ماجراهای کوچولو

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی پسربچه‌ای بازیگوش، اشتباهات هر روزه‌اش و یادگرفتن درس‌هایی درباره‌ی رفتار درست

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از موضوعاتی که در این سریال به آن‌ها پرداخته می‌شود، در جهان کودکان خردسال معنادارند؛ موضوعاتی مثل بازی، تماشای تلویزیون، یا ارتباط با بزرگ‌ترها. اما شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها از نگاه و منظر بزرگسالان است.
  پسرک بعد از این‌که اشتباهی انجام می‌دهد، با راهنمایی بزرگ‌ترها متوجه اشتباهش می‌شود و سعی می‌کند جبران کند.
  با وجود این‌که به نظر می‌رسد سریال بدون کلام است، بزرگ‌ترها با کلماتی مبهم و نامفهوم صحبت می‌کنند و وضعیت سریال را بین باکلام و بی‌کلام، معلق نگه می‌دارند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعاتی مثل رعایت حقوق دیگران، اهمیت تمیز نگه‌داشتن محیط زیست و بهداشت شخصی آشنا می‌شوند.
  این سریال در کرمانشاه تولید شده و لباس بعضی شخصیت‌ها مثلاً پدربزرگ و مادربزرگ، الهام‌گرفته از لباس محلی آن منطقه است.
  در بعضی از قسمت‌ها اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً در اثر سر و صدای پسرک، حال مادربزرگ بد می‌شود و راهی بیمارستان می‌شود. از آن‌جایی که رویکرد سریال سرزنشگرانه است، کوچولو بابت رفتارهای اشتباهش مدام سرزنش می‌شود و در او و مخاطبان، احساس گناه ایجاد می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی پسربچه‌ای به نام «کوچولو» است که با مادر و پدر و مادربزرگ و پدربزرگش در شهری کوچک زندگی می‌کند. او هر روز با توجه به اتفاقاتی که تجربه می‌کند، رفتارهایی انجام می‌دهد که اشتباه‌اند. بعد با دیدن عواقب منفی رفتارش و نیز با تذکر و نصیحت بزرگ‌ترها، متوجه اشتباهش می‌شود و سعی می‌کند آن را جبران کند و رفتارش را اصلاح کند. بهداشت شخصی، پُرخوری نکردن، رعایت حقوق دیگران، کمک به بزرگ‌ترها، تمیز نگه‌داشتن محیط زندگی، مراقبت از وسایل نقلیه‌ی عمومی و موضوعاتی از این دست، در این سریال مورد توجه قرار گرفته‌اند.
  از آن‌جایی که شیوه‌ی این سریال برای آموزش رفتار درست، نشان دادن عواقب رفتارهای منفی است، مخاطبان خردسال به‌جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و نادرست قرار می‌گیرند و ممکن است دچار احساس گناه شوند. این در حالی است که برای آموزش رفتار مناسب به خردسالان، بهتر است رفتارهای مثبت و درست را برای آن‌ها به تصویر بکشیم. بزرگ‌ترها در این سریال، عموماً رفتاری سرزنشگر و نصیحت‌آمیز دارند و ارتباط‌شان با پسربچه، ارتباط محترمانه و محبت‌آمیزی نیست. همچنین با وجود این‌که به نظر می‌رسد سریال بدون کلام است، بزرگ‌ترها با کلماتی مبهم و نامفهوم صحبت می‌کنند و وضعیت سریال را بین باکلام و بی‌کلام، معلق نگه می‌دارند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده و رفتار و گفتار نامناسب شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کوچولو پسربچه‌ای است که با مادر و پدر و مادربزرگ و پدربزرگش در شهری کوچک زندگی می‌کند. او هر روز اتفاقاتی را تجربه می‌کند و بعد از انجام کاری اشتباه، با راهنمایی بزرگ‌ترها و با دیدن عواقب رفتارش، متوجه اشتباهش می‌شود و رفتارش را اصلاح می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کوچولو در این قسمت چه چیزی یاد گرفت؟ شما این موضوع را می‌دانستید؟
  رابطه‌ی کوچولو با مادر و پدرش چگونه است؟ به نظر شما آن‌ها با هم خوش‌رفتارند؟
  لباس‌های مادربزرگ و پدربزرگ کوچولو با لباس‌های شما چه تفاوت‌هایی دارد؟ می‌دانید این لباس متعلق به چه شهری است؟ تا به حال افرادی را دیده‌اید که مثل آن‌ها لباس بپوشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۴
  سال انتشار ۱۳۹۱