محله‌ی برو بیا

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی شامل چند آیتم مختلف درباره‌ی قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی و حمل و نقل

سال: 1362
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌های محله با هم دوست‌اند و گاهی هم دچار چالش و درگیری می‌شوند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: دهن لق فضول، خرفت،‌ دستش رو بشکن. از بعضی کلمات اشتباه استفاده می‌شود: عزیزوار، بشرها و بعضی از کلمات هم به اشتباه تلفظ می‌شوند. لحن تهدیدآمیز و غیرمحترمانه در سریال غالب است؛ چه در ارتباط بچه‌ها با هم و چه در ارتباط بزرگ‌ترها با بچه‌ها.
  این سریال آموزش‌هایی در مورد قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی و حمل و نقل می‌دهد ولی این آموزش‌ها با تمرکز بر دوچرخه‌سواری است. بعضی آموزش‌های غلط هم لابه‌لای گفتگوهای شخصیت‌ها انتقال داده می‌شود و البته بعضی نکات آموزشی، به زمان ساخت سریال، یعنی دهه‌ی ۶۰ برمی‌گردند و ممکن است در طول زمان تغییر کرده باشند.
  رفتار بزرگ‌ترها با بچه‌ها در مواردی تند و خشن است؛ مثلاً پدر یونانی گوش پسرش را می‌کشد، پدر کیمیاگر با پسرش خشن رفتار می‌کند، آقای پلیس گاهی با بچه‌ها تند صحبت می‌کند و آن‌ها را از قانون می‌ترساند. صدا و تصویر کیمیاگر ترسناک است. انسان اولیه همیشه صدای شیری می‌شنود و وحشت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  محله‌ی برو بیا سریالی تلویزیونی است که در اوایل دهه‌ی ۶۰ ساخته شده و قصد دارد قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی و موضوعات مربوط به رفت ‌و آمد و حمل و نقل را به کودکان آموزش دهد. هر قسمت شامل تعدادی آیتم بی‌ارتباط با هم، مانند محله‌ی برو بیا،‌ کیمیاگر و پسرش، مرد یونانی و پسرش، انسان اولیه، زورو و چند آیتم مختلف دیگر است. آموزش‌های این سریال متمرکز بر دوچرخه است و بیشتر با حال و هوای همان دوران و استفاده‌ی بیشتر پسربچه‌ها از دوچرخه هماهنگ است. بعضی از نکات آموزشی هم ممکن است در طول زمان تغییر کرده باشند. با وجود این‌که موضوع برنامه یک موضوع عمومی است، به غیر از یک نفر، همه‌ی شخصیت‌های این سریال مردان و پسران‌اند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد، ولی آیتم کیمیاگر و رفتار و لحن حرف زدنش و فضای سرد و تیره‌ی بسیاری از آیتم‌های دیگر ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشد. با وجود این‌که محتوای آموزشی برنامه برای کودکان کوچک‌تر مناسب است، اما ریتم کند سریال، طولانی بودن هر قسمت و بسیاری از گفتگوهای بین شخصیت‌ها، به‌‌خصوص در مورد آیتم پدر و پسر یونانی، آن را برای کودکان کوچک‌تر غیر قابل ارتباط و خسته‌کننده می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا والدین فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده و تفاوت‌های قوانین معرفی‌شده در سریال با قوانین راهنمایی و رانندگی امروزی با کودکان گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی است که در آیتم‌های مختلفی در هر قسمت به آن‌ها پرداخته می‌شود. در آیتم محله‌ی برو بیا آقای پلیس برای کودکان و بقال محل قوانین را توضیح می‌دهد. در آیتم‌های دیگری مثل پدر و پسر کیمیاگر و پدر و پسر یونانی و انسان اولیه هم از زوایای دیگری به قوانین پرداخته می‌شود؛ البته بیشتر این آیتم‌ها جنبه‌ی طنز دارند تا آموزش.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  رفتار و ارتباط بچه‌های محله چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با روابط شما با همسالان‌تان دارد؟
  با تماشای این برنامه چه قوانینی یاد گرفتید؟
  کدام ‌یک از آیتم‌های برنامه را بیشتر دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","آموزشی"]
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۱۳۶۲