مدرسه‌ی موش‌ها

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی درباره‌ی بچه‌موش‌هایی که مدرسه رفتن را آغاز کرده‌اند، شیطنت‌هایشان و تلاش‌های معلم برای نظم بخشیدن و آموزش دادن به آن‌ها

سال: 1360
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مطرح‌شده در این مجموعه موضوعات جاری در زندگی کودکان‌اند: شیطنت و بازیگوشی، دوستی، درس و مشق و مدرسه و امتحان، چالش با معلم، علاقه به خوراکی و سرزنش شدن از این بابت.
  هر کدام از موش‌ها ویژگی منحصر به فردی دارد که ممکن است در کودکان مختلف وجود داشته باشد: حساس بودن، پرخوری، خوابالویی، درس‌خوان بودن و... بچه موش‌ها با وجود داشتن شخصیت‌های مختلف‌، در یک ویژگی اشتراک دارند؛ همه اهل بازیگوشی و کنجکاوی و شیطنت‌اند.
  زبان و لحن معلم در ارتباط با بچه موش‌های بازیگوش مثل کپل، در بیشتر مواقع، تحکمی و سرزنش‌آمیز است. در کل، معلم در بیشتر مواقع با تحکم، سرزنش‌آمیز و از بالا صحبت می‌کند.
  کودکان با موقعیت مدرسه و معلم و نیز بعضی موضوعاتی که در کلاس مطرح می‌شوند، مثل آشنایی با حروف یا محاسبات ساده آشنا می‌شوند.
  آوردن اسم گربه، واکنش بچه موش‌ها و حتی معلم را در پی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند و ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مدرسه‌ی موش‌ها سریالی عروسکی و طنز است که ماجراهای روزمره‌ی تعدادی بچه‌موش را روایت می‌کند که درس و مدرسه را آغاز کرده‌اند و در کنار معلمی جدی و سخت‌‌گیر، تجربه‌هایی خاطره‌انگیز و بامزه را رقم می‌زنند. بعضی از این موش‌ها یک ویژگی برجسته دارند که معمولاً حواس معلم یا بقیه‌ی بچه‌ها را پرت می‌کند و بعضی از آن‌ها به‌خاطر ویژگی‌هایی که دارند مورد توجه و تأیید معلم‌اند؛ هرچند بچه‌موش‌های دیگر را کلافه می‌کنند و باعث اعتراض و واکنش‌های شیطنت‌آمیز آن‌ها می‌شوند. بچه‌موش‌ها با وجود داشتن شخصیت‌های مختلف‌، در یک ویژگی اشتراک دارند؛ همه اهل بازیگوشی و کنجکاوی و شیطنت‌اند. قوانین و مقررات کلاس، ورود شاگرد جدید، نظم و انضباط، خوراکی، سرما و گرما، تکلیف و امتحان از موضوعات مختلف در این سریال‌اند.
  این سریال صحنه‌ی خشن یا ترسناکی ندارد؛ به غیر از این‌که آوردن اسم گربه، واکنش بچه‌موش‌ها و حتی معلم را در پی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند و ترسناک باشد. رفتار و برخوردهای معلم با بچه‌موش‌ها از بالا به پایین و گاهی همراه با توبیخ و سرزنش است و موقعیت‌های کلاسی نیز تداعی‌کننده‌ی موقعیت‌ کلاس و مدرسه در دهه‌ی ۶۰ در ایران است. این موضوع ممکن است ذهنیت کودکانی را که در موقعیت رفتن به مدرسه‌اند، نسبت به معلم و مدرسه تحت‌تأثیر قرار دهد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌‌آمده در هر قسمت با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این سریال، داستان بچه‌موش‌هایی است که تازه به مدرسه رفته‌اند. کپل، نارنجی، دم باریک، سرمایی، گوش دراز، خوش‌خواب و بقیه، هر کدام ویژگی‌ها و شخصیت منحصر به فردی دارند که گاهی بقیه را آزار می‌دهند و گاهی مایه‌ی خنده‌ی آن‌ها می‌شوند. بعضی از آن‌ها تنبل و درس‌نخوان‌اند و مدام از آقای معلم تذکر می‌گیرند و بعضی درس‌خوان و منظم‌اند و مورد توجه و تأیید آقای معلم. همه‌ی اتفاقات این سریال در فضای کلاس رخ می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از کدام یک از شخصیت‌های این سریال بیشتر خوش‌تان می‌آید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  رابطه‌ی معلم و بچه‌موش‌ها به نظر شما چطور است؟ دوست داشتید همچین معلمی می‌داشتید؟ دوست دارید معلم با بچه‌ها چطور رفتار کند؟
  این سریال را بیشتر دوست دارید یا فیلم شهر موش‌ها را؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۱۵
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۶۰