ماشا و خرس

(Masha and the Bear)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک دختر کوچک و یک خرس بزرگ، شیطنت‌ و بازیگوشی دختر و همراهی و صبوری خرس

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماشا به دنبال شیطنت و بازیگوشی است و جهانش سرشار از لذت و شادی است. ارتباط او و خرس و حمایت‌هایی که خرس از او می‌کند نیز می‌تواند برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه باشد.
  خرس مهربان و حمایت‌کننده و صبور است. او تداعی‌کننده‌ی بزرگسال مهربان است و با خونسردی از ماشا مراقبت می‌کند و با او همراهی می‌کند.
  در سریال اتفاقاتی مثل پرت شدن از درخت، ماندن زیر کتابخانه یا مورد حمله‌ی زنبورها قرار گرفتن رخ می‌دهد ولی همه‌ای این اتفاقات بدون پیامدهای واقعی‌اند و به خیر و خوشی تمام می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری که بر اساس قصه‌ای عامیانه به همین نام ساخته شده، درباره‌ی دختری شاد و بازیگوش به نام ماشا است که در جنگل زندگی می‌کند و همه‌ی حیوانات را مجبور می‌کند تا با او بازی کنند. او اتفاقی سر از خانه‌ی خرسی در می‌آورد و سرانجام با او دوست می‌شود؛ این سریال ماجراهای روزانه‌ی ماشا و خرس است. خرس، صبور و مهربان است و تداعی‌کننده‌ی والدین یا سایر بزرگسالان است. او همیشه با ماشا همراهی می‌کند و در بازی‌ها و ماجراجویی‌های او مشارکت می‌کند. ماشا اما همیشه به دنبال بازیگوشی و شیطنت است و گاهی با رفتارهایش بقیه را کلافه می‌کند. او همچنین متوجه پیامدهای رفتارهایش نیست؛ هر چند خرس همیشه با خونسردی از او حمایت و مراقبت می‌کند و از شیطنت‌هایش خسته و کلافه نمی‌شود.
  سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد ولی بعضی از اتفاقات هر قسمت ممکن است برای کودکان کوچک‌تر سوءبرداشت ایجاد کند؛ مثلاً رفتارهای اشتباه ماشا و خرابکاری‌هایی که می‌کند، ممکن است از طرف کودکان کوچک‌تر که تفاوت بین واقعیت و خیال را به‌ روشنی درک نمی‌کنند، تقلید شود یا اتفاقاتی مثل افتادن از درخت یا مورد حمله‌ی زنبورها قرار گرفتن می‌توانند اشتباه فهمیده شوند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی ماجراهای هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماشا دخترکی شیطان، شاد، مهربان و پرانرژی است که با خوک، بز و سگش در جنگل زندگی می‌کند. تمام حیوانات جنگل از او گریزان‌اند، چرا که ماشا وادارشان می‌کند تا با او بازی کنند. روزی ماشا پروانه‌ای می‌بیند و هنگامی که این پروانه را تعقیب می‌کند، به خانه‌ی خرسی می‌رسد که برای ماهیگیری از منزل خارج شده است. ماشا حین بازی در آن‌جا، حسابی کلبه‌ی خرس و محوطه‌اش را به هم می‌ریزد و هنگامی که خرس برمی‌گردد با فاجعه‌ای که ماشا ایجاد کرده مواجه می‌شود. خرس تلاش می‌کند از دست ماشا خلاص شود و او را از آن‌جا براند اما موفق نمی‌شود و سرانجام ماشا و خرس با هم دوستانی صمیمی می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما رفتارهای ماشا در زندگی واقعی چه آسیب‌هایی ممکن است به او بزند؟ اگر مثل ماشا زندگی کنیم ممکن است هیچ آسیبی نبینیم؟
  دوست داشتید دوستی مثل خرس داشته باشید؟ چرا با خرس خیلی به ماشا خوش می‌گذرد؟ به نظر شما خرس هیچ‌ وقت از رفتارهای ماشا اذیت نمی‌شود؟
  خیلی از شخصیت‌های سریال حرف نمی‌زنند. به نظر شما غیر از حرف زدن، چه راه‌هایی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۱۴