مرد عنکبوتی: مجموعه‌ی انیمیشنی جدید

(Spider-Man: The New Animated Series)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی مرد عنکبوتی جوان، تلاش برای حفاظت از شهروندان و تجربه‌ی دوستی و عشق

سال: 2003
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات مرد عنکبوتی در رابطه با دوستان، تلاش برای عدالت‌خواهی و تجربه‌ی شکست و پیروزی، احساسات و تجربیاتی آشنا برای نوجوان‌هاست.
  مرد عنکبوتی لحظات غم‌انگیزی را هم تجربه می‌کند اما ناامید نمی‌شود و برای حل مشکل تلاش می‌کند. او معنای زندگی را در همراهی خوبی و بدی در می‌یابد. مرد عنکبوتی و دوستانش از هم حمایت و به یکدیگر کمک می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند نکاتی را که ممکن است دوستان‌شان از آن غفلت کنند، به هم یادآوری کنند.
  مرد عنکبوتی و دوستانش در موقعیت‌های مختلف در مورد نوشیدنی و سیگار صحبت می‌کنند، قرارهای عاشقانه می‌گذارند، صحبت‌های معناداری میان‌شان رد و بدل می‌شود و شب خانه‌ی همدیگر می‌مانند. دخترها لباس‌های باز و تنگ دارند که در نسخه‌ی دوبله پوشانده شده است. همچنین، معمولاً اندام‌های اغراق‌آمیزی برای دختران تصویر شده است. موضوع حفاظت از شهروندان در برابر تروریست‌ها و شیادان موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  زبان تحقیر و لحن توهین‌آمیز، زیاد به کار می‌رود. عبارت‌های نامناسبی همچون جوجه، خفه، لعنتی، مگه مرض داری، غلط می‌کنی، بارها شنیده می‌شود.
  همچون همه‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی تصاویر متعددی از تصادف، زدوخورد، شلیک گلوله و لیزر، سقوط از ارتفاع‌های بلند، فرار از پلیس، انفجار و ویرانی وجود دارد؛ هرچند اثری از خونریزی نیست. مرد عنکبوتی یا شهروندان بارها در خطر قرار می‌گیرند، تهدید می‌شوند، شهروندان یا دوستان مرد عنکبوتی گروگان گرفته می‌شوند. شخصیت‌های شرور دست به انتقام می‌زنند. در برخی قسمت‌ها مرگ شخصیت‌های فرعی در فیلم وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مرد عنکبوتی: مجموعه‌ی انیمیشنی جدید یک سریال کامپیوتری سه‌بعدی، حول شخصیت ابرقهرمان مشهور، مرد عنکبوتی است. در این سریال، خبری از عمه می نیست و داستان بیشتر در مورد زندگی و روابط جوانان است. پیتر وارد دانشگاه شده اما همان روحیات و خلقیات گذشته را دارد و با دوستان قدیمی‌اش ارتباط دارد. او همچنان با چالش همیشگی میان وظیفه‌ی اجتماعی و روابط شخصی‌اش روبه‌روست. تلاش او برای عدالت‌خواهی و حفاظت از شهروندان و احساسات و تجربیات او از شکست، پیروزی، دوستی و عشق برای نوجوان‌ها آشنا و معنادار است. او و دوستانش همواره حامی هم هستند و به یکدیگر کمک می‌کنند. فیلم از تضاد میان خوبی و بدی استفاده کرده تا به تلاش‌ها و انتخاب‌های خیرخواهانه‌ی ابرقهرمان معنا بدهد؛ چنان که روشنایی و سفیدی در کنار تاریکی و سیاهی معنا می‌یابند.
  این سریال نیز همچون همه‌ی سریال‌های ابرقهرمانی صحنه‌ی تقابل خیر و شر است و تصاویر متعددی از تصادف، زد و خورد، گروگانگیری، تهدید، شلیک گلوله و لیزر، سقوط از ارتفاع، انفجار و ویرانی در آن دیده می‌شوداما اثری از خونریزی نیست و جز چند مورد خاص، معمولاً شهروندان در حوادث آسیب نمی‌بینند. مرد عنکبوتی و مردم عادی بارها در خطر قرار می‌گیرند اما به کمک قدرت ابرقهرمانی او نجات می‌یابند. زبان تحقیر و لحن نامناسب همراه با ناسزاهای متداول در سریال به چشم می‌خورد. همچنین، به‌عنوان بخشی از خصوصیات دوره‌ی جوانی، ابرقهرمان و دوستانش درگیر روابط عاشقانه‌اند و صحبت‌های معناداری میان‌شان ردوبدل می‌شود. دخترها اغلب اندام‌های اغراق‌آمیز و لباس‌های باز و تنگ دارند. موضوع حفاظت از شهروندان در برابر تروریست‌ها و شیادان موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یاد شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پیتر پارکر وارد دانشگاه شده و برای امرار معاش، از قهرمانی‌های خود برای خبرگزاری‌ها فیلم و عکس تهیه می‌کند. در این سریال، خبری از عمه می نیست اما پیتر همچنان به مری جین علاقه‌مند است و با دوست قدیمی‌اش، هری آزبورن، ارتباط دارد. او در کنار زندگی عادی با دوستانش، در لباس یک ابرقهرمان برای حفاظت از شهروندان در برابر تروریست‌ها و شیادان مبارزه می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  احساس شما در مورد درگیری‌ها و ویرانی‌های کارتونی این سریال چیست؟ آیا اگر تصاویر خشن و ترسناک آن واقعی‌تر بودند، احساس متفاوتی پیدا می‌کردید؟
  افراد شرور در فیلم قدرت ماورایی خود را از دل حوادث ناگوار به دست می‌آورند؛ به نظر شما، پیام فیلم در این مورد چیست؟ افرادی که در زندگی خود رنج زیادی متحمل می‌شوند، ممکن است چه اثری بر جامعه داشته باشند؟
  به نظرتان کارکرد ابرقهرمان‌های دی سی چیست؟ نقش آن‌ها در زندگی واقعی چیست؟ فکر می‌کنید چرا در فیلم و سریال‌های آمریکایی ابرقهرمان‌های متعددی وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۳