مرغ کنجکاو

(Interrupting Chicken)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریال انیمیشنی درباره‌ی ماجراجویی‌های مرغی کنجکاو، سفر به درون داستان‌های کلاسیک و جدید و آشنایی با داستان نویسی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پایپر کنجکاو، ماجراجو و خلاق است. او با کمک گرفتن از قوه‌ی تخیلش وارد داستان‌ها می‌شود و برای تغییر نتیجه دست به هر کاری می‌زند. در دل چالش‌ها، پایپر، شکست و پیروزی‌های متعددی را تجربه می‌کند که در همه‌ی آن‌ها والدین و معلمش در کنار او هستند. پایپر پایان داستان‌ها را با شگفتی و پیروزی همراه کرده و از این موضوع احساس توانایی می‌کند. موضوعاتی چون بازی کردن، دوستی با شخصیت‌های دیگر در قصه‌ها، رشد از مسیر تجربه‌های مختلف و رابطه با اعضای خانواده به وضوح در سریال وجود دارد و برای کودکان معنادار است.
  پایپر عاشق یادگیری و داستان نویسی است. او با ورود به داستان‌ها برای حل مسئله از مهارت‌های تفکر خلاق، همکاری، دوستی و ابراز وجود استفاده می‌کند. پایپر در هر داستان با مشکلات متعددی مواجه می‌شود، اما به سرعت تسلیم نمی‌شود و با تمرکز راه‌حل دیگری پیدا می‌کند. او به راحتی با شخصیت‌های جدید ارتباط برقرار می‌کند، از ابراز وجود نمی‌ترسد و استعداد خود در داستان‌سرایی را به دیگران معرفی می‌کند. حضور مداوم والدین در کنار پایپر به او احساس حمایت و دلگرمی می‌دهد. معلم پایپر، استعداد او را می‌بیند و به او اجازه می‌دهد از استعدادش در خلق داستان‌ها فارغ از نتیجه استفاده کند.
  کلمات توهین‌آمیزی مانند بی‌تربیت، بدجنس و کینه‌توز در دوبله‌ی سریال استفاده شده است.
  هدف اصلی انیمیشن مرغ کنجکاو، آموزش مهارت‌های داستان نویسی است. در هر قسمت دو داستان مختلف نمایش داده می‌شود که داستان‌ها شامل قصه‌های کلاسیک مانند سفید برفی، راپونزل و ... و یا داستان‌های جدید است. والدین و معلم پایپر مهارت‌های داستان نویسی مانند؛ شخصیت‌سازی، استفاده از تصورات خلاقانه، عنصر غافل گیری، باز نویسی، اضافه کردن مؤلفه‌ی جدید به داستان‌ها و افزودن پیچش به داستان را به او می‌آموزند. همراه با داستان‌ها کودکان مهارت‌هایی چون حل مسئله، همکاری، دوستی، قدردانی و مدیریت احساسات را می‌آموزند.
  در برخی از موقعیت‌ها صحنه‌هایی از ترس وجود دارد. صحنه‌هایی مانند؛ حمله‌ی گرگ عصبانی به خانه‌ی خوک‌ها، قلدری و زورگویی گرگ در پیتزا فروشی و سقوط لاک‌پشت از ارتفاع بلند. در تمامی این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند و پایپر به سرعت با قوه‌ی تخیل موقعیت‌های بحرانی را کنترل می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی مرغ کنجکاو براساس مجموعه کتاب‌های دیوید ازرا استاین، ساخته شده است. داستان درباره‌ی مرغی کوچک، ماجراجو و خلاق به نام پایپر است. پایپر به داستان‌سرایی علاقه زیادی دارد. او هر بار در حین شنیدن قصه‌ها آن‌ها را متوقف می‌کند، با مهارت خیال‌پردازی، خود را درون داستان‌ها تصور می‌کند، به شخصیت‌ها کمک می‌کند و پایان خوشی را برای داستان‌ها رقم میزند. در هر قسمت از سریال دو داستان شنیده می‌شود که داستان‌ها گاهی جدید و گاهی برگرفته از داستان‌های کلاسیک و اسطوره‌ای هستند. در دل هر داستان والدین و یا معلم مهارت‌های داستان‌سرایی مانند؛ استفاده از تصورات خلاقانه، بازنویسی، ساخت مؤلفه‌های جدید داستانی، عنصر غافل گیری و … را به او می‌آموزند. والدین از استعدادهای او حمایت می‌کنند و با دلگرمی، پیروزی و شکست‌های او را می‌پذیرند. همچنین پایپر رابطه‌ی صمیمی با دوستان خود دارد و با ورود به هر داستان به سرعت با شخصیت‌های جدید ارتباط برقرار می‌کند. پایپر برای حل مسئله از مهارت‌های همکاری، تفکر خلاقانه، دوستی و مدیریت احساسات استفاده می‌کند.
  در سریال موقعیت‌هایی از ترس وجود دارد. گرگی به داخل خانه‌ی خوک‌ها حمله می‌کند، لاک‌پشتی از ارتفاع بلند سقوط می‌کند و خرچنگ‌هایی در نقش دزدان دریایی حیوانات دیگر را مجبور به کار کردن می‌کنند. در تمامی این موقعیت‌ها کسی آسیب نمی‌بیند و پایپر برای حل موضوع به سرعت از قدرت تمرکز و خیال‌پردازی استفاده می‌کند.

  چکیده داستان

  مرغ کوچک و کنجکاوی به نام پایپر عادت دارد در زمان شنیدن داستان‌ها سؤال‌های زیادی بپرسد، شنیدن داستان را متوقف کند، به درون آن‌ها سفر کرده و با قوه‌ی تخیل خود نتیجه‌ی داستان‌ها را عوض کند. پایپر خودش را درون داستان‌ها تصور می‌کند و مانند قهرمان‌ها به کمک شخصیت‌های ضعیف می‌رود تا پایان خوشی رقم بزند. در این مسیر پدر، مادر و معلم پایپر همراه او هستند تا داستان‌سرایی را به او بیاموزند تا او به نتیجه‌ی دلخواهش نزدیک‌تر شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان موردعلاقه‌ی شما چیست؟ آیا دوست دارید پایان آن را تغییر دهید؟
  به نظر شما مهم‌ترین مهارت پایپر در چیست؟
  به نظر شما حضور پدر و مادر پایپر کمکی به داستان‌سرایی‌های پایپر می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده کلینت الند Ron Holsey
  استودیو Mercury Filmworks
  بازیگران جکری فریزر، ژولیت داننفلد، مری فابر
  سال انتشار ۲۰۲۲