مجید دلبندم

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و کمدی درباره‌ی عروسکی با دست‌های دراز که کلمات را اشتباه استفاده می‌کند، خرابکاری‌های مکررش و تلاش اطرافیان برای درک او

سال: 1378
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت مجید و چالش‌هایی که ایجاد می‌کند برای بسیاری از کودکان معنا‌دارند؛ از جمله استفاده‌ی غلط از کلمات، مسخره شدن، احساس تنهایی، دوستی، نداشتن مادر و پدر و رابطه با خواهر و برادر داستان.
  مجید دلبندم خوشقلب و مهربان است. او شیطنت می‌کند، اشتباه می‌کند ولی بدجنسی نمی‌کند و تلاشش را می‌کند تا کمتر اشتباه کند. او به دیگران کمک می‌کند. معصومه مهربان و مسئول است. او، رضا و مجید سعی می‌کنند در موقعیت‌های مختلف از هم و از مجید دلبندم حمایت کنند.
  غلط حرف زدن مجید، فهم مسیر داستان را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کند و باعث می‌شود بیشتر شوخی‌ها برای بزرگترها قابل ارتباط باشند. داد زدن و تند و تهدیدآمیز حرف زدن، در این سریال زیاد اتفاق می‌افتد.
  داد زدن و دعوا و کتک‌کاری در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد؛ البته در قالب طنز و بدون پیامد واقعی و جدی. این موضوع می‌تواند رفتارهای منفی شخصیت‌ها را برای کودکان، خوشایندتر و تقلیدپذیرتر کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی، ماجراهای عروسکی به نام مجید است که ناگهان وارد زندگی یک خواهر و برادر می‌شود و با دست‌های دراز و حرف‌های غلط، ماجراهای زیادی را می‌آفریند. وقتی مجید کلمات را اشتباه استفاده می‌کند، اعضای خانواده با گفتن «مجید دلبندم…» او را اصلاح می‌کنند. زمانی که این سریال از تلویزیون پخش می‌شد، ترکیب «مجید دلبندم…» در فرهنگ عامه نیز تا حدودی رواج یافته بود. به نظر می‌رسد این سریال، بیشتر با هدف ایجاد آگاهی در بزرگ‌ترها نسبت به نیازهای کودکان، درک نقاط ضعف‌شان و کمک به آن‌ها برای اصلاح رفتارهای نادرست‌شان ساخته شده و بیشتر از این‌که برای کودکان سرگرم‌کننده باشد، برای بزرگ‌ترها به کار می‌آید.
  این سریال، صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد ولی دعوا و زدوخورد از اتفاقات مرسوم در تمام قسمت‌هاست و چون این اتفاقات به صورت طنز و بدون پیامد واقعی رخ می‌دهند، می‌توانند توسط کودکان کوچک‌تر مورد تقلید قرار گیرند. غلط حرف زدن مجید نیز فهم مسیر داستان را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد خط داستان و موقعیت‌های پیش‌‌آمده را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  رضا که قبلاً مجری و بازیگر یک برنامه‌ی تلویزیونی بوده، تصمیم می‌گیرد با الهام از یکی از شخصیت‌های این برنامه، عروسکی بسازد. او عروسکی با دست‌های خیلی دراز به نام مجید می‌سازد. ناگهان عروسک جان می‌گیرد و شروع به حرف زدن می‌کند. مجید کلمات را اشتباه به کار می‌برد و دست‌های دراز او هم دردسرهای زیادی ایجاد می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مجید چه ویژگی‌هایی دارد که او را محبوب و دوست‌داشتنی می‌کند؟ چه ویژگی‌ها و رفتارهایی دارد که شما را آزار می‌دهد؟
  خیلی از دردسرهایی که مجید درست می‌کند از روی عمد نیست و به‌خاطر دست‌های درازش اتفاق می‌افتند. شما فکر می‌کنید بزرگ‌ترها رفتارها و اشتباهات مجید را درک می‌کنند؟
  اگر یک آدم بزرگ، اشتباهات مجید را انجام بدهد، واکنش بقیه‌ی بزرگ‌ترها در مقابل او چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","کمدی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۳۷۸