ماجراهای سعید

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی پسربچه‌ای همیشه خطاکار، تلاش راوی و مادر برای تربیت او و تبدیل او به یک بچه‌ی خوب

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از تجربه‌های سعید، مثل دوستی، ترس، اشتباه کردن و ارتباط با والدین و سونیا، برای کودکان خردسال معنادارند؛ هرچند عموم این تجارب با رویکرد منفی و از منظر بزرگسال نمایش داده می‌شوند.
  سعید خوش‌رفتار و مهربان است و وقتی اشتباهی می‌کند آن را می‌پذیرد و سعی می‌کند جبران کند.
  کودکان با بعضی مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی مثل صرفه‌جویی در مصرف آب، بهداشت فردی، استفاده‌ی درست از وسایل و احترام به دیگران، و نیز با بعضی احساسات مثل ترس آشنا می‌شوند.
  گاهی اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً در یک قسمت سعید فیلم ترسناک می‌بیند و می‌ترسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای پسربچه‌ای به نام سعید است که با خانواده‌اش زندگی می‌کند. او در هر قسمت اشتباهی می‌کند و از طرف راوی داستان‌ها یا مادرش تذکر می‌گیرد؛ مثلاً فیلم ترسناک تماشا می‌کند یا آب را زیاد باز می‌گذارد. وقتی سعید در موقعیتی چالش‌برانگیز قرار می‌گیرد که نمی‌داند رفتار درست چیست، صدای راوی را می‌شنویم که به سراغش می‌آید و برایش توضیح می‌دهد کار درست چیست. در واقع همه‌ی داستان‌ها حول محور اشتباهات و ناپختگی‌های سعید و توصیه‌ها و سرزنش‌های بزرگ‌ترها برای اصلاح رفتارهای او شکل گرفته‌اند. تلاش سریال بر این است که کودکان، واکنش‌های درست و منطقی برای مواجهه با موقعیت‌های مختلف را یاد بگیرند. سعید در پایان هر قسمت متوجه اشتباهاتش می‌شود و رفتار مورد نظر بزرگ‌ترها را انجام می‌دهد. بعضی از رفتارهایی که او باید تغییر دهد، ویژگی‌های طبیعی سنش یا از خصوصیات شخصیتی او هستند.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، رفتارگرایانه و معطوف به تربیت «بچه‌ی خوب» است؛ به این معنی که تصویر روشنی از بچه‌ی خوب از نگاه بزرگسال دارد و در تمام مدت هر قسمت، تلاش می‌کند کودکان را به این نقطه برساند که رفتارهایشان اشتباه‌اند و باید آن‌ها را تغییر دهند. تقریباً رفتاری نیست که راوی در مورد آن، نظر و قضاوتی ابراز نکند و از سعید انتظار نداشته باشد رفتارش را تغییر دهد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سعید پسربچه‌ای است که با پرنده‌ی سبزرنگش، سونیا و کنار خانواده‌اش زندگی می‌کند. او همیشه در انتخاب رفتار درست دچار اشتباه می‌شود و با شنیدن توصیه‌های راوی یا مادر، اشتباهش را می‌پذیرد و سعی می‌کند آن را جبران کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ از این کارتون چیزی یاد می‌گیرید؟ کارتون‌هایی که می‌خواهند چیزی به شما یاد بدهند دوست دارید؟
  به نظر شما سعید چه احساسی نسبت به صدای راوی دارد؟
  شما هم دوست دارید کسی کنارتان باشد و کارهایی که بلد نیستید به شما یاد بدهد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۴
  سال انتشار ۱۳۹۲