ماجراهای گالیور

(The Adventures of Gulliver)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی جوانی در جستجوی پدرش، دوستی او با آدم کوچولوها و همکاری و همراهی آن‌ها در پیدا کردن پدرش

سال: 1968
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌ها و تجربه‌های گالیور و آدم کوچولوها و ارتباط و دوستی بین آن‌ها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گالیور مهربان و مسئول است. او برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند و ناامید نمی‌شود و نسبت به آدم کوچولوها هم احساس مسئولیت می‌کند. رفتار او با دیگران محترمانه است. آدم کوچولوها دوستان خوبی برای هم و برای گالیورند و در موقعیت‌های دشوار او را تنها نمی‌گذارند. آن‌ها برای حل مسائل مختلف با هم همکاری می‌کنند و هوای هم را دارند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: نادون، حقه‌باز کثیف، ترسو، دماری از روزگارش در آرم، تلافی‌اش رو در میارم، حسابش رو می‌رسم. عموم این ناسزاها توسط کاپیتان لیچ استفاده می‌شوند.
  سراسر سریال شاهد تعقیب و گریز، زندانی شدن، سقوط کردن و اتفاقات ترسناکی از این دست هستیم. اما هیچ‌ کدام از اتفاقات به آسیب منجر نمی‌شوند و در نهایت همه چیز ختم به خیر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و قدیمی که برداشت آزادی از رمان سفرهای گالیور نوشته‌ی جاناتان سویفت ایرلندی است، ماجراهای مردی جوان است که در جستجوی پدرش راهی سفری دور و دراز می‌شود. او که مسیر جستجوی پدرش را از روی نقشه‌ای دنبال می‌کند، توسط فرد بدجنسی به نام کاپیتان لیچ تعقیب می‌شود؛ چون تصور می‌کند نقشه‌ی او نقشه‌ی گنج است. گالیور تصادفاً وارد سرزمین آدم کوچولوها می‌شود و بعد از دوستی با آن‌ها، به همراه تعدادی از آدم‌کوچولوها سفرش را ادامه می‌دهد. آن‌ها در طول مسیر مدام با دردسرهایی که کاپیتان لیچ برایشان درست می‌کند روبه‌رو می‌شوند و سعی می‌کنند با همکاری با هم، موانع را یکی یکی از سر راه بردارند و به مسیرشان ادامه دهند.
  سراسر سریال شاهد تعقیب و گریز بین گالیور و دوستانش با کاپیتان لیچ هستیم؛ هرچند در هیچ کدام از این صحنه‌ها آسیبی به کسی نمی‌رسد و همه ‌چیز به خیر می‌گذرد. لیچ که در تمام سریال نقش شخصیت منفی را بازی می‌کند، گاهی در مورد گالیور و بقیه از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گالیور جوانی است که به همراه سگش به دنبال پدر خود می‌گردد. او مسیر جستجوی پدرش را از روی نقشه‌ای دنبال می‌کند. گالیور تصادفاً وارد سرزمینی به نام لی‌لی‌پوت می‌شود که محل زندگی آدم‌کوچولوهاست. ساکنان لی‌لی‌پوت ابتدا او را دستگیر می‌کنند اما بعد با هم دوست می‌شوند و به او کمک می‌کنند تا پدرش را پیدا کند. در این میان، فرد بدجنسی به نام کاپیتان لیچ، که تصور می‌کند گالیور نقشه‌ی گنج دارد، همیشه سعی دارد نقشه را از او بدزدد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی کارتون‌هایی که تماشا می‌کنید، دارد؟
  دوست دارید آدم‌کوچولو بودن را تجربه کنید؟ اگر آدم‌کوچولو شوید فکر می‌کنید چه چیزهای جالبی تجربه کنید یا چه چیزهایی خیلی برایتان ترسناک باشد؟
  به نظرتان گالیور چه ویژگی‌های مثبتی دارد؟ این ویژگی‌ها چه کمک‌هایی به او و دوستانش می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۹۶۸