ماهی فضایی

(Fishtronaut)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و معمایی درباره‌ی ماجراجویی‌های سه دوست، تلاش و همکاری آن‌ها برای حل کردن گام ‌به ‌گام معماها و رسیدن به پاسخ درست

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین ماهی، مارینا و میمون دوستانه و پر از لحظات کشف و یادگیری است. فعالیت‌های مشترک آن‌ها و دوستی و همکاری‌شان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  همه‌ی شخصیت‌ها کنجکاو و عاقل‌اند. آن‌ها دوست دارند در مورد چیزهای تازه بیشتر بدانند. آن‌ها نسبت به هم احساس مسئولیت و همدلی دارند و وقتی نیاز باشد به هم کمک می‌کنند. هر سه شخصیت اصلی نسبت به موجودات و محیط اطراف‌شان نیز احساس مسئولیت می‌کنند و با همکاری با هم معماهای مختلف را حل می‌کنند.
  در بعضی موقعیت‌ها از کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: بدجنس، حالا نشونت می‌دم، بی‌مزه.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی حیوانات مختلف و بعضی از ویژگی‌های آن‌ها و نیز با بعضی از مهارت‌های حل مسئله مانند مشاهده‌ی دقیق، ارزیابی اطلاعات، استدلال و نتیجه‌گیری آشنا می‌شوند. همچنین سریال، به مهارت‌هایی مانند شناخت رنگ‌ها و اعداد نیز می‌پردازد. در نسخه‌ی اصلی به مهارت‌های حرکتی ریتمیک هم پرداخته می‌شود و کودکان به انجام حرکات منطبق با ریتم ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی ماهی فضایی نام گرفته، درباره‌ی ماجراهای معماگونه‌ی سه دوست است که با همکاری هم سعی دارند معماهای مختلفی را که به زندگی موجودات و طبیعت اطراف‌شان مربوط می‌شود حل کنند. یکی از آن‌ها ماهی فضایی است که با پوشیدن لباس فضانوردی، می‌تواند از آب خارج شده و پرواز کند. دیگری یک میمون به نام زیک است و سومی هم دختری به نام ماریناست. در هر قسمت، یک توپ جادویی رنگارنگ که حاوی سرنخ‌هایی درباره‌ی معماست، با رقص و دست ‌زدن آن‌ها باز می‌شود و سرنخ‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهد. بعد هر سه دوست، با کمک و همکاری با هم و با توجه و دقت در نشانه‌ها و سرنخ‌ها و با تلاش و پشتکار موفق می‌شوند قدم به قدم پیش رفته و پاسخ معما را پیدا کنند. دوستی، همکاری، کنجکاوی، سعی و تلاش و تفکر انتقادی از موضوعات پررنگ در این سریال است و روابط مثبت و دوستانه‌ی سه شخصیت اصلی و احساس مسئولیت و تعهدشان برای رسیدن به نتیجه، الهام‌بخش است.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و سعی دارد به‌ صورت غیر مستقیم و با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های حل مسئله، مهارت‌های مختلفی چون مشاهده‌ی دقیق، ارزیابی اطلاعات، استدلال و نتیجه‌گیری را در آن‌ها تقویت کند. همچنین، در نسخه‌ی اصلی از موسیقی و رقص هم استفاده شده و کودکان را به همراهی با ریتم و حرکت ترغیب می‌کند ولی در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. درک محتوای معماگونه‌ی داستان‌ها و دنبال کردن خط داستانی کارآگاهی سریال ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماهی فضایی که با استفاده از لباس فضایی می‌تواند بیرون از آب پرواز کند، یک کارآگاه مخفی است که با کمک دوستانش، میمون و مارینا، و با راهنمایی‌های یک توپ جادویی رنگارنگ، معماهای مختلفی که پیش رویشان قرار می‌گیرد، حل می‌کنند. توپ جادویی سرنخ‌هایی در مورد معما در خود دارد که با رقص ماهی و میمون و مارینا باز می‌شود و سرنخ‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز مأموریت ماهی فضایی و دوستانش چه بود؟ آن‌ها چطور موفق شدند معمای امروز را حل کنند؟
  به نظر شما آن‌ها بدون کمک هم و به‌تنهایی می‌توانستند معماها را حل کنند؟ تنها کار کردن با کار گروهی چه فرقی دارد؟
  از داستان امروز چه چیزهای تازه‌ای یاد گرفتید؟ به نظر شما می‌شود از کارتون هم چیزی یاد گرفت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۰۹