ماجراهای گربه‌ی چکمه‌پوش

(The Adventures of Puss in Boots)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گربه‌ای دوره‌گرد و عاشق‌پیشه، آشنایی او با یک گربه‌ی زن و احساس تعهد به محافظت از او و محل زندگی‌اش

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گربه‌ی چکمه‌پوش شجاع و مسئولیت‌پذیر است. او برای محافظت از شهر و جبران اشتباهش تمام تلاشش را می‌کند؛ هرچند که بخش زیادی از مسئولیت‌پذیری او به خاطر درخواست دالسینیا است. دالسینیا شجاع و مستقل است و در همه‌ی موقعیت‌ها از گربه حمایت می‌کند. ساکنان شهر سن لورنزو هم همکاری خوبی با هم و با گربه دارند و در دفاع از شهر در مقابل غارتگران از هم حمایت می‌کنند.
  گربه‌ی چکمه‌پوش به گربه‌های زن نظر دارد و با نگاهی جنسی، حرکات و راه رفتن و رفتارهای دالسینیا را زیر نظر دارد. بین گربه‌ی چکمه‌پوش و دالسینیا نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود و گاهی با شور و حرارت دست هم را می‌گیرند. رفتارهای آن‌ها شبیه عشاق است؛ هر چند از سطح «دست هم را گرفتن» فراتر نمی‌روند.
  لحن تهدیدآمیز و خشن در موقعیت‌های مختلف از جانب گربه و راهزنان استفاده می‌شود. حتی گربه وقتی مشکلی پیش می‌آید، سر دالسینیا و دیگر ساکنان شهر داد می‌زند. گربه خود را با صفاتی مثل یاغی و خودپسند معرفی می‌کند و به آن‌ها افتخار می‌کند. با توجه به شخصیت گربه که مردی عاشق‌پیشه است، عبارات و جملات بزرگسالانه و جنسی متعددی در سریال استفاده می‌شود: خانوم دوست‌داشتنی، قلبی نیست که نتونم فتحش کنم، همیشه به یه خانوم کمک می‌کنم، اسم قشنگی برای یه خانوم زیباست، اون دختر جذبم کرد، هیچ وقت نمی‌تونم به یه زن نه بگم.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و تعقیب و گریز بین گربه و دزدان و راهزنان است. گربه با تهدید و شمشیر نشان دادن و در کمال خونسردی دیگران را متقاعد می‌کند، به صورت راهزنان چنگ می‌اندازد، با شمشیر به آن‌ها آسیب می‌زند و آن‌ها نیز از وسایل مختلفی مثل چماق و نیزه و گرز برای مبارزه با او استفاده می‌کنند. راه‌حل گربه برای تمام مسائل، خشونت است و همیشه از این‌که می‌تواند دیگران را با زور مجبور به کاری کند، با افتخار تعریف می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجراهای گربه‌ی چکمه‌پوش یک انیمیشن تلویزیونی کامپیوتری است که با نقش‌آفرینی شخصیت گربه‌ی چکمه‌پوش در انیمیشن شرک ساخته شده است. داستان درباره‌ی گربه‌ی یاغی و خودپسندی است که عاشق زن‌هاست و همیشه به آن‌ها کمک و از آن‌ها محافظت می‌کند. او بعد از آشنایی با یک گربه‌ی ماده به نام دالسینیا وارد شهر مخفی او می‌شود که محل زندگی کودکان یتیم است. بر اثر اشتباه گربه‌ی چکمه‌پوش، طلسمی که از شهر و گنجینه‌اش محافظت می‌کرده از بین می‌رود و او به درخواست دالسینیا آن‌جا می‌ماند تا از شهر محافظت کند و طلسم را به آن‌جا برگرداند. او با وجود این‌که شخصیتی مغرور دارد، سعی می‌کند مسئولیت اشتباهش را بپذیرد و با مبارزه با راهزنان و غارتگرانی که چشم طمع به گنجینه‌ی سن لورنزو دارند بجنگد. دالسینیا و بقیه‌ی ساکنان شهر نیز در تمام طول داستان از او حمایت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند دست دزدان به گنجینه برسد.
  این سریال سرشار از صحنه‌های زدوخورد و درگیری و تعقیب و گریز بین دزدان و ساکنان شهر است. راه‌حل گربه برای تمام مسائل، خشونت است و همیشه از این‌که می‌تواند دیگران را با زور مجبور به کاری کند، با افتخار تعریف می‌کند. خوشایندی این موقعیت‌ها و این‌که راه‌حل‌های خشن از جانب قهرمان داستان استفاده می‌شوند، می‌تواند زشتی آن‌ها را برای مخاطب کوچک‌تر تحت‌الشعاع قرار دهد؛ به‌خصوص این‌که خوب و بد به روشنی از هم تفکیک شده‌اند و گربه همیشه در سمت خوب‌هاست. کلمات و عبارات بزرگسالانه‌ی متعددی هم از جانب شخصیت‌ها استفاده می‌شوند؛ گربه مردی عاشق‌پیشه است و گفتار و رفتارش در ارتباط با دالسینیا بار جنسی و جنسیتی دارند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد شخصیت گربه و راه‌های خشن او برای حل مسائل با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گربه‌ی چکمه‌پوش که گربه‌ای دوره‌گرد و به قول خودش یاغی و خودپسند است، به طور اتفاقی با گربه‌ی ماده‌ای به نام دالسینیا ملاقات می‌کند و از آن‌جا که شخصیتی عاشق‌پیشه دارد و همیشه به یک زن کمک می‌کند، دالسینیا را تا محل زندگی‌اش تعقیب می‌کند تا از او محافظت کند. آن‌جا با یک شهر مخفی به نام سن لورنزو مواجه می‌شود که با طلسمی پنهان شده است. این شهر که محل زندگی کودکان یتیم است، گنجینه‌ای دارد که با طلسم از آن محافظت می‌شود. گربه‌ی چکمه‌پوش به اشتباه طلسم را از بین می‌برد و غارتگران و راهزنان از وجود گنجینه باخبر می‌شوند و حمله به آن‌جا را آغاز می‌کنند. حالا گربه باید آن‌جا بماند و از شهر محافظت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما شخصیت گربه چه ویژگی‌های جالبی دارد؟ شما کدام یک از شخصیت‌های سریال را دوست دارید؟
  شما فکر می‌کنید چرا گربه در شهر ماند تا از آن‌جا محافظت کند؟ به‌خاطر احساس مسئولیت شخصی بود یا خواست دالسینیا؟
  در مورد این‌که راه‌حل گربه برای حل همه‌ی مسائل خشونت و زدوخورد است، چه فکر می‌کنید؟ در زندگی واقعی هم می‌شود همه‌ی مسائل را با این روش حل کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵