مرد عنکبوتی

(Spider Man)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی نبرد میان خیر و شر و احساس مسئولیت مرد عنکبوتی برای نابودی ستمکاران

سال: 1994
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داشتن قهرمانی با نیروهای خارق‌العاده و شکست‌ناپذیر بودن این قهرمان، از موضوعات برجسته در دوران کودکی است. همچنین، زندگی گذشته‌ی مرد عنکبوتی و این‌که یتیم و گوشه‌گیر و تنهاست، برای خیلی از کودکان همذات‌پندارانه است.
  مرد عنکبودی با شجاعت و استفاده از قدرت‌های خارق‌العاده‌اش از دیگران در برابر ظالمان محافظت می‌کند.
  بعضی قهرمانان زن لباس‌های بدن‌نمایی می‌پوشند و برای ایجاد رابطه با مرد عنکبودی تلاش می‌کنند. موضوع اصلی داستان‌ها که برقراری عدالت توسط مرد عنکبوتی است، موضوع کودکانه‌ای نیست. محصولات زیادی با شخصیت مرد عنکبوتی در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  یتیم بودن مرد عنکبوتی و زندگی همراه عمو و عمه‌اش و همچنین مرگ عمویش در ابتدای داستان، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر غم‌انگیز باشد. مرد عنکبودی در طول سریال با دشمنان متعددی درگیر است و از سلاح‌های گوناگونی استفاده می‌کند؛ سلاح‌ها عموماً لیزری‌اند و بمب‌هایی که در صحنه‌های مختلف منفجر می‌شوند، دود و آتش ایجاد می‌کنند. شخصیت‌ها همیشه در خطرند و خطری جدی شهر را تهدید می‌کند. چهره‌ی بعضی از هیولاها و نیروهای شر داستان برای کودکان ترسناک‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی مرد عنکبوتی است که یکی از ابرقهرمان‌های مجموعه‌ی ماروِل کامیکس (مجموعه‌ای از ابرقهرمان‌های آمریکایی) و ابرقهرمانی است که برای برقراری عدالت در شهر خود تلاش می‌کند. او که نوجوانی گوشه‌گیر بوده، بعد از گزیده‌شدن توسط عنکبوتی آغشته به مواد رادیو اکتیو، به نیرو‌های فوق‌ بشری عنکبوت‌مانندی دست پیدا می‌کند و نام مرد عنکبوتی را برای خود انتخاب می‌کند. او ابتدا تصمیم می‌گیرد از قدرتش برای به ‌دست آوردن پول و شهرت استفاده کند اما بعد از آن‌که بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی او نسبت به محیط فاسد، باعث کشته‌شدن عمویش می‌شود، تصمیم می‌گیرد از ستمدیدگان در مقابل زورگویان و جنایتکاران دفاع کند. در طول داستان می‌بینیم که او همواره برای برقراری عدالت در شهرش با نیروهای شر مبارزه می‌کند.
  سریال مرد عنکبوتی پر از صحنه‌های زدوخورد و مبارزات بدنی است. مرد عنکبوتی مدام در حال مبارزه با نیروهای شرور و خلافکاران است و انتقام، نقشی کلیدی در جلو رفتن خط داستانی سریال دارد. مرد عنکبوتی یکی از ابرقهرمان‌های معروف آمریکایی است که به‌خاطر وجود انواع اسباب‌بازی و لوازم مختلفی مثل لباس و لگو، حضور پررنگی در جهان کودکان پیدا کرده و هیجان خرید محصولات مرتبط با این ابرقهرمان، همچنان تب تندی میان کودکان دارد؛ در حالی که موضوع اصلی داستان‌های عموم این ابرقهرمان‌ها که برقراری عدالت توسط آن‌ها و پیروزی بر نیروهای شرور است، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پیتر پارکر نوجوانی دست و پا چلفتی و گوشه‌گیر است که بعد از گزیده شدن توسط عنکبوتی آغشته به مواد رادیو اکتیو، به‌طرز معجزه‌آسایی به نیرو‌های فوق بشری عنکبوت‌مانندی دست می‌یابد و نام اسپایدرمن یا مرد عنکبوتی را برای خود انتخاب می‌کند. او تصمیم می‌گیرد از نیروی عنکبوتی خود برای دفاع از ستم‌دیدگان در مقابل زورگویان و جنایتکاران استفاده کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مرد عنکبوتی و ابرقهرمان‌های دیگر سعی دارند چه پیامی را به کودکان اتقال دهند؟
  مرد عنکبوتی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با ابرقهرمان‌های دیگر دارد؟ چه شباهت‌هایی به آدم‌های واقعی دارد؟
  از دیدن سریال‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها ابرقهرمان است لذت بیشتری می‌برید یا سریال‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها شبیه به آدم‌های واقعی است؟ چه چیزی تماشای آن‌ها را برای شما لذت‌بخش می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۱
  سال انتشار ۱۹۹۴