ماجراهای کوچولو و خانواده

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی پسربچه‌ای همیشه خطاکار، تلاش والدین و اطرافیان برای تربیت او و تبدیل او به یک بچه‌ی خوب

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از مسائلی که کوچولو با آن‌ها مواجه می‌شود، مثل خجالت کشیدن، ترس، بی‌دقتی، و ارتباط با دیگران می‌توانند برای خردسالان معنادار باشند اما در این سریال به همه‌ی این مسائل از نگاه بزرگسال پرداخته شده است.
  مادر کوچولو سعی می‌کند با او همراهی کند و در مورد مسائل مختلفی که برایش پیش می‌آید با او حرف بزند؛ هرچند در بسیاری از موقعیت‌ها رفتار او دوگانه است؛ مثلاً در حالی که دارد قربان صدقه‌ی کوچولو می‌رود، به‌محض دیدن کوچک‌ترین رفتاری که مطابق با میلش نیست، تغییر حالت می‌دهد و با لحن خشنی با او صحبت می‌کند.
  از کلمات و عبارات همراه با توهین، سرزنش، توبیخ و کنایه زیاد استفاده می‌شود: فهمیدنش زیادم سخت نیست، خوبه سلام کردن یادت نمی‌ره، کار زشتی کردی، ‌دست‌وپا چلفتی، ببین چی‌ کار کردی؟، چرا این‌قدر داد می‌زنی؟، چرا این شکلی شدی؟، بی‌ادب، کارت خیلی زشت بود، نباید خجالت بکشی، چقدر معطل می‌کنی؟ این‌قدر فکر کردن نداره، اصلاً از بچه خجالتی خوشم نمیاد، چه معنی داره این‌قدر خجالت کشیدن؟
  نوع نگاه سریال به کودک نگاه خشنی محسوب می‌شود. کوچولو مدام مورد سرزنش و انتقاد قرار می‌گیرد و والدینش با او رفتار صادقانه‌ای ندارند. از دست رفتارها و ویژگی‌های کودکانه‌ی او شاکی و کلافه‌اند و تنها به تغییر رفتارش فکر می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی پسربچه‌ای بازیگوش به نام کوچولو است که همیشه دردسر درست می‌کند و باعث اذیت و آزار و ناراحتی اطرافیان یا آسیب رساندن به خودش می‌شود. او و خانواده‌اش شخصیت‌های یکی از کتاب داستان‌های دختربچه‌ای به نام شیرین هستند. والدین کوچولو و شیرین همیشه سعی دارند کوچولو را متوجه رفتارهای زشت و اشتباهش بکنند و به او کمک کنند بچه‌ی خوب و باادبی باشد. با تلاش‌های آن‌ها و با نمایش پیامدهای رفتارهای منفی کوچولو، او در پایان هر قسمت متوجه اشتباهاتش می‌شود و رفتار مورد نظر والدینش را، که همان رفتار درست از نگاه بزرگسالان است، انجام می‌دهد. بعضی از رفتارهایی که کوچولو باید تغییر دهد، ویژگی‌های طبیعی سنش یا از خصوصیات شخصیتی او هستند.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، شدیداً رفتارگرایانه و معطوف به تربیت «بچه‌ی خوب» است؛ به این معنی که تصویر روشنی از بچه‌ی خوب از نگاه بزرگسال ترسیم می‌کند و در تمام مدت هر قسمت، تلاش می‌کند کوچولو را به این نقطه برساند که رفتارهایش اشتباهند و در واقع، بچه‌ی بدی است و برای این‌که محبت و توجه اطرافیان را داشته باشد، باید بچه‌ی خوبی باشد. فضای سریال سرشار از گفتگوهای سرزنش‌آمیز و همراه با تحقیر و کنایه است و والدین کوچولو کوچک‌ترین توجهی به نیازهای او، ویژگی‌های سنی یا شخصیتی‌اش ندارند و صرفاً در چارچوب‌های کلیشه‌ای رفتار مورد پسند اجتماعی، از او انتظار دارند درست رفتار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند درباره‌ی آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کوچولو و خانواده‌اش در یکی از کتاب داستان‌های دختربچه‌ای به نام شیرین زندگی می‌کنند. کوچولو هر روز برای خودش یا دیگران دردسری درست می‌کند و با راهنمایی‌های شیرین سعی می‌کند اشتباهاتش را جبران کند و رفتارش را تغییر دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کوچولو امروز با چه مسئله‌ای مواجه شد؟ او چگونه توانست مسئله‌اش را حل کند؟
  به نظر شما کوچولو چه احساسی نسبت به مامان و بابایش دارد؟ اگر جای او بودید به مامان و بابایش چه چیزهایی می‌گفتید؟
  کارتون‌هایی که سعی دارند به بچه‌ها رفتارهای درست را یاد بدهند دوست دارید؟ چه کارتون دیگری شبیه به این تماشا کرده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱