ماجراهای هاکلبری فین

(The Adventures of Huckleberry Finn)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌‌ای تنها، ماجراجویی‌های همیشگی او و تلاشش برای آزاد بودن، در کنار دوست سیاه‌پوستش

سال: 1976
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط هاک با پدر الکلی و خشنش، دوستی او با جیم و بچه‌های دهکده، بدرفتاری بعضی از بزرگ‌ترها با او و قضاوت‌های منفی درباره‌ی او، مهربانی خانم داگلاس با او و ماجراجویی‌هایش در طبیعت و در کنار جیم، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  هاک کنجکاو و پرانرژی است. او در قالب‌های تنگی که بزرگ‌ترها به او تحمیل می‌کنند جا نمی‌گیرد و همیشه در تلاش است فردی آزاد و رها باشد. او نسبت به دوستانش مسئولیت‌پذیر است؛ به‌‌خصوص نسبت به جیم. هاک و جیم در همه‌ی موقعیت‌های سخت در کنار هم‌اند و از هم حمایت می‌کنند. هاک با وجود این‌که جیم سیاه‌پوست است و در آن دوران با سیاهان بدرفتاری می‌کنند، رفتار نژادپرستانه‌ای با جیم ندارد و او را دوست واقعی خود می‌داند. هاک برای آزادی خودش و جیم تمام تلاشش را می‌کند. جیم نمی‌خواهد مثل برده‌ها زندگی کند و از این‌که می‌خواهند او را بفروشند ناراضی است. او برای آزادی‌اش تلاش می‌کند و سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند و در نهایت به نتیجه‌ی دلخواهش می‌رسد. خانم داگلاس و دوستان هاک برای این‌که او زندگی بهتری داشته باشد از او حمایت می‌کنند. بچه‌ها موفق می‌شوند نظر بزرگ‌ترهایشان را نسبت به هاک تغییر دهند و او را که پسری تنهاست، مانند دوستی در جمع خود می‌پذیرند. خانم واتسون با وجود این‌که بداخلاق و خشن است، وقتی می‌فهمد جیم برای آزادی‌اش فرار کرده، او را برای همیشه آزاد می‌کند تا زندگی دلخواهش را داشته باشد.
  پدر هاک دائم‌الخمر است و در حالت مستی با او بدرفتاری می‌کند. هاک تفنگ پدرش را برمی‌دارد و می‌خواهد از آن استفاده کند. در داستان به موضوعاتی چون برده‌داری و فروختن هاک اشاره می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: پسره‌ی ولگرد، بیکاره، بلایی سرت میارم، ترسوها، فضولی نکن، لعنتی، از خودت خجالت نمی‌کشی، گمشو، دستت رو بکش، بدجنس. لحن شخصیت‌ها در ارتباط با هاک و جیم در خیلی از موقعیت‌ها تحقیرآمیز و خشن است.
  داستان به موضوع برده‌داری در قرن نوزدهم در جنوب آمریکا، رفتارهای مردم با بردگان و تفاوت‌های زندگی آن‌ها با سفیدپوستان می‌پردازد. همچنین، تلاش‌های سیاه‌پوستان را برای آزادی و زندگی برابر با سفیدپوستان و تغییراتی که به تدریج در نگرش مردم نسبت به آن‌ها به وجود می‌آیند، به تصویر می‌کشد. کودکان با رمان «ماجراهای هاکلبری فین» اثر مارک تواین آشنا می‌شوند.
  داستان در آمریکای قرن نوزدهم میلادی اتفاق می‌افتد و به سبک زندگی مردم در آن دوران، پوشش و ظاهر افراد، و تفاوت زندگی اشراف و فقرا اشاره می‌شود.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی در سریال وجود دارد؛ از جمله این‌که هاک پدری الکلی و خشن دارد که مدام او را تحقیر می‌کند، شلاق می‌زند و زندانی می‌کند. هاک همیشه در حال فرار و تعقیب و گریز از دست کسانی است که قصد آزارش را دارند؛ از جمله پدرش. پدر هاک او را از خانم داگلاس می‌دزدد و می‌خواهد در ازای پول او را بفروشد. پدر دائم‌الخمر است و در اثر مستی می‌میرد. هاک یک بار تیر می‌خورد و زخمی می‌شود. بارها در رودخانه می‌افتد. ماجراجویی‌های هاک و جیم و فرار آن‌ها از چنگ افرادی که می‌خواهند جیم را به بردگی بگیرند، در طول داستان جریان دارد. مردم دهکده با هاک بدرفتاری می‌کنند و تصور می‌کنند چون او خانواده ندارد، همه‌ی دزدی‌ها کار اوست. در پایان داستان، هاک از جیم جدا می‌شود و به آرزویش برای زندگی با جیم نمی‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از رمان ماجراهای هاکلبری فین، اثر مارک تواین ساخته شده، ادامه‌ای است بر داستان تام سایر از همان نویسنده. داستان درباره‌ِ‌ی پسربچه‌ای به نام هاک است که دور از پدر الکلی‌اش، تنها در دهکده‌ای زندگی می‌کند. بزرگ‌ترهای دهکده همیشه او را مقصر اتفاقات بد می‌دانند ولی بچه‌ها با او دوست‌اند. هاک پسری شاد و پرانرژی است و دوست دارد همیشه آزاد باشد و هر جا که دوست دارد برود. او وقتی مجبور می‌شود بین زندگی با خانم داگلاس که او را به فرزندی گرفته و زندگی با پدر الکلی‌اش یکی را انتخاب کند، راه سومی را برمی‌گزیند و از دست همه فرار می‌کند. هاک در سفر ماجراجویانه‌ای که مقصد روشنی ندارد، سیاه‌پوستی به نام جیم را می‌بیند که برده‌ی سفیدپوستان است. از آن‌جایی که هر دو آن‌ها در جستجوی آزادی هستند، سفر مشترک‌شان را برای رفتن به ایالتی در آمریکا که در آن‌جا برده‌داری آزاد است، آغاز می‌کنند. در پایان، جیم به خواسته‌اش می‌رسد ولی هاک، چون هنوز یک بچه است و نیاز به تحصیل و تربیت دارد، مجبور می‌شود پیش خانم داگلاس و دوستانش برگردد؛ در آرزوی این‌که روزی با جیم زندگی کند. هاک در طول داستان از پسربچه‌ای سر به هوا و بی‌مسئولیت، به فردی تبدیل می‌شود که می‌تواند از دوستش مراقبت کند و هدف روشنی دارد که باید برای آن تلاش کند.
  سریال صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله این‌که پدر هاک الکلی و خشن است و همیشه او را می‌زند و با او بدرفتاری می‌کند. او در اثر مصرف زیاد الکل می‌میرد و هاک با جسد او مواجه می‌شود. بزرگ‌ترها با هاک و جیم تحقیرآمیز رفتار می‌کنند؛ آن‌ها بارها برای خرید و فروش جیم اقدام می‌کنند. هاک در طول داستان، در حال فرار از دست کسانی است که می‌خواهند او را اذیت کنند و یک بار در حال فرار تیر می‌خورد و زخمی می‌شود اما همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند. در داستان به موضوعاتی چون برده‌داری و فروختن هاک اشاره می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان امروز نیستند؛ هرچند می‌توانند فرصتی باشند برای آشنایی با دوران‌هایی از تاریخ که چنین رفتارهایی در دنیا رواج داشته‌اند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌‌ای به نام هاکلبری فین، دور از پدر دائم‌الخمرش در دهکده‌‌ی سن پیترز زندگی می‌کند. بچه‌های دهکده او را دوست دارند و یکی از زنان ثروتمند آن‌جا به نام خانم داگلاس او را به فرزندی می‌پذیرد. اما پدر هاک به سراغش می‌آید و او را به‌زور، با خود به کلبه‌ای در جنگل می‌برد. هاک از آن‌جا فرار می‌کند و به جزیره‌ای متروک می‌رود. آن‌جا سیاه‌پوستی به نام جیم را می‌بیند که قبلاً برای خواهر خانم داگلاس کار می‌کرده و با هاک دوست است. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به سمت ایالت کنت بروند که در آن‌جا سیاه‌پوستان آزادند. اما طی اتفاقاتی، وکیل دهکده‌ی سن پیترز آن‌ها را پیدا می‌کند. او از هاک می‌خواهد به جزیره برگردد و به مدرسه برود. جیم به ایالت کنت می‌رود و از هاک جدا می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوعاتی در این داستان برای شما تازگی داشتند؟ به نظرتان زندگی هاک با زندگی امروز شما چه تفاوت‌هایی دارد؟
  به نظر شما اگر هاک با جیم می‌رفت زندگی بهتری داشت یا حالا که به دهکده برگشت؟ اگر شما جای هاک بودید چه تصمیمی می‌گرفتید؟ فکر می‌کنید هاک نسبت به تصمیمش چه احساسی دارد؟
  از این داستان چه چیزهایی در مورد برده‌داری فهمیدید؟ در مورد آن چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان چرا در گذشته انسان‌هایی تصور می‌کردند می‌توانند دیگران را به خاطر تفاوت در رنگ پوست‌شان به بردگی بگیرند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۷۶