ماهی بادکنکی

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی ماهی بادکنکی و دوستانش، تجربه‌های مختلف آن‌ها در کنار هم و تلاش برای حل مسائل با همکاری یکدیگر

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های ماهی‌ها و بعضی از مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی و کنجکاوی، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  ماهی بادکنکی کنجکاو و عاقل است. او هر زمان با مسئله‌ای مواجه می‌شود، سعی می‌کند با کمک دوستانش راه‌حلی برای آن پیدا کند. ارتباط او با دیگران محترمانه و همراه با مهربانی است. دوستان ماهی بادکنکی هم مهربان و مسئول‌اند و در موقعیت‌های سخت هوای هم را دارند. آن‌ها با همراهی و کمک هم مسائل را پشت سر می‌گذارند.
  از عبارات و جملات توهین‌آمیز یا همراه با تندی و سرزنش زیاد استفاده می‌شود: شوخی زشتیه، غر نزن، تقصیر تو اه، باید دستگیرش کنیم، خدمتش می‌رسم، ببین چه بلایی سرت میارم، شوخی بی‌مزه، اصلاً خوشم نیمد. لحن حرف زدن ماهی‌ها هم در خیلی از موقعیت‌ها تند و خشن و تهدیدآمیز است.
  ماهی کوچکی به نام غول‌ماهی، همیشه سعی دارد به شهر ماهی‌تپه آسیب برساند و بقیه‌ی ماهی‌ها را آزار بدهد. ماهی‌ها در قسمت‌های مختلف با اذیت‌های او مواجه می‌شوند و گاهی خیلی از او می‌ترسند. غول‌ماهی در یک قسمت به ماهی‌ها سم می‌خوراند و ماهی‌های مسموم، شهر را کثیف می‌کنند و بقیه را می‌ترسانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی تعدادی ماهی کوچک است که در شهری در زیر دریا زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز اخبار شهر را از تلویزیون دنبال می‌کنند و در جریان اتفاقات مهم آن روز قرار می‌گیرند. ماهی بادکنکی که شخصیت اصلی سریال به شمار می‌آید، به محض این‌که در جریان وقوع اتفاق بدی برای شهرشان قرار می‌گیرد، با همراهی دوستانش دست به کار می‌شود و با هم‌فکری و کمک آن‌ها، شهرشان را نجات می‌دهد. شخصیت منفی سریال ماهی ریزی به نام غول‌ماهی است که همیشه سعی دارد ماهی‌ها را بترساند و به شهرشان آسیب بزند. ماهی‌ها با همکاری با هم و با حمایت بزرگ‌ترهای شهر، همیشه موفق می‌شوند غول‌ماهی را شکست دهند و از پس حل مسائل مختلف سربلند بیرون بیایند.
  شخصیت منفی سریال همیشه منفی باقی می‌ماند و فرصتی برای رشد و تغییر به او داده نمی‌شود. رفتارهای خشن او و آزارها و دردسرهایی که برای بقیه درست می‌کند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. زبان سریال هم در بسیاری از موقعیت‌ها همراه با تندی و تهدید است و ماهی‌ها با لحنی خشن با هم صحبت می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های خشن و ترسناک آن با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماهی بادکنکی به همراه خواهر کوچکش نی‌نی‌بال و دوستانش، اره‌ماهی، جیزماهی و سیبیل‌ماهی، در شهری زیر دریا به نام ماهی‌تپه زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز اخبار ماهی‌تپه را از تلویزیون دنبال می‌کنند و با همراهی هم با اتفاقاتی که در شهر می‌افتد مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند از شهرشان در برابر غول‌ماهی بدجنس محافظت کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان غول‌ماهی ترسناک است؟ ماهی‌ها از چه چیزی در غول‌ماهی می‌ترسند؟ او چه خطری برای ماهی‌ها دارد؟
  شما فکر می‌کنید چرا غول‌ماهی کارهای بدی می‌کند؟ او دوست دارد بقیه را اذیت کند؟
  به نظر شما ماهی‌های ماهی‌تپه با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۵