ماجراهای سینا و لاکی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی پسربچه‌ای کنجکاو، سوالات مختلف او و دوستانش درباره‌ی موضوعات علمی و توضیحات دوستش، لاک‌پشت

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین سینا و بقیه‌ی کودکان، همچنین ارتباط او با پدرش و لاکی، بعضی از تجربه‌های او و کنجکاوی‌اش برای یادگیری و فهمیدن موضوعات تازه می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  سینا کنجکاو و مهربان است. او دوست دارد در مورد موضوعات مختلف بیشتر بداند و از این‌که چیز تازه‌ای یاد بگیرد استقبال می‌کند. او ارتباط دوستانه و محترمانه‌ای با دیگران دارد. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم مهربان و خوش‌رفتارند و در مواقع نیاز به هم کمک می‌کنند. لاکی و پدر سینا بزرگ‌ترهای حمایتگری هستند و هر زمان سینا و دیگران به کمک و راهنمایی نیاز داشته باشند، به آن‌ها کمک می‌کنند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: شکمو، ترسو، تنبل، حسابش رو می‌رسم، از وسط دو نصفش می‌کنم.
  کودکان طی داستان‌های این سریال با موضوعات مختلف علمی و تجربی که عموماً در کتاب‌های علوم دوره‌ی دبستان ارائه شده‌اند، مثل جانداران مختلف، شب و روز، بازیافت و جاذبه آشنا می‌شوند و در صورت علاقه می‌توانند بعداً آن موضوع را پیگیری کنند.
  گاهی اتفاقات خشن یا ترسناکی در داستان‌ها می‌افتد؛ مثلاً سینا بعد از تماشای فیلمی ترسناک، در اتاقش موجودات عجیبی می‌بیند یا بچه‌ها در حیاط بازی جنگی می‌کنند و تفنگ اسباب‌بازی بر دوش دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تلفیق تکنیک‌های سه‌بعدی و دوبعدی و با الهام از موضوعات کتاب‌های درسی علوم ابتدایی و کتاب‌های کمک‌آموزشی علوم ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای زندگی پسربچه‌ای به نام سینا است که با پدرش زندگی می‌کند و دوستان خوب و همراهی دارد. او که از طرف پدرش یک لاک‌پشت هدیه گرفته، هر وقت با مسئله‌ و سؤالی درباره‌ی موضوعات علمی مختلف مواجه می‌شود، از لاک‌پشت کمک می‌خواهد و او که داناست و در مورد همه چیز اطلاعاتی دارد، با کمک چوب و تخته‌ی جادویی‌اش، برای سینا و دوستانش درباره‌ی سؤال‌شان توضیحاتی می‌دهد و توضیحات او در قالب تصاویری دوبعدی به نمایش در می‌آیند. موضوعات مورد اشاره در این سریال شامل: جانداران مختلف، شب و روز، جاذبه‌ی زمین، بازیافت، آلودگی هوا و سایر مواردی است که زیرمجموعه‌ی موضوعات علمی و تجربی به شمار می‌آیند.
  رویکرد این سریال در آموزش مستقیم است؛ به این معنی که موضوعات مختلف علمی را به صورت کلامی و البته با همراهی تصویر، برای مخاطبان توضیح می‌دهد. اما شروع هر قسمت با ماجرایی است که برای لاکی و دوستانش پیش می‌آید و آن‌ها را پیشاپیش، درگیر موضوعی می‌کند که قرار است بعداً به آن پرداخته شود. هدف از ساخت این سریال، پوشش دادن موضوعات کتاب‌های درسی و کمک‌درسی علوم ابتدایی است و داستان‌ها بیشتر از آن‌که خیال‌انگیز و سرگرم‌کننده باشند، آموزشی به حساب می‌آیند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سینا پسر کوچکی است که با پدرش زندگی می‌کند. پدر سینا که می‌داند او به حیوانات خیلی علاقه‌مند است، روز تولدش یک لاک‌پشت به او هدیه می‌دهد. سینا آرزو می‌کند لاک‌پشت می‌توانست با او حرف بزند. از فردای آن روز لاک‌پشت که دانا و عاقل است، شروع به حرف زدن می‌کند و با چوب و پرده‌ی جادویی‌اش، درباره‌ی موضوعات علمی مختلف برای سینا و دوستانش توضیح می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز سینا درباره‌ی چه موضوعی یاد گرفت؟ شما قبلاً در مورد این موضوع چیزی می‌دانستید؟
  به نظر شما روش لاک‌پشت در آموزش موضوعات مختلف جالب است؟ شما هم دوست دارید با این روش یاد بگیرید؟
  روشی که لاک‌پشت آموزش می‌دهد با روشی که در مدرسه‌تان به شما آموزش می‌دهند، چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰