مسی به اُکیدو می‌رود

(Messy Goes to Okido)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی سفرهای ماجراجویانه‌ی موجودی آبی‌رنگ به سرزمینی خیالی و تلاش او و دوستانش برای سر درآوردن از موضوعات مختلف علمی

سال: 2015
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های حیوانات و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، میل‌شان به پرسشگری و شناخت جهان، کنجکاوی و یادگیری مدام آن‌ها، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. مسی و دوستانش مثل همه‌ی کودکان، شاد و بازیگوش‌اند و به دنبال یافتن پاسخ پرسش‌هایشان.
  همه‌ی شخصیت‌ها شاد و بازیگوش و کنجکاوند. آن‌ها دوست دارند در مورد همه چیز بدانند و برای پیدا کردن پاسخ پرسش‌هایشان تلاش می‌کنند و یکدیگر را نیز همراهی و حمایت می‌کنند. شور و اشتیاق شخصیت‌ها برای یادگیری قابل توجه است. رفتار و برخورد آن‌ها با هم نیز محترمانه و مهربان است و فضای شاد و مثبتی را برای مخاطبان خردسال فراهم کرده است. زویی و فلیکس برادر و خواهرند و در رفتارهایشان کلیشه‌های جنسیتی دیده نمی‌شود. هر دو آن‌ها برای یادگرفتن و سر درآوردن از موضوعات علمی مشتاق و کنجکاوند.
  کودکان با موضوعات مختلفی مثل شناخت بدن و مراقبت از آن، بهداشت و سلامتی، میکروب‌ها و بیماری‌ها، زمان، بازیافت و استفاده‌ی دوباره از وسایل دورریختنی، گیاهان و رشد آن‌ها، حیوانات و حشرات آشنا می‌شوند. همچنین از خلال داستان‌ها، به کنجکاوی و کشف چیزهای جدید در محیط اطراف‌شان، پرسشگری، مشاهده‌ی دقیق، فکر کردن و جستجوی راه‌حل‌های مناسب ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که ترکیبی از تکنیک‌های سه‌بعدی و دوبعدی است، با اقتباس از شخصیت‌های مجله‌ای علمی و هنری با همین نام که در انگلیس منتشر می‌شود، ساخته شده است. شخصیت اصلی سریال، موجود آبی‌رنگی به نام مسی است که کنجکاو و بازیگوش است و در جستجوی دانش و برای پیدا کردن پاسخ پرسش‌هایش، به سرزمین خیالی اُکیدو می‌رود تا با همراهی دوستانش چیزهای تازه‌ای یاد بگیرد. آن‌ها در اُکیدو با موضوعات مختلفی مثل بدن انسان، بهداشت و سلامتی، زمان، جانوران و گیاهان، و میکروب‌ها آشنا می‌شوند و با توضیحات سه شخصیت علمی و فنی داستان‌ها، اطلاعات زیادی در مورد این موضوعات پیدا می‌کنند. کودکان از خلال داستان‌های این سریال، به کنجکاوی و کشف چیزهای جدید در محیط اطراف‌شان، پرسشگری، مشاهده‌ی دقیق، فکر کردن و جستجوی راه‌حل‌های مناسب ترغیب می‌شوند.
  رویکرد این سریال در آموزش، مستقیم است و سعی دارد کودکان را با قرار دادن در موقعیت‌های داستانی و چالش‌برانگیز، با موضوعات مختلف علمی آشنا کند. بخش زیادی از این آموزش‌ها به صورت کلامی و بخشی نیز در قالب تصاویر انتقال داده می‌شوند. از آن‌جایی که کلمات و جملاتی که در داستان‌ها استفاده می‌شوند، به موضوعات علمی مربوط‌اند، ممکن است فراتر از خزانه‌ی واژگان یا قدرت درک و تحلیل خردسالان باشند و آن‌ها را از تماشای سریال خسته و دلزده کنند. همچنین، با توجه به گروه سنی مخاطب که خردسالان هستند، سریال در انتخاب و انتقال موضوعات آموزشی از دقت بالایی برخوردار نیست و ممکن است در بعضی زمینه‌ها برای کوچک‌ترها بدفهمی و برداشت نادرست ایجاد کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مسی موجودی آبی‌رنگ است که در هر قسمت، به سرزمین خیالی اُکیدو می‌رود تا با همراهی دوستانش، زویی و فلیکس، که آن‌جا زندگی می‌کنند، برای پرسش‌هایش پاسخی پیدا کند. سه موجود مربعی، مثلثی و دایره‌ای‌شکل نیز در اُکیدو هستند که آن‌ها را در ماجراجویی‌هایشان همراهی می‌کنند. موجود مربعی که زیم نام دارد، یک کامپیوتر سخنگو است که اطلاعات زیادی در مورد علم دارد. موجود مثلثی یک مهندس است که می‌تواند چیزهای مختلف را تعمیر و درست کند. موجود دایره‌ای‌شکل هم یک دستیار آزمایشگاه است که می‌تواند به چیزهای مختلفی تغییر شکل بدهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوع تازه‌ای در این قسمت یاد گرفتید؟ تا به حال در مورد این موضوع چیزی شنیده بودید؟
  به نظر شما مسی و زویی و فلیکس با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  وقتی برای شما سؤالی پیش می‌آید چکار می‌کنید؟ برای پیدا کردن جواب سؤال‌تان چه تلاش‌هایی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۵