظالمانه‌ی کاپیتان با مردم را تحمل نمی‌کنند. آن‌ها برای کمک به مردم خودشان را به خطر می‌اندازند و برای رسیدن به اهداف‌شان با هم به‌خوبی همکاری می‌کنند. آن‌ها شجاع و مصمم‌اند و تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا حق به حق‌دار برسد و بساط ظلم و تبعیض برچیده شود.
  اینِس گاهی برای رسیدن به اهداف مشترکش با زورو، برای کاپیتان دلبری می‌کند و وانمود می‌کند که به او توجه دارد. زنان و مردان قهرمان، بدن‌هایی تراش‌خورده و کلیشه‌ای دارند؛ زنان بدنی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند و مردان، بدن‌هایی عضلانی و تنومند. برناردو روی سینه‌اش خالکوبی دارد و اینِس گاهی لباس‌های یقه‌باز می‌پوشد. بومیان آمریکا برهنه‌اند و تنها پارچه‌ای جای لباس زیر به خودشان وصل کرده‌اند؛ البته این پوشش محلی آن‌ها در آن دوران بوده است. موضوع مبارزه با نظامیان و نجات مردم، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز به دفعات زیاد استفاده می‌شود: دست و پا چلفتی، تکون بده اون هیکل رو، به درد لای جرز هم نمی‌خوری، احمق، بدبخت، بی‌رحم، مفت‌خور، دلقک، کودن، تنبل، بی‌مصرف.
  داستان در منطقه‌ی اسپانیایی کالیفرنیا و در اوایل قرن نوزدهم اتفاق می‌افتد و سبک زندگی، پوشش مردم، معماری، وسایل نقلیه و بخش‌های دیگری از فرهنگ مردم آن منطقه به تصویر درآمده است. همچنین، به بخش‌هایی از زندگی بومیان آمریکا و تعاملات آن‌ها با مهاجران اسپانیایی نیز پرداخته شده است.
  زدوخورد و تعقیب و گریز در طول سریال جریان دارد. زورو در همه‌ی قسمت‌ها با نظامیان درگیر می‌شود و با شمشیر و شلاق با سربازان مبارزه می‌کند. او به قصد آسیب رساندن یا کشتن مبارزه نمی‌کند؛ تنها می‌خواهد آن‌ها را خلع سلاح کند و مردم را نجات دهد. نظامیان با مردم، به‌خصوص با بومیان بدرفتاری می‌کنند، آن‌ها را بی‌دلیل زندانی می‌کنند و در زندان به آن‌ها آب و غذا نمی‌دهند و از آن‌ها بیگاری می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری، بازسازی سریال قدیمی زورو است که با اقتباس از شخصیتی به همین نام ساخته شده که جانستون مک‌کالی در قرن بیستم میلادی آن را خلق کرد. داستان درباره‌ی جوانی دورگه به نام دیگو است که پدرش از مهاجران اسپانیایی ساکن کالیفرنیاست و مادرِ از دنیا رفته‌اش بومی آمریکا بوده است. او که مدتی از کالیفرنیا دور بوده، در بازگشت متوجه می‌شود که نظامیان کشور به مردم ظلم و ستم می‌کنند، آن‌ها را به ناحق به زندان می‌فرستند، از آن‌ها مالیات‌های سنگین می‌گیرند و با بومیان آن منطقه بدرفتاری می‌کنند. دیگو که نسبت به مردمش احساس مسئولیت می‌کند، در همکاری با دوست صمیمی‌اش، برناردو، تصمیم می‌گیرد تبدیل به قهرمانی ماسک‌دار به نام زورو شود و با نظامیان مبارزه کند. خواهر دیگو نیز در این ماجراها او را همراهی می‌کند. شجاعت و مسئولیت‌پذیری این سه نفر و همکاری خوبی که با هم دارند باعث می‌شود مردمی که سال‌ها مورد اجحاف قرار گرفته‌اند، به برخی از حقوق اولیه‌شان برسند.
  زدوخورد و تعقیب و گریز در طول سریال جریان دارد. زورو در همه‌ی قسمت‌ها با نظامیان درگیر می‌شود و با شمشیر و شلاق با آن‌ها مبارزه می‌کند. اما تفاوت او با بیشتر قهرمان‌های مبارز در این است که او به قصد آسیب رساندن یا کشتن مبارزه نمی‌کند؛ تنها می‌خواهد سربازان را خلع سلاح کند و مردم را نجات دهد. خواهر دیگو گاهی برای رسیدن به اهداف مشترکش با او، برای سرکرده‌ی نظامیان دلبری می‌کند و وانمود می‌کند که به او توجه دارد. همچنین، موضوع مبارزه با نظامیان و نجات مردم، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات سریال را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دون دیگو جوان دورگه‌ای است که چند سالی از وطنش، کالیفرنیا، دور بوده و در اسپانیا تحصیل می‌کرده است. او در بازگشت به کالیفرنیا متوجه می‌شود که اوضاع نسبت به قبل تغییر کرده و کاپیتانی به نام مونستریو با اجرای قوانینی ناعادلانه مردم را تحت فشار قرار می‌دهد، آن‌ها را بی‌دلیل به زندان می‌فرستد و از آن‌ها مالیات‌های سنگین می‌گیرد. دیگو تصمیم می‌گیرد به صورت پنهانی و در قالب شخصیتی ماسک‌دار به نام زورو، وارد عمل شود و به همراه دوست صمیمی‌اش، برناردو که وانمود می‌کند ناشنواست تا بتواند گوش دیگو باشد، و خواهر دوقلویش، اینِس، به کمک مردم و محرومان بشتابد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این سریال برای شما هیجان‌انگیز و جالب است؟ خودتان را جای کدام یک از شخصیت‌ها تصور می‌کنید؟ از کدام شخصیت بیشتر خوش‌تان می‌آید؟
  به نظرتان چه چیزی باعث شده که زورو شخصاً برای کمک به مردم اقدام کند؟ مگر قوانین کشور از مردم حمایت نمی‌کنند؟ اگر همه‌ی مردم شجاعت و حس عدالت‌جویی زورو را داشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟
  زورو نسبت به مردم احساس همدلی می‌کند. فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده او بتواند حال مردم را درک کند؟ شما چقدر نسبت به دیگران احساس همدلی می‌کنید؟ نسبت به چه کسانی بیشتر احساس همدلی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۵