ماش ماش و قارچ‌ها

(Mush-Mush & the Mushables)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه بچه‌قارچ و فعالیت‌های همیشگی آن‌ها برای مراقبت از طبیعت، در کنار شناخت و پذیرش ویژگی‌های خود و دیگران

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قارچ‌ها با هم دوست‌اند و همیشه در حال بازی و ماجراجویی هستند. آن‌ها در خلال ماجراجویی‌هایشان با ویژگی‌های خود و دوستانشان آشنا می‌شوند و احساسات مختلفی مثل ترس، امید، مورد تمسخر قرار گرفتن، شگفتی، شکست و پیروزی را تجربه می‌کنند. تجربه‌ها و احساسات آن‌ها می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  قارچ‌ها روحیات و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و در عین این تفاوت‌ها با هم دوست‌اند. آن‌ها سعی می‌کنند به ویژگی‌های یکدیگر احترام بگذارند و به هم فرصت بدهند تا با روش خودشان کارها را انجام دهند. رفتار و برخورد آن‌ها با قارچ‌ها و موجودات دیگر هم همراه با دوستی و احترام است. آن‌ها نسبت به طبیعت اطرافشان احساس مسئولیت می‌کنند و برای مراقبت از آن تلاش می‌کنند.
  قارچ‌ها مثل انسان‌ها لباس دارند، ولی بیشتر بدنشان برهنه است.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیزی مثل گندیده، بوگندو، بی‌ادب و گستاخ استفاده می‌شود. یکی از شخصیت‌های اصلی در نسخه‌ی دوبله از کلماتی مثل خفن، ترکوندم یا بی‌خیال استفاده می‌کند.
  قارچ‌ها در قسمت‌های مختلف با بعضی حشرات، حیوانات، پرندگان و بعضی از ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. آن‌ها گیاهان مختلف و طبیعت پیرامونشان را هم می‌شناسند و مهارت‌هایی مثل شناخت و بیان احساسات، ارتباط موثر و حل مسئله را هم تمرین می‌کنند. قارچ‌ها مراقب طبیعت اطرافشان نیز هستند.
  گاهی اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلا درخت تنومندی می‌پوسد و می‌افتد، سنگ بزرگی به سمت قارچ‌ها می‌غلتد، زنبورها حمله می‌کنند، یا غازی عصبانی به خانه‌ی قارچ‌ها نزدیک می‌شود. بعضی از قسمت‌ها با یکی از این موضوع ترسناک به پایان می‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی سه‌بعدی درباره‌ی سه بچه‌قارچ است که به عنوان محافظان جنگل شناخته می‌شوند و در کنار دیگر قارچ‌ها مراقب طبیعت اطرافشان هستند تا آسیبی به آن نرسد. هر کدام از این قارچ‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و دیگران سعی می‌کنند آن‌ها را با وجود تفاوت‌هایشان دوست داشته باشند؛ مثلا یکی از آن‌ها برای هر کاری عجله دارد یا یکی دیگر، معمولا برای امتحان چیزهای جدید نگران است. بچه‌قارچ‌ها با هم دوست‌اند و به هم کمک می‌کنند تا ویژگی‌های مثبت و منفی خود را بهتر بشناسند و به هم فرصت می‌دهند تا مطابق با توانمندی‌ها و محدودیت‌هایشان در بازی‌ها و فعالیت‌ها شرکت کنند و از انجام آن‌ها لذت ببرند. قارچ‌ها سرشار از ایده و انرژی‌اند و عاشق یادگیری درباره‌ی محیطشان هستند. آن‌ها در هر قسمت متوجه می‌شوند که هنوز چیزهای زیادی برای کشف کردن درباره‌ی خودشان، دیگران و طبیعت وجود دارد.
  در هر قسمت، اتفاقات گذرا و ترسناکی رخ می‌دهد؛ مثلا درخت تنومندی می‌افتد یا غازی عصبانی به خانه‌ی قارچ‌ها نزدیک می‌شود. بعضی از قسمت‌ها هم با همین اتفاقات ترسناک به پایان می‌رسند ولی در مجموع، فضای سریال شاد و بانشاط است و هیچ کدام از شخصیت‌ها آسیبی نمی‌بینند. در نسخه‌ی دوبله، یکی از شخصیت‌های اصلی که یک بچه‌قارچ است، از کلمات کوچه‌بازاری مثل خفن، بترکون یا بی‌خیال، زیاد استفاده می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از ۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  در دهکده‌ای که محل زندگی گروهی از قارچ‌هاست، سه قارچ به نام‌های ماش ماش، لیلت و چِپ، نگهبانان کوچک جنگل‌اند و هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردشان را دارند: ماش ماش می‌تواند با طبیعت ارتباط برقرار کند و همیشه عجله دارد، لیلت پرشور و حافظ صلح است و چِپ حافظه‌ای قوی دارد و کمی نگران امتحان کردن چیزهای جدید است. آن‌ها در هر قسمت، در دنیای شگفت‌انگیز و وحشی طبیعت اطرافشان به ماجراجویی می‌پردازند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  هر کدام از قارچ‌ها چه ویژگی خاصی دارد؟ به نظرتان آن‌ها چگونه با ویژگی‌های مختلف یکدیگر کنار می‌آیند؟ اگر بین‌شان اختلافی پیش بیاید چه کار می‌کنند؟
  به نظر شما بچه‌قارچ‌ها با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید دوست‌اند؟ شما با دوستانتان چه کارهایی انجام می‌دهید؟
  چه چیزهایی در این سریال را دوست دارید؟ ماجراجویی‌های قارچ‌ها برایتان جالب است؟ دوست دارید شما هم با دوستانتان به ماجراجویی بروید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۰
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۱۲
  کشور سازنده فرانسه، بلژیک
  استودیو Cake Entertainment، La Cabane، Thuristar
  بازیگران ترزا گالاگر، جولز دو یونگ، کیسی چیس
  سال انتشار ۲۰۲۰