محرمانه

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و درام درباره‌ی یک خواهر و برادر نوجوان، چالش‌ها و مسائل آن‌ها در خانه، مدرسه و جامعه و تلاش برای حل آن‌ها

سال: 1398
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های محبت و جمال، ماجراهایی که در خانه و مدرسه برای آن‌ها و همکلاسی‌هایشان پیش می‌آید و موقعیت‌ها و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای بسیاری از نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادارند؛ چالش‌هایی مثل ارتباط با مدیر مدرسه، رقابت بین شاگردان برای جلب توجه معلمان، دعوا و مشاجره‌ی بین والدین، احساس تنهایی، ارتباط با همکلاسی‌هایی که رفتارها یا ویژگی‌های آزاردهنده‌ای دارند و ...
  محبت و جمال سعی می‌کنند در موقعیت‌های مختلفی که برای همکلاسی‌هایشان پیش می‌آید، منصفانه قضاوت کنند و عجولانه و غیرمنطقی با دیگران رفتار نکنند. آن‌ها در عین این‌که خصوصیات بارز بسیاری از نوجوانان را دارند، مثلاً با هم کل می‌اندازند یا از دست دوستان‌شان کلافه و عصبی می‌شوند، با دیگران محترمانه رفتار می‌کنند.
  از آن‌جایی که شخصیت‌ها نوجوان‌اند، به موضوعاتی مثل عشق اشاره می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دو تا دیوونه بزرگ کردم، از خود راضی، چندش، خالی‌بند، مردک پلشت، خجالت نمی‌کشی؟ جمع کن بابا، گند زدم، زهر مار، پخمه، بی‌شعور، ابله، خنگ، گاگول، سبک‌مغز، بترکی،‌ آدم نشدی.
  فضای سریال، به بخش‌هایی از سبک زندگی و فرهنگ مردم ایران در همین دوران می‌پردازد؛ برای مثال، پوشش بچه‌های دبیرستانی یا روابط بین بزرگ‌ترها و بچه‌ها.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با هدف پرداختن به مسائل نوجوانان ساخته شده و تاکنون یک فصل آن تولید شده، درباره‌ی دو خواهر و برادر به نام‌های محبت و جمال است که مادرشان را در کودکی از دست داده‌اند و همراه پدرشان در رستورانی که او اداره می‌کند، کار می‌کنند. جمال در شیفت صبح و محبت در شیفت عصر به دبیرستان اژدریان می‌روند که آقا و خانم اژدریان مدیریت آن‌جا را بر عهده دارند. محبت و جمال در کنار سایر همکلاسی‌ها و دوستان‌شان، در هر قسمت ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند که به مسائل جاری در زندگی بسیاری از نوجوانان مربوط‌اند؛ از مسائل خانوادگی گرفته تا موقعیت‌های چالش‌برانگیز در مدرسه و جامعه. این سریال سعی دارد با پرداختن به زندگی نوجوانان، هم به آن‌ها کمک کند تا با مسائل‌شان روبه‌رو شوند و با شخصیت‌های داستان همذات‌پنداری کنند و هم به بزرگ‌ترها و اولیای مدرسه و جامعه یادآوری کند که این گروه سنی، ویژگی‌ها، خلق‌و‌خو و تجربه‌های خاص خودشان را دارند و راه کمک به آن‌ها برای زندگی رضایت‌بخش‌تر، این است که آن‌ها را بیشتر و بهتر بشناسند.
  این سریال، صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد ولی فضای سریال و موقعیت‌های داستانی آن به دنیای نوجوانان مربوط است و موضوعاتی که در هر قسمت به آن‌ها پرداخته می‌شود، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده در هر قسمت را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  محبت و جمال خواهر و برادری نوجوان‌اند که همراه پدرشان در رستورانی که او اداره می‌کند، کار می‌کنند. آن‌ها هر روز در مدرسه و در کنار همکلاسی‌ها، دوستان و مدیر مدرسه‌شان، با ماجراهایی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با روایت آن ماجرا برای مخاطبان، ابعاد مختلف آن را بررسی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  محبت و جمال شخصیت‌های آشنایی برای شما هستند؟ با خلق‌و‌خو و رفتارهای آن‌ها یا دیگر نوجوانان سریال همذات‌پنداری می‌کنید؟
  به نظرتان داستان‌های این سریال، چقدر به مسائل و چالش‌های واقعی زندگی نوجوانان می‌پردازند؟ چه مسائل مهمی وجود دارند که این سریال به آن‌ها نپرداخته است؟
  فکر می‌کنید این سریال می‌تواند به درک بزرگ‌ترها از دنیای نوجوانان کمک کند؟ تا به حال شده آن را با والدین یا دیگر بزرگ‌ترهای خانواده تماشا کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","درام"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۳۹۸