مزرعه‌ی سبز

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای کارتونی درباره‌ی حیوانات یک مزرعه و ماجراهای روزمره‌ی آن‌ها، با تمرکز روی روابط اجتماعی و عواقب رفتارهای نادرست

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های حیوانات و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، دعوا، و دروغگویی، همگی برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند.
  شخصیت‌های بزرگسال مجموعه، مثل گاو یا مرغ و خروس مسئول و مهربان‌اند.
  تمسخر و توهین در گفتار شخصیت‌ها جاری است: تنبل، دروغگو، بی‌عرضه، حسابت رو می‌رسم. دروغگویی، بدجنسی، زیرآبزنی، چاپلوسی، ریاکاری و تلافی کردن از موضوعات پرتکرار در گفتار حیوانات است. بعضی جملات و عباراتی که استفاده می‌شوند ممکن است برای کودکان نامفهوم باشند: بیا و خوبی کن، دروغ تو خونشه، من شما رو از جونم بیشتر دوست دارم.
  کودکان با بعضی حیوانات مزرعه مثل گاو و گوسفند و مرغ و خروس و نیز با بعضی بازی‌های قدیمی مثل هفت‌سنگ و قایم‌باشک آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی برای حیوانات می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلاً بره‌ها با هم دعوا می‌کنند و سر هم داد می‌کشند. بره‌ای از کوه پرت می‌شود. جوجه‌ای گم می‌شود و والدینش نگران‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، درباره‌ی زندگی روزمره‌ی حیوانات یک مزرعه است که هر روز با هم بازی می‌کنند و تجربه‌های مختلفی را از سر می‌گذرانند. چند گوسفند، الاغ، کلاغ، گاو، مرغ و خروس، نقش‌های مختلفی را ایفا می‌کنند؛ تعدادی از آن‌ها شبیه کودکان‌اند و همیشه در حال بازی و شیطنت‌اند و تعدادی هم نقش والدین و بزرگسالان را در مزرعه ایفا می‌کنند. موضوع عموم داستان‌های مجموعه، روابط حیوانات با هم و چالش‌ها و مسائلی است که بین‌شان پیش می‌آید. بخشی از این موضوعات و روابط منطبق با کلیشه‌ها ساخته شده‌اند؛ مثلاً کلاغ همیشه در حال خبرچینی و دو‌به‌همزنی است، یا الاغ خیلی ساده‌لوح و زودباور است.
  روش حل مسائلی که شخصیت‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند، در بسیاری از موقعیت‌ها تلافی کردن است. دروغگویی، تمسخر و آزار دادن دیگران با کلام و گفتار، در میان حیوانات رایج است و روابط بین آن‌ها همراه با ریاکاری و چاپلوسی است. از آن‌جایی که شیوه‌ی این مجموعه برای آموزش رفتار درست، نشان دادن عواقب رفتارهای منفی است، مخاطبان کودک به جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و غیراخلاقی قرار می‌گیرند. این در حالی است که برای آموزش رفتار مناسب به خردسالان، بهتر است رفتارهای مثبت و درست را برای آن‌ها به تصویر بکشیم. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچکتر از ۵ سال این مجموعه را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش ‌آمده و رفتار و گفتار نامناسب شخصیت‌های مجموعه با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چند گوسفند، گاو، الاغ، مرغ و خروس، کلاغ و بقیه‌ی حیوانات مزرعه در کنار هم زندگی می‌کنند. بچه‌های حیوانات هر روز با هم بازی می‌کنند و چیزهای مختلفی از هم و از بزرگ‌ترها یاد می‌گیرند. کلاغ سعی می‌کند بین آن‌ها را به هم بزند و روابط‌شان را خراب کند اما بقیه‌ی حیوانات به هم کمک می‌کنند تا دست کلاغ رو شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بازی‌های تازه‌ای از این کارتون یاد گرفتید؟
  به نظر شما حیوانات این مجموعه با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  به نظر شما حیوانات چگونه می‌توانند به کلاغ بگویند از رفتارهایش اذیت می‌شوند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰