مرد عنکبوتی تماشایی

(The Spectacular Spider-Man)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی مرد عنکبوتی نوجوان، تلاش برای مبارزه‌ی هوشمندانه و ایجاد تعادل میان مسئولیت‌های مختلف

سال: 2008
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پیتر پارکر به عنوان ابرقهرمانی از جنس مردم عادی، احساساتی نظیر دوستی، علاقه‌مندی، غم و ناامیدی را تجربه می‌کند و تلاش او برای غلبه بر آن‌ها می‌تواند برای کودکان الهام‌بخش باشد. ارتباط او با دوستانش در دبیرستان و تحمل شوخی‌ها و تمسخرهای آنان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد اما کار پاره‌وقت برای کمک به درآمد خانواده بیشتر برای نوجوان‌ها معنادار است.
  مرد عنکبوتی هم در برابر خانواده و هم در برابر جامعه احساس مسئولیت می‌کند و از خواسته‌های خودش برای حمایت از خانواده و جامعه‌اش چشم می‌پوشد. او در مبارزه با افراد شرور فقط به زور بازو متکی نیست و از هوش خود نیز برای یافتن نقاط ضعف حریف استفاده می‌کند. او حتی در سخت‌ترین شرایط نیز ناامید نمی‌شود و دست از تلاش برنمی‌دارد.
  پیتر به دنبال آشنایی با یک دختر و نامزدی است. زن‌عمو می دختری به او معرفی می‌کند. نگاه‌ها و صحبت‌های معنادار و حداقل یک بوسه میانشان رد و بدل می‌شود. حداقل در یک قسمت، در مورد مهمانی‌های دوستانه با حضور همکلاسی‌های دبیرستان و دوستانی از جنس مخالف صحبت می‌شود. دغدغه‌ی پیتر برای کار و درآمد و کمک به زن‌عمویش در مخارج زندگی با دنیای کودکان ارتباطی ندارد. موضوع اصلی سریال هم که مبارزه‌ی مرد عنکبوتی با تبهکاران است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  مواردی از تحقیر و تمسخر با کلماتی نظیر کله‌پوک، آشغال، فسقلی، و احمق وجود دارد.
  همچون همه‌ی سریال‌های ابرقهرمانی، تصاویر خشن و ترسناک متعددی از موجودات غول‌پیکر، گاه با دندان‌ها یا شاخ‌های تیز و درگیری آن‌ها با مرد عنکبوتی وجود دارد که به ویرانی‌ها و آسیب‌های زیاد به ساختمان‌ها و خودروها ختم می‌شود. هرچند کسی آسیب نمی‌بیند اما همواره مردم عادی در خطر له شدن زیر اجسام بزرگ و سنگین قرار دارند و ابرقهرمان آن‌ها را نجات می‌دهد. مرد عنکبوتی گاهی در این نبردها به اطراف پرت می‌شود یا به دیوار و ستون برخورد می‌کند و آسیب‌های جزئی می‌بیند. تغییر شکل آدم‌های معمولی به هیولاهای غول‌پیکر و خشن ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مرد عنکبوتی تماشایی یک سریال انیمیشنی دوبعدی حول شخصیت ابرقهرمان معروف، مرد عنکبوتی است. در این سریال، پیتر پارکر در کنار انجام درس و مشق‌های مدرسه، تحمل توهین و تمسخرهای همکلاسی‌ها و کار پاره‌وقت، در لباس مرد عنکبوتی با تبهکاران مبارزه می‌کند. اما مبارزه با هیولاهای غول‌پیکر و قدرتمند به چیزی بیشتر از زور بازو نیاز دارد و او سعی می‌کند با استفاده از هوش خود از نقاط ضعف‌شان علیه خودشان بهره‌برداری کند. پیتر ضمن مخفی نگه داشتن هویت واقعی خود، تلاش می‌کند بین مسئولیت‌های مختلف خود در برابر جامعه، خانواده و دوستان توازنی ایجاد کند. او همچون انسانی عادی احساسات مختلفی مثل علاقه‌مندی، غم و ناامیدی را تجربه می‌کند اما هرگز دست از تلاش بر نمی‌دارد.
  این سریال نیز به سبک مرسوم در سریال‌های ابرقهرمانی، دارای تصاویر خشن و ترسناک متعددی از درگیری، تصادف و ویرانی است؛ هرچند به کسی آسیب نمی‌رسد. مرد عنکبوتی در درگیری با هیولاهای قدرتمند به اطراف پرت می‌شود یا به دیوار کوبیده می‌شود و گاهی آسیب جزئی می‌بیند. همچنین، شهروندان عادی همواره در خطر له شدن زیر اجسام بزرگ و سنگین قرار می‌گیرند که توسط ابرقهرمان نجات می‌یابند. تبدیل شدن آدم‌های معمولی به هیولاهای غول‌پیکر ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. دغدغه‌ی پیتر برای ارتباط با جنس مخالف و همچنین کار و درآمد موضوعاتی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد. موضوع اصلی سریال هم که مبارزه با تبهکاران است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را به همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مطرح‌ شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این سریال از داستان‌های مرد عنکبوتی، پیتر پارکر در سنین دبیرستان است و در مدرسه مورد توهین و تمسخر گروهی از هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گیرد. او برای کمک به زن‌عمویش در مخارج زندگی، شغل پاره‌وقتی دارد و همزمان در لباس مرد عنکبوتی با تبهکاران مبارزه می‌کند. گروه سازمان‌یافته‌ای از خلافکاران برای منحرف کردن مرد عنکبوتی از وظیفه‌ی اصلی‌اش، هر بار هیولای غول‌پیکر و قدرتمندی سر راه او قرار می‌دهند. او برای مبارزه با این هیولاها به چیزی بیشتر از زور بازو نیاز دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  مرد عنکبوتی چه مسئولیت‌هایی بر دوش خود احساس می‌کند؟ آیا فکر می‌کنید قدرت مسئولیت می‌آورد؟
  اگر قدرت اسرارآمیزی می‌داشتید، چه بود؟ با آن چکار می‌کردید؟
  این سریال با نسخه‌های دیگر داستان مرد عنکبوتی چه شباهت‌ها یا تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۸