ماجراهای عمو رولی

(The Roly Mo Show)
thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی و آموزشی درباره‌ی یک موش کور و برادرزاده‌اش و بازی‌ها و فعالیت‌های آن‌ها در کنار هم، با همراهی دو موش کوچک

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و ارتباط گرم و صمیمی بین بو، عمو رولی و موش‌ها و بازی‌ها و فعالیت‌هایی که در کنار هم انجام می‌دهند، همگی می‌توانند برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  عمو رولی مهربان و حمایتگر است. او به سوال‌ها و کنجکاوی‌های بچه‌ها با صبر و حوصله گوش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا مسائل‌شان را حل کنند. بو خوش‌قلب و شاد است و از کمک کردن به دیگران لذت می‌برد. ارتباط او با عمو و موش‌ها دوستانه و همراه با احترام است. موش‌ها نیز ارتباط محبت‌آمیزی با دیگران دارند و هر وقت مسئله‌ای پیش بیاید، دوست دارند به آن‌ها کمک کنند.
  در خلال موضوعات هر قسمت، به مهارت‌هایی مثل شمردن، تشخیص رنگ‌ها، مرتب کردن اشیا، جور کردن شکل‌ها یا پیدا کردن اشکال درست از میان چند شکل و نیز به موضوعاتی مثل طبیعت و فصول پرداخته می‌شود. خیلی از فعالیت‌ها به صورت تعاملی و با هدف ترغیب مخاطبان به مشارکت طراحی شده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال عروسکی که در ادامه‌ی سریالی به نام فیمبل‌ها ساخته شده، درباره‌ی موش کوری به نام عمو رولی است که در هر قسمت در کنار برادرزاده‌اش و دو موش دیگر، ماجرایی را تجربه می‌کنند و به بهانه‌ی آن ماجرا، فعالیت‌ها و بازی‌هایی انجام می‌دهند و چیزهایی یاد می‌گیرند. فعالیت‌های عمو رولی و بچه‌ها حول محور موضوعات و مهارت‌هایی مثل شمردن، تشخیص رنگ‌ها، مرتب کردن اشیا، جور کردن شکل‌ها یا پیدا کردن اشکال درست از میان چند شکل است. عمو رولی سعی می‌کند با طرح پرسش‌هایی مخاطبان برنامه را هم به مشارکت در فعالیت‌ها ترغیب کند. کتاب‌ها نیز حضور پررنگی در برنامه دارند؛ بخشی از زمان برنامه به قصه‌خواندن از روی کتاب‌ها اختصاص دارد و هر زمان شخصیت‌ها با مسئله‌ای مواجه می‌شوند، کتاب‌ها به عنوان یکی از منابع حل مسئله معرفی می‌شوند.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد و روابط شخصیت‌ها با هم محترمانه و دوستانه است. بخشی از آموزش‌های برنامه به صورت مستقیم و در قالب فعالیت‌های طراحی‌شده انجام می‌شوند و بخش دیگری از آن‌ها، به صورت غیرمستقیم و در جریان ماجراها و گفتگوهای هر قسمت صورت می‌گیرند. در نسخه‌ی اصلی، ترانه‌های مختلفی توسط شخصیت‌ها و بنا به موضوع هر قسمت خوانده می‌شوند که در نسخه‌ی دوبله، یا حذف شده‌اند یا با کیفیت مناسبی اجرا نمی‌شوند. بعضی از قصه‌های هر قسمت نیز، با توجه به پوشش شخصیت‌ها، در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  عمو رولی موش کوری است که خانه‌ای زیرِ زمین دارد. برادرزاده‌اش، بو، هر روز بعد از مدرسه به خانه‌ی او می‌‌آید، وسایل مدرسه‌اش را دم در می‌گذارد و با عبور از تونلی پر از گل، وارد بخش اصلی خانه‌ی عمو می‌شود. در هر قسمت، بو و عمو رولی در کنار چند شخصیت دیگر که از دوستان‌شان هستند، با هم فعالیت و بازی می‌کنند یا کتاب‌قصه می‌خوانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز عمو رولی و بچه‌ها چه بازی‌ها و فعالیت‌هایی کردند؟ شما بازی‌هایشان را دوست داشتید؟ به شما هم خوش گذشت؟
  به نظرتان بچه‌ها در پایان این قسمت چه احساسی داشتند؟ شما بعد از تماشای این قسمت چه احساسی داشتید؟
  شما کنار دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ بزرگ‌ترها هم با شما بازی می‌کنند؟ دوست دارید بزرگ‌ترها هم در بازی شما باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۰
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۲۰۰۴