ماجراهای هیول‌آباد

(Henry Hugglemonster)
thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه‌هیولا و خانواده‌اش، مواجهه‌ی روزمره‌ی آن‌ها با مسائل مختلف و پیدا کردن راه‌حل برای آن‌ها

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌هیولاها کنجکاو و بازیگوش‌اند و مدام در حال بازی و یادگرفتن‌اند. ارتباط آن‌ها با هم و با خانواده و دوستان‌شان، برای خردسالان همذات‌پندارانه و معنادار است. بخش زیادی از موقعیت‌هایی که آن‌ها در طول روز تجربه می‌کنند نیز در جهان کودکان خردسال، برجسته و پررنگ است.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند، به هم کمک می‌کنند تا نسبت به محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت کنند، با هم همکاری کنند و برای حل مسائل‌شان، به پیدا کردن راه‌حل بیندیشند.
  در نسخه‌ی دوبله، بعضی عبارات بزرگسالانه وارد گفتار شخصیت‌ها شده: داداش گلم، به هیچ وجه من الوجوه، جالب‌انگیزناک، یُخده. شخصیت اصلی کلمات را به زبان کودکانه ادا می‌کند؛ مثلاً به جای «ر» از «ل» استفاده می‌کند. این موضوع در عین این‌که می‌تواند برای کودکانی که در حرف زدن اشکالاتی دارند همذات‌پندارانه باشد، ممکن است در یادگیری ادای درست کلمات، بدآموزی داشته باشد.
  کودکان در خلال داستان‌ها با مهارت‌هایی مثل شمردن یا رنگ‌های مختلف آشنا می‌شوند. آن‌ها همچنین به فکر کردن و پیدا کردن راه‌های مختلف برای مسائل ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی، ماجراهای هیول‌آباد نام گرفته، ماجراهای هیجان‌انگیز زندگی یک پسربچه‌ی هیولاست که همراه با خانواده و دوستانش در شهر هیولاها زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و تلاش می‌کنند تا با همکاری با هم و حمایت از یکدیگر، مسئله را حل کنند. شعار هیولاها این است که هر مسئله‌ای راه‌حلی دارد و هیچ وقت نباید ناامید شد. رابطه‌ی هیولاها با هم سرشار از دوستی و همدلی است و حضور بزرگ‌ترها در کنار کودکان، محبت‌آمیز و حمایتگرانه است. داستان‌های این سریال درباره‌ی موضوعات روزمره‌ای است که کودکان را درگیر می‌کنند؛ مانند بازی کردن، دوستی و رابطه، یا مدرسه رفتن. فضای سریال شاد و بانشاط است و روابط محترمانه‌ی بین شخصیت‌ها، آن را تبدیل به سریالی امن و دوست‌داشتنی برای کوچک‌ترها کرده است. این سریال سعی دارد با به تصویر کشیدن موقعیت‌هایی که کودکان با هم و با بزرگ‌ترها به مسئله می‌خورند، راه‌های حل کردن مسائل و غلبه کردن بر ناکامی‌ها را، به صورت غیرمستقیم به آن‌ها نشان دهد.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، مثبت و سازنده است و سعی دارد با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. پرداختن به موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان و بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. تماشای این سریال برای خردسالان بزرگ‌تر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  دانا و خانواده‌اش در شهر هیولاها زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسئله‌ی تازه‌ای مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم و با امتحان کردن راه‌های مختلف، آن‌ها را حل کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه مسئله‌ای برای هیولاها پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟
  وقتی برای شما مسئله‌ای پیش می‌آید چکار می‌کنید؟ از دیگران کمک می‌گیرید؟
  وقتی برای خانواده یا دوستان‌تان مسئله‌ای پیش بیاید به آن‌ها کمک می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴۹
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۲۰۱۳