مثل‌نامه

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای کارتونی درباره‌ی قصه‌ها و ماجراهای مختلف در زندگی مردم یا حیوانات، همراه با آموختن ضرب‌المثل‌های مربوط به آن‌ها

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بعضی از داستان‌ها شخصیت‌هایی حضور دارند که به بقیه کمک می‌کنند یا خوش‌رفتار و مهربان‌اند.
  موضوعات خیلی از قسمت‌ها به دنیای کودکان ارتباطی ندارند؛ مثلاً شاطری عاشق است و موضوع در مورد خواستگاری اوست یا به مناسبات و دعواهای بین زن و شوهرها یا حسادت بین زن‌ها پرداخته می‌شود.
  استفاده از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد است: دغل، حالم به هم خورد، بی‌سواد، چی حالیت می‌شه، ساکت شو، حقه‌باز، به تو مربوط نیست، بیخود کرده، کج و کوله، عجب رویی داری، تا اون روم بالا نیومده، شکم گنده، دروغ می‌گه، جونور. گفتگوهای بزرگسالانه که به مناسبات بین بزرگ‌ترها مربوط می‌شوند هم شنیده می‌شود: چشم زن همسایه رو در میاریم، می‌فرستم بره خونه باباش.
  کودکان در خلال داستان‌ها با ضرب‌المثل‌های مختلف و کاربردشان آشنا می‌شوند.
  کودکان با پوشش و ظاهر افراد در قدیم و نیز با موسیقی ایرانی آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند؛ مثلاً شاطری به خاطر کچل بودن از طرف عشقش طرد می‌شود و گریه می‌کند، زن و شوهری سر موضوع کوچکی با هم دعوا می‌کنند، پادشاه تصمیم دارد شاعری را به سیاه‌چال بیندازد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این مجموعه که با تکنیک کات ‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی مردم یا حیوانات مختلف است که در هر قسمت ماجرایی را تجربه می‌کنند و شانه‌به‌سر قصه‌گو بعد از تعریف کردن قصه‌ی آن‌ها، ضرب‌المثلی را که به آن قصه مربوط است هم می‌گوید و بعد توضیح می‌دهد که معنی آن چیست. بعضی از ضرب‌المثل‌هایی که در این مجموعه معرفی می‌شوند عبارت‌اند از: بشنو و باور نکن، یکی یک مو به کچل دهند کچل مودار شود، یا چاه مکن بهر کسی اول خودت دوم کسی.
  استفاده از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه و خلق موقعیت‌هایی چون دعواهای زناشویی یا چاپلوسی‌های اطرافیان پادشاه برای حفظ جایگاه، در خیلی از قسمت‌های این مجموعه به چشم می‌خورند. همچنین، از آن‌جایی که دنیای ضرب‌المثل‌ها کمی انتزاعی است و نیاز دارد تا کلمات و جملات مورد استفاده، به موقعیت‌هایی فراتر از یک موقعیت خاص تعمیم داده شوند، درک آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد؛ البته بسیاری از کودکان از یادگیری و تکرار آن‌ها لذت می‌برند. ریتم کند قصه‌ها و پیچیده بودن بعضی از داستان‌ها هم می‌تواند برای خردسالان کسل‌کننده باشد. تماشای این مجموعه برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های داستانی و ارتباط آن‌ها با ضرب‌ا‌لمثل‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شانه‌به‌سر دانا در کنار پرنده‌ای به نام زاغو، قصه‌هایی از زندگی مردم و حیوانات برای مخاطب تعریف می‌کند و در پایان هر قصه، به ضرب‌المثلی که به آن موقعیت مربوط می‌شود اشاره می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه ضرب‌المثلی یاد گرفتید؟ می‌دانید چه وقت‌هایی از آن استفاده می‌شود؟
  قبل از تماشای این کارتون به ضرب‌المثل‌ها علاقه داشتید؟ تماشای این کارتون شما را علاقه‌مند کرد؟
  به نظر شما چرا ضرب‌المثل‌ها ساخته شده‌اند؟ آن‌ها چه کمکی به ما می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۷