محله‌ی گل و بلبل

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و آموزشی درباره‌ی زندگی روزمره‌ی افراد در یک محله، با آموزش‌هایی در مورد زندگی شهری و فضای مجازی

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  به بعضی از مسائل کودکان مثل ارتباط با والدین و دوستان پرداخته می‌شود.
  والدین عمو پورنگ با هم مهربان‌اند و رفتارشان با هم محترمانه است. رفتار عمو پورنگ هم با بقیه‌ی شخصیت‌های محله با احترام و حمایتگرانه است.
  مناسبات بزرگسالانه‌ای مثلا تظاهر، دروغ، چاپلوسی، خواستگاری و کلیشه‌های جنسیتی و شوخی‌های بزرگسالانه‌ای مثل تقلید از لحن مجری‌های تلویزیونی توسط خانم چمنی در این سریال زیاد دیده می‌شود. همچنین ارتباط بین مادر عمو پورنگ با زن‌های محله و تبلیغ برای پسرش به دنیای کودکان بی‌ارتباط است. پدر و مادر عمو پورنگ همیشه در حال قربان صدقه رفتن هم هستند. نوع ارتباط‌شان و میزان نمایش آن برای جلب مخاطب بزرگسال است. ارتباط بین بعضی زن و مردها هم غیرکودکانه‌اند؛ مثل ارتباط زن کتابفروش و پلیس.
  در خیلی از صحنه‌ها از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: ایول، دمت گرم، نون خالی خور، ای جونم، پیاز بازی در نیار. جملات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز هم زیاد به کار می‌رود: پررو، برو پی کارت.
  در قسمت‌های مختلف، آموزش‌هایی در مورد سلامتی، قوانین راهنمایی و رانندگی، تغذیه، بهداشت، تفکیک زباله و فضای مجازی داده می‌شود.
  شخصیت‌ها با زبان‌ها و لهجه‌های مختلفی صحبت می‌کنند؛ این موضوع می‌تواند به درک و ارتباط بهتر کودکان با اقوام مختلف کمک کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی با محوریت عموپورنگ و خانواده‌اش و دوستان و هم محله‌ای‌هایشان، تا کنون در دو فصل تولید شده است. فصل اول، مسائل شهر و شهرنشینی و محیط زیست را هدف قرار داده و در فصل دوم به موضوع سواد رسانه‌ای و استفاده‌ی درست از فضای مجازی به کودکان و نوجوانان می‌پردازد. در قسمت‌های مختلف این سریال، افراد محله با ماجراهای مختلفی مواجه می‌شوند و با گفتگو و همکاری با هم، مسائل و مشکلات پیش‌آمده را حل می‌کنند. ارتباط بیشتر افراد محله با هم صمیمانه است و سعی می‌کنند در موقعیت‌های مختلف یکدیگر را حمایت کنند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک یا خشنی ندارد اما تعاملات شخصیت‌ها و گفتگوهای بین‌شان و نیز شوخی‌هایشان در بسیاری از موقعیت‌ها، بزرگسالانه است و برای کودکان مناسب یا قابل ارتباط نیست. موضوعاتی مثل تظاهر، دروغ، چاپلوسی، خواستگاری و کلیشه‌های جنسیتی در این سریال زیاد استفاده شده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مختلف مطرح‌شده در هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان این سریال در محله‌ای اتفاق می‌افتد که افراد و خانواده‌های مختلفی کنار هم زندگی می‌کنند. شخصیت اصلی داستان در این سریال «عموپورنگ» است که همراه با خانواده‌اش به «محله‌ی گل و بلبل» نقل مکان می‌کند و در آن‌جا با ماجراهای جالبی روبه‌رو می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟
  محله‌ای که در سریال نشان داده می‌شود چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با محله‌ی شما دارد؟ تا به حال محله‌ی واقعی شبیه به محله‌ی گل و بلبل دیده‌اید؟
  لهجه‌ی کدام ‌یک از شخصیت‌های محله برای شما آشناست؟ چه کسانی را می‌شناسید که با این لهجه‌ها صحبت می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۹۰
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۱۳۹۴