ماهی‌های بادکنکی

(Bubble Guppies)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی موجوداتی زیر دریا و تلاش و همکاری آن‌ها برای حل مسائل، همراه با آموزش بعضی از مهارت‌های زندگی

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی شخصیت‌ها با هم و همکاری و فعالیت گروهی‌شان برای حل مسائل، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  همه‌ی شخصیت‌ها کنجکاو و جستجوگرند، برای حل مسائل‌شان تلاش می‌کنند و به یکدیگر نیز کمک می‌کنند تا جواب سؤالات‌شان را پیدا کنند. آن‌ها مهربان و همدل‌اند و روابط دوستانه و احترام‌آمیزی با هم دارند و به عنوان یک تیم، خوب و هماهنگ عمل می‌کنند.
  شخصیت‌های انسان‌ماهی یا بالاتنه‌شان برهنه است یا لباسی شبیه مایو پوشیده‌اند. موهای رنگی و غیرطبیعی شخصیت‌ها می‌تواند در کودکان کوچک‌تر میل به داشتن موهای رنگی را به جریان بیندازد.
  در هر قسمت به موضوعاتی مثل شمردن، شناسایی اشکال هندسی، شناخت رنگ‌ها و ترکیبات آن‌ها، و نیز بعضی از مهارت‌های اجتماعی مانند قوانین راهنمایی و رانندگی، مسئولیت‌پذیری و احترام به دیگران پرداخته می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها شخصیت‌ها در وضعیت تعلیق قرار می‌گیرند یا به دردسرهای جزئی می‌افتند ولی در نهایت اتفاقی برای کسی نمی‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی ساخته شده، یک سریال آموزشی با هدف آشنا کردن کودکان خردسال با بعضی از مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی است. در هر قسمت که با محوریت چند شخصیت انسان‌ماهی پیش می‌رود، سعی شده با طرح پرسش‌هایی معماگونه و ساده، بعضی از مهارت‌های لازم در زندگی روزمره مثل نشانه‌خوانی، تشخیص جهت‌ها، شناسایی رنگ‌ها و ترکیبات‌شان، یا قوانین راهنمایی و رانندگی آموزش داده شوند. قسمت‌های این سریال طوری طراحی شده‌اند که مخاطبان هم در روند هر داستان حضور داشته باشند. شخصیت‌ها در حین بازی و گردش در زیر آب، موضوعات مختلف را طرح می‌کنند و با ترغیب مخاطبان به مشارکت، ابتدا جواب سؤالات را از آن‌ها جویا می‌شوند و بعد خودشان جواب درست را بیان می‌کنند. دوستی، کار گروهی و کنجکاوی از موضوعات مورد تأکید در این سریال است.
  از آن‌جایی که مخاطبان این برنامه خردسالان‌اند و این قابلیت را دارند که هر آنچه به آن‌ها آموزش داده می‌شود، جذب کنند و انگاره‌های پررنگ و ماندگاری در مورد خود و جهان شکل بدهند، بعضی آموزش‌های این سریال ممکن است تصورات غلطی در کودکان ایجاد کنند؛ برای مثال، اژدهایی که در یکی از قسمت‌ها رنگ می‌خورد، ممکن است برداشت نادرستی در کودکان کوچک‌تر در مورد امکان خوردن رنگ ایجاد کند. همچنین، موهای رنگی و غیرطبیعی شخصیت‌ها می‌تواند در کودکان کوچک‌تر میل به داشتن موهای رنگی را به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماهی‌های بادکنکی در شهری خیالی زیر دریا زندگی می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت به اکتشافات و ماجراجویی‌هایی در زیر آب می‌پردازند؛ از پیدا کردن استخوان دایناسور گرفته تا ترکیب و ساختن رنگ‌های مختلف.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان امروز در مورد چه موضوعی بود؟ چه چیزهایی از این داستان یاد گرفتید؟
  شخصیت‌های این سریال چگونه مسائل را حل می‌کنند؟ به نظرتان آن‌ها بدون کمک هم می‌توانند مسئله‌ها را حل کنند؟
  به نظرتان شخصیت‌ها با هم دوست‌اند؟ چه کارهایی می‌کنند که می‌فهمیم دوست‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸۰
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۱