ماجراهای فیل کوچولو

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی حیواناتی در جنگل، همراه با آموزش‌هایی در مورد اخلاق و مهارت‌های زندگی

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های ساده و روزمره‌ی فیل کوچولو و دوستانش، قهر و آشتی‌ها، شیطنت‌ها، روابط‌شان با هم، بیماری و ترس، همگی در جهان کودکان خردسال معنادارند.
  حیوانات با هم مهربان و مؤدب‌اند و در موقعیت‌های مختلف از هم حمایت می‌کنند؛ هر چند شخصیت‌هایشان، رهایی و شیطنت کودکانه را ندارد و بیشتر شبیه آدم بزرگ‌ها رفتار می‌کنند.
  زبان سریال در کل مثبت است و همه با هم مؤدبانه صحبت می‌کنند ولی تمرکز داستان‌ها روی گفتگو خیلی زیاد است و بخش زیادی از گفتگوها همراه با نصیحت و سرزنش‌اند: تقصیر خودت بود. از بعضی عبارات بزرگسالانه هم استفاده شده: کار نشد نداره، شایعه‌پراکنی.
  در داستان‌ها به اسامی بعضی از حیوانات جنگل اشاره می‌شود.
  گاهی اتفاقات ترسناکی برای شخصیت‌ها می‌افتد؛ مثلاً در یکی از قسمت‌ها فیل کوچولو داستان شنگول و منگول را می‌خواند و تصور می‌کند موجود ترسناکی پشت پنجره است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی فیل کوچولو و دوستانش، خرس، سنجاب، موش و دیگران است. عمو لاکی هم که تنها بزرگسال این سریال است، نقش راهنما و معلم آن‌ها را ایفا می‌کند. هدف سریال، آموزش مهارت‌های زندگی و مفاهیم اخلاقی و نیز شیوه‌های برقراری دوستی و ارتباط به خردسالان است. شخصیت‌های سریال همه مثبت و مؤدب‌اند، با هم با احترام و مهربانی رفتار می‌کنند و همیشه در تلاش‌اند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. با وجود این‌که عموم این شخصیت‌ها کودک‌اند، شیطنت و رهایی کودکانه در رفتارهایشان دیده نمی‌شود و بیشتر شبیه بزرگسالانِ مبادی آداب و باملاحظه رفتار می‌کنند. هر زمانی هم که شیطنتی کنند، با پیامی اخلاقی در مورد رفتار درست مواجه می‌شوند. قصه‌های هر قسمت ساده و خطی‌اند؛ به این صورت که موضوع شروع می‌شود، به‌آرامی جلو می‌رود، اوج می‌گیرد و با یک نتیجه‌گیری تمام می‌شود.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن معمول در این سریال دیده نمی‌شوند. زبان سریال در کل مثبت است و همه با هم مؤدبانه صحبت می‌کنند ولی تمرکز داستان‌ها روی گفتگو خیلی زیاد است و بخش زیادی از گفتگوها همراه با نصیحت و سرزنش‌اند. بعضی از عبارات به کار رفته هم سنگین‌تر و دشوارتر از خزانه‌ی واژگان کودکان خردسال و پیش از دبستان‌اند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد مسیر داستان‌ها و موقعیت‌هایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فیل کوچولو با دوستانش، خرسی، سنجاب، موشی، قناری و دیگران در جنگلی سرسبز زندگی می‌کنند و همواره با ماجراهای تازه‌ای مواجه می‌شوند. فیل کوچولو در هر داستان با همراهی دوستانش اتفاقات تازه‌ای را تجربه می‌کند و چیزهای جالبی یاد می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ چه چیزهایی در داستان‌ها یا کلاً در این سریال برایتان جالب‌اند؟
  در این سریال با چه حیواناتی آشنا شدید؟ این حیوانات را در زندگی واقعی هم دیده‌اید؟ کجا می‌توانید آن‌ها را ببینید؟
  به نظر شما رابطه‌ی فیل کوچولو و دوستانش با هم چگونه است؟ از کجا می‌فهمیم آن‌ها با هم دوست‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۹۱