ماشین کوکی‌ها

(Vroomiz)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی از ماشین‌ها و مأموریت آن‌ها در نجات مردم شهر از شر دردسرهای ماشینی بدجنس

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط اعضای گروه با هم و ماجراهایی که برایشان پیش می‌آید برای کودکان خردسال قابل ارتباطند. چالش‌های آن‌ها با شخصیت منفی داستان، همکاری‌شان با هم و ارتباط‌شان با رئیس گروه می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  همه‌ی اعضای گروه در تلاش‌اند به دیگران کمک کنند. آن‌ها برای حل مسائلی که برایشان پیش می‌آید، با هم همکاری می‌کنند و رفتارشان با هم و با مردم شهر، خوب و محترمانه است. در میان اعضای گروه نجات، ماشین دختر هم هست؛ هرچند با رنگ صورتی.
  موضوع اصلی داستان‌ها که مأموریت ماشین‌ها برای نجات مردم شهر است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. شخصیت منفی داستان، بچه‌ها را تهدید به بازداشت و تبعید می‌کند یا آن‌ها را معتاد به تماشای تلویزیون می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیاد استفاده شده: مزاحم، نامردیه، دغل‌بازها، به حساب‌تون برسم، مسخره‌بازی، بی‌ادب، تنبل، احمق، متنفرم، دروغگو، تبهکار. لحن شخصیت‌ها در خیلی از موقعیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است.
  به موضوعاتی مثل مسئولیت‌پذیری و کار گروهی در قسمت‌های مختلف پرداخته می‌شود.
  ماشین بدجنسی به نام ووف همیشه در تلاش است اعضای گروه و مردم شهر را به دردسر بیندازد؛ او بچه‌ها را گول می‌زند، آن‌ها را تهدید می‌کند که در صورت سرپیچی از دستوراتش بازداشت می‌شوند یا به فضا فرستاده می‌شوند، برنامه‌هایی می‌سازد که آن‌ها معتاد به تلویزیون شوند، یا آن‌ها را مجبور به دروغگویی می‌کند. حوادثی مثل انفجار بارها اتفاق می‌افتد و ماشین‌ها برای انجام مأموریت‌هایشان شلیک می‌کنند. بعضی از قسمت‌های سریال ادامه‌دارند و در حالت ترس و تعلیق به پایان می‌رسند و مخاطب باید تا قسمت بعدی برای روشن شدن ماجرا منتظر بماند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که در فارسی، ماشین کوکی‌ها نام گرفته، درباره‌ی تعدادی از ماشین‌های مسابقه است که اعضای یک تیم را تشکیل می‌دهند و با رهبری رئیس‌شان سعی می‌کنند به مردم شهرشان کمک کنند. آن‌ها در هر قسمت با خرابکاری‌ها و دردسرهایی که یک ماشین بدجنس و دستیارانش برای مردم به وجود می‌آورند مواجه می‌شوند. ماشین بدجنس همیشه سعی دارد بین آن‌ها و مردم اختلاف بیندازد و بچه‌های شهر را به رفتارها و عادات نادرست و مخرب تشویق کند. اما اعضای گروه ماشین‌ها همیشه به موقع از راه می‌رسند و با کمک راهنمایی‌های رئیس و همکاری با هم موفق می‌شوند توطئه‌های او علیه مردم را خنثی کنند و آرامش را به شهر برگردانند.
  ماشین بدجنسی همیشه در تلاش است اعضای گروه و مردم شهر را به دردسر بیندازد؛ او بچه‌ها را گول می‌زند، آن‌ها را تهدید می‌کند که در صورت سرپیچی از دستوراتش بازداشت می‌شوند یا به فضا فرستاده می‌شوند، برنامه‌هایی می‌سازد که آن‌ها معتاد به تلویزیون شوند، یا آن‌ها را مجبور به دروغگویی می‌کند. بعضی از قسمت‌های سریال ادامه‌دارند و در حالت ترس و تعلیق به پایان می‌رسند و مخاطب باید تا قسمت بعدی برای روشن شدن ماجرا منتظر بماند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیاد استفاده شده و لحن شخصیت‌ها در خیلی از موقعیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است. موضوع اصلی داستان‌ها که مأموریت ماشین‌ها برای نجات مردم شهر است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی از ماشین‌های مسابقه که هر کدام شکل حیوانی هستند، در شهر زیپی زندگی می‌کنند. آن‌ها عاشق مسابقه دادن‌اند و با هدایت رئیس‌شان، به مأموریت‌هایی برای کمک به مردم شهر می‌روند. بیشتر مشکلات را ماشین بدجنسی به نام ووف و دستیارانش برای مردم به وجود می‌آورند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا ووف همیشه سعی می‌کند برای ماشین‌ها دردسر درست کند؟ شما تا به حال با کسی مواجه شده‌اید که این رفتارها را داشته باشد؟
  فکر می‌کنید روش ماشین‌ها در مقابل رفتارهای اشتباه ووف درست است؟ شما اگر جای آن‌ها بودید چکار می‌کردید؟
  چه ویژگی‌هایی در اعضای گروه هست که به آن‌ها کمک می‌کند در مأموریت‌هایشان موفق شوند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۲