مرکز امداد

(Heroes of the City)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از تلاش و همکاری ماشین‌های امدادی برای کمک به مردم، با تأکید بر کار گروهی و احساس مسئولیت

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هر کدام از ماشین‌ها شبیه کودکی با ویژگی‌های خاص خود هستند و ارتباط آن‌ها با هم، دوستی و رقابت بین‌شان و مسائلی که با آن‌ها درگیر می‌شوند، برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند. فضای کارتون مانند بازی‌های کودکانه شامل ایفای نقش کودکان در شغل‌های مختلف امدادی است. از این رهگذر، کودکان با مسئولیت‌پذیری، نوع‌دوستی، مهربانی با یکدیگر و کار گروهی آشنا می‌شوند و ممکن است از ماجراهای آن برای بازی‌های خود ایده بگیرند.
  اعضای گروه امدادی هر یک توانایی‌ها و ابزارهای ویژه و مخصوص به خود دارند. در عین حال که بر توانایی‌های فردی تأکید می‌شود، همکاری و کار گروهی آن‌هاست که باعث موفقیت در عملیات می‌شود. آن‌ها تمام تلاش‌شان را برای حل مشکل انجام می‌دهند. وقتی با اعضای گروه امداد تماسی برقرار می‌شود، به‌سرعت و بدون درنگ، به وظیفه‌ی امدادی خود رسیدگی می‌کنند. در این سریال از کلیشه‌های جنسیتی خبری نیست و زن و مرد در کنار هم مشغول فعالیت‌اند.
  از کلمات و عبارات ناسزا یا تمسخرآمیز استفاده می‌شود: ناقلا، درب و داغون، سربه‌سرشون بذاریم، نادون، سربه‌هوا، دماغ‌دراز، بدجنس، تو هیچ‌ وقت ادب نمی‌شی. گاهی بعضی از ماشین‌ها از لحن لمپنی استفاده می‌کنند: باحال، می‌گازیم. این لحن در نسخه‌ی دوبله به کار رفته است.
  کودکان با انواع نیروهای امدادی و نحوه‌ی استفاده از ابزارها و دستگاه‌های مخصوص آشنا می‌شوند. همچنین، به مهارت‌هایی مثل مشاهده‌ی دقیق، حل مسئله، تصمیم‌گیری درست، جمع‌آوری شواهد و غلبه بر ترس هم پرداخته می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها موقعیت‌های ترسناکی پیش می‌آیند؛ مثلاً یکی از ماشین‌ها بقیه را می‌ترساند، ماشینی در خواب راه می‌رود، جایی آتش‌سوزی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی مرکز امداد نام گرفته، ماجراهای روزمره‌ی یک گروه امداد و نجات است که در مرکز امداد شهر مشغول به کارند. در ایستگاه، یک بلندگوی پاسخگو که تلفن‌ها را جواب می‌دهد، یک کامیون آتش‌نشانی و یک ماشین پلیس حضور دارند که به‌محض دریافت درخواست کمک از سوی شهروندان، به محل حادثه می‌روند. آن‌ها مسئول و مصمم‌اند و برای کمک به مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. ارتباط‌شان با هم و با دیگر ماشین‌های شهر صمیمی و محترمانه است و در موقع لزوم، از کمک و همراهی هم بهره می‌برند. مسئولیت‌پذیری، نوع‌دوستی، مهربانی با هم، کار گروهی، و برنامه‌ریزی برای حل مشکل از موارد برجسته در این سریال است.
  در این سریال گاهی پیش می‌آید که ماشین‌ها در خطر قرار گیرند و نیاز به کمک پیدا کنند. هرچند همه‌ی خطرات به‌سرعت رفع می‌شوند و گروه نجات به کمک می‌آیند، اما احتمال دارد هیجان آن برای کودکان کوچک‌تر بیش از اندازه باشد. همچنین گفتگوی بین شخصیت‌ها پرشمار است و بخش زیادی از داستان در قالب این گفتگوها پیش می‌رود. این موضوع ممکن است درک روند داستان را برای کوچک‌ترها دشوار کند. بخشی از این گفتگوها نیز حاوی کلمات و عبارات ناسزا یا تمسخرآمیزند که البته بیشتر از سوی شخصیت‌های منفی استفاده می‌شوند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی نگرانی‌هایشان یا موضوعات مطرح ‌شده و خط سیر داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در مرکز امداد هر کس وظیفه‌ای دارد؛ آلیس بلندگو و پاسخگوی تلفن‌هاست. او پیام‌ها را می‌گیرد و به ماشین آتش‌نشانی، امیلی، و ماشین پلیس، پالی، اطلاع می‌دهد. آن‌ها هم به ‌سرعت حرکت می‌کنند تا حادثه‌ی پیش ‌آمده را مهار کنند. امیلی و پالی در سطح شهر دوستانی هم دارند که از بعضی‌شان در عملیات امدادی کمک می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اعضای گروه امداد از کار خود چه احساسی پیدا می‌کنند؟
  اگر شما می‌خواستید در گروه امدادی باشید، چه نقشی را انتخاب می‌کردید؟
  اعضای گروه در این قسمت چه نکته‌ی تازه‌ای یاد گرفتند؟ آن‌ها بدون همکاری هم می‌توانند موفق شوند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۲