ماجراهای سندباد

(Arabian Nights: Sinbad's Adventures)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای جهانگرد و تجربه‌های او در سرزمین‌های مختلف، پیدا کردن دوستان تازه و ماجراجویی و خطر در کنار آن‌ها

سال: 1975
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و ماجراجویی، دور شدن از والدین، ارتباط و دوستی با شیلا و علی بابا، ترس و تنهایی و بسیاری از تجربه‌های سندباد می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
  سندباد کودکی شجاع، کنجکاو و جستجوگر است که دوست دارد همه چیز را تجربه کند. او در عین حال سعی می‌کند عاقلانه رفتار کند و با پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف برای مسائل، خودش و دیگران را از خطر دور نگه دارد. ارتباط او با دیگران محترمانه است و در همه حال سعی می‌کند به دیگران کمک کند. رفتار سندباد با حیوانات طبیعت نیز همدلانه و حمایتگرانه است. علی‌بابا و شیلا نیز دوستان حمایتگر و همراهی‌اند و در موقعیت‌های مختلف به هم کمک می‌کنند. آن‌ها با حیوانات هم مهربان‌اند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: تنبل، بدجنس مردنی، زبون نفهم، پسره‌ی دیوونه. بعضی از شخصیت‌های منفی از لحن خشن و تهدیدآمیز استفاده می‌کنند.
  کودکان در خلال تجربه‌های سندباد با طبیعت، حیوانات مختلف، تاریخ و جغرافیای مناطق مختلف و بسیاری از موقعیت‌های متنوع دیگر آشنا می‌شوند.
  کودکان با حال و هوای سرزمین‌های خاورمیانه در گذشته‌های دور، آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  سفرها و ماجراجویی‌های سندباد او را در موقعیت‌های خطرناک زیادی قرار می‌دهند؛ غرق شدن در دریا، حمله‌ی موجودات ترسناک، خطر مرگ و دزدیده‌شدن. رفتارهای تند و خشنی از جانب بعضی شخصیت‌ها دیده می‌شود: ارباب با حسن و الاغش خشن رفتار می‌کند و آن‌ها را می‌زند، پدر سندباد به عنوان تنبیه او را در انبار حبس می‌کند، پیرمردی سندباد را مجبور می‌کند او را روی دوشش حمل کند و بعد می‌خواهد سندباد را بکشد، سندباد به دریا می‌افتد و بعد در جزیره‌ای گم می‌شود، سیمرغ غول‌آسایی سندباد را می‌ترساند. در ابتدای داستان، سندباد بدون اطلاع والدینش با کشتی عموعلی فرار می‌کند و به جهانگردی می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریالی انیمیشنی قدیمی و دوبعدی، با الهام از قصه‌ی سندباد دریانورد که در داستان‌های هزار و یک‌ شب هم آمده، ساخته شده است و نام اصلی آن شب‌های عربی است. در داستان‌های این سریال که در بغداد اتفاق می‌افتند، سندباد پسربچه‌ای کنجکاو و ماجراجوست که دوست دارد دنیا را بگردد و چیزهای زیادی را تجربه کند. او بدون اطلاع والدینش با عموعلی که یک دریانورد است، راهی سفر می‌شود. او از همان ابتدای سفر به اقیانوس می‌افتد و سر از جزیره‌ای ناشناخته درمی‌آورد و ماجراجویی‌های خطرناک و پرهیجانی را از سر می‌گذراند. در این سفرها پرنده‌ی سخنگویی به نام شیلا او را همراهی می‌کند و در طول سفر، دوستان شجاع و مهربانی چون علی‌بابا و باباعلاءالدین پیدا می‌کند که همواره در موقعیت‌های دشوار و خطرناک و ماجراجویی‌های مختلف او را حمایت می‌کنند و به او دلگرمی و قوت قلب می‌دهند. ماجراهای سندباد سرشار از شگفتی و تجربه‌های تازه است و فرصت خوبی برای آشنایی با حال و هوای قصه‌های کهن خاورمیانه فراهم می‌کند.
  سفرها و ماجراجویی‌های سندباد او را در موقعیت‌های خطرناک زیادی قرار می‌دهند؛ غرق شدن در دریا، حمله‌ی موجودات ترسناک، خطر مرگ و دزدیده شدن. قدیمی بودن انیمیشن و کیفیت پایین ساخت، و ریتم کند داستان‌ها نیز ممکن است برای کودکان امروزی که عادت به تماشای اینگونه انیمیشن‌ها ندارند کمی حوصله‌سربر باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد تجربه‌های سندباد و قصه‌های کهنی چون هزار و یک شب با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سندباد پسربچه‌ی کنجکاو و مهربانی است که در یک خانواده‌ی بازرگان زندگی می‌کند. شبی بدون اطلاع پدرش به همراه دوستش، حسن، به مهمانی حاکم بغداد می‌رود. در این مهمانی افرادی از سراسر دنیا حضور دارند و سندباد با شنیدن داستان‌های آن‌ها تصمیم می‌گیرد برای کشف رازهای دنیا به سفر برود. او با نوشتن نامه‌ای، از والدینش خداحافظی می‌کند و با عموعلی که یک دریانورد است، عازم سفر می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از کدام یک از ماجراجویی‌های سندباد بیشتر لذت بردید؟ دوست داشتید جهانگردی را تجربه کنید؟
  چه شخصیت‌های دیگری می‌شناسید که جهانگرد بوده‌اند؟ سفرهای آن‌ها با سفرهای سندباد چه تفاوت‌هایی دارد؟
  به نظر شما تماشای این کارتون کمک کرد تا با بخش‌هایی از گذشته‌ی سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم بیشتر آشنا شوید؟ چه تفاوت‌هایی در زندگی ما ایجاد شده؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۷۵