ماجراهای پنج انگشت

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و روایتگر سروده‌های ساده‌ای در مورد نقش‌ها و فعالیت‌های پنج انگشت دست

سال: 1386
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زبان موزون این سریال که از سمت راوی استفاده می‌شود و بعضی ماجراهایی که در داستان‌ها تعریف می‌شوند، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با اقتباس از دو کتاب بازی با انگشت‌ها و پنج تا انگشت بودند که…، سروده‌ی مصطفی رحماندوست ساخته شده، ماجراهای ۵ انگشت یک دست است که در هر قسمت و بنا به موضوع داستان، لباس تازه‌ای می‌پوشند و نقشی متفاوت ایفا می‌کنند. راوی سریال، قصه‌ها را تعریف می‌کند و انگشت‌ها گاهی کودک و بزرگسال و گاهی هم حیوان می‌شوند. قصه‌ها می‌توانند کودکان را به بازی و قصه‌گویی با انگشتان ترغیب کنند.
  قصه‌ها بیشتر از این‌که فضایی داستانی و ماجراجویانه داشته باشند، تصاویر متحرکی هستند که سروده‌های کتاب را از زبان راوی تعریف می‌کنند و راوی در هر قسمت، دو بار آن‌ها را تکرار می‌کند؛ شاید با این هدف که کودکان آن‌ها را از حفظ شوند. این موضوع ممکن است کودکان را کسل و بی‌حوصله کند؛ هرچند طول مدت هر قسمت بسیار کوتاه است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هر انگشت یک دست شخصیتی دارد و راوی سریال، قصه‌ی آن‌ها را تعریف می‌کند و برای بار دوم هم تکرار می‌کند. در هر قسمت آن‌ها به تناسب داستان، ظاهری متفاوت دارند و نقشی متفاوت ایفا می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بازی با انگشتان را دوست دارید؟ تا به حال از بزرگ‌ترها شنیده‌اید که با انگشتان دست قصه تعریف کنند؟
  شعرهای مصطفی رحماندوست را قبلاً خوانده‌اید؟ شعرهایش را دوست دارید؟
  ترجیح می‌دهید کسی برایتان شعر بخواند یا کارتونش را تماشا کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۱۳۸۶