ماجراهای قصه به قصه

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و روایت‌گر قصه‌های عامیانه برای کودکان، با هدف آموزش مهارت‌های زندگی و اصول تربیتی و اخلاقی

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط شخصیت‌ها با هم، شیطنت‌ها و بازی‌های کودکان و حیوانات، و بعضی مسائلی که برایشان پیش می‌آید، مثل بازیگوشی و دردسر درست کردن، حسادت و رقابت، یا گم شدن، برای کودکان قابل ارتباط‌اند؛ هرچند عموم این موقعیت‌ها از منظر بزرگسال به تصویر درآمده‌اند.
  عموم حیوانات رفتار دوستانه و محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: تنبل، بدجنس، برو ببینم، شکمو. لحن خشن و سرزنش‌آمیز هم خیلی وقت‌ها از جانب بزرگ‌ترها استفاده می‌شود.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی حیوانات و مناسبات بین آن‌ها و نیز با بعضی پدیده‌های طبیعی مثل باد و باران آشنا می‌شوند. همچنین، با برخی از مهارت‌های زندگی مثل بهداشت و تمیزی، کمک کردن به دیگران، ادب و احترام آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند؛ مثلاً گرگی می‌خواهد بره‌ها را بخورد یا در اثر اشتباه مورچه‌ای پای یک سوسک می‌شکند. البته همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با اقتباس از قصه‌های نوشته‌‌شده توسط افسانه شعبان‌نژاد ساخته شده، از زبان یک راوی برای کودکان روایت می‌شود. روای در هر قسمت قصه‌ای را در مورد تجربه‌های زندگی یک کودک، ارتباط او با والدینش، یا حیوانات مختلف و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان تعریف می‌کند. در پایان عموم قصه‌ها، نتیجه‌ای اخلاقی و تربیتی گرفته می‌شود. قصه‌های مختلف، صرف ‌نظر از موضوع‌شان، به مهارت‌های مختلفی مثل رعایت نظم، بهداشت و تمیزی، ادب و احترام، توجه به حرف بزرگ‌ترها و سایر مسائل و موضوعات تربیتی و اخلاقی می‌پردازند.
  رویکرد این سریال در آموزش ادب و اخلاق و مهارت‌های زندگی غیرمستقیم است اما عموم قصه‌ها رویکردی سرزنش‌آمیز دارند؛ به این معنی که می‌خواهند با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های داستانی و مواجه کردن‌شان با پیامدهای رفتارهای نادرست، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان کنند. به همین دلیل، گاهی ارتباط شخصیت‌ها با هم همراه با سرزنش یا تمسخر است. بسیاری از بزرگ‌ترها در این سریال رفتارهای سرزنشگرانه و گاه تندی دارند و رفتارشان با کودکان همدلانه و دوستانه نیست. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  راوی در هر قسمت، قصه‌ای شبیه به قصه‌های قدیمی و عامیانه برای کودکان تعریف می‌کند که شخصیت‌های آن‌ها گاه انسان‌ها هستند و گاه حیوانات.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌ی این قسمت را دوست داشتید؟ اگر شما قصه را می‌نوشتید آن را چگونه تمام می‌کردید؟
  دوست دارید کارتون قصه‌ها را تماشا کنید یا بزرگ‌ترها برایتان قصه‌ای تعریف کنند؟
  کتاب این قصه‌ها را خوانده‌اید؟ دوست دارید بزرگ‌تری آن‌ را برای شما بخواند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۰