معماهای بزرگ؛ پوآرو و مارپل

(Agatha Christie's Great Detectives Poirot and Marple)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمه‌ای سریالی و معمایی درباره‌ی تلاش دختری نوجوان برای دستیار کارآگاه شدن و ماجراجویی‌های او و دیگران در حل معماهای مختلف

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌‌های ماجراجویانه‌ی میبل در کنار پوآرو و دیگران، تلاش او برای پیدا کردن علاقه‌هایش و ساختن مسیر زندگی‌اش و نیز، فضای ماجراجویانه و معمایی داستان‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  میبل باانگیزه و مسئولیت‌پذیر است. او تلاش می‌کند نظر پدرش را در مورد برنامه‌ی دلخواهش برای زندگی تغییر دهد و مسیر مورد علاقه‌اش را دنبال کند. میبل با پشتکار و سماجت موفق می‌شود نظر پوآرو را به خود جلب کند و به عنوان دستیار او کارش را شروع کند. او در همه‌ی ماموریت‌هایی که با گروه کار می‌کند، جدی و پیگیر است، به همکارانش احترام می‌گذارد، از مشورت بزرگ‌ترها کمک می‌گیرد و تا رسیدن به هدف امیدش را از دست نمی‌دهد. بقیه‌ی شخصیت‌های اصلی سریال حمایتگر و خوش‌رفتارند. مارپل و پوآرو هوای میبل را دارند و به او کمک می‌کنند به اهدافش برسد.
  بخش عمده‌ی معماهایی که پوآرو و دیگران درگیر حل آن‌ها می‌شوند، به جنایت، خودکشی، قتل و موضوعات بزرگسالانه‌ای مثل رشوه یا مافیا مربوط می‌شوند.
  به‌ندرت از کلماتی مثل لعنتی استفاده شده است.
  داستان‌های معمایی سریال کودکان را به دنبال کردن سرنخ‌ها، کنار هم گذاشتن شواهد و نتیجه‌گیری بر اساس آن‌ها ترغیب می‌کند.
  داستان در انگلستان اوایل قرن بیستم اتفاق می‌افتد و بخش‌هایی از فرهنگ و سبک زندگی مردم آن دوران، از جمله پوشش، حمل و نقل و معماری نمایش داده می‌شود.
  در بیشتر قسمت‌ها اتفاقاتی مثل سرقت، قتل یا زدوخورد اتفاق می‌افتد. بعضی شخصیت‌های منفی از اسلحه استفاده می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که با الهام از ماجراهای دو کارآگاه مشهور در داستان‌های آگاتا کریستی ساخته شده، درباره‌ی دختری نوجوان به نام میبل وست است که خواهرزاده‌ی کارآگاه مارپل و دستیار کارآگاه پوآرو است. او که علاقه دارد وارد دنیای ماجراجویی‌های کارآگاهی شود، ابتدا با مخالفت پدرش مواجه می‌شود اما با نشان دادن علاقه‌اش و اصرار روی خواسته‌اش موفق می‌شود نظر مثبت پدر را به دست آورد. میبل همچنین باید نظر کارآگاه پوآرو را نیز به خود جلب کند و علاقه و پیگیری‌اش در دنبال کردن سرنخ‌های معمایی را به او نشان دهد. او سرانجام به هدفش می‌رسد و به عنوان دستیار کارآگاه، زندگی ماجراجویانه و هیجان‌انگیزی را آغاز می‌کند. تلاش و پیگیری، مسئولیت‌پذیری و کنجکاوی برای حل مسائل، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  در بیشتر قسمت‌ها اتفاقاتی مثل سرقت، قتل یا زدوخورد اتفاق می‌افتد و بعضی شخصیت‌های منفی از اسلحه استفاده می‌کنند. همچنین، بخش عمده‌ی معماهایی که پوآرو و دیگران درگیر حل آن‌ها می‌شوند به جنایت، خودکشی، قتل و موضوعات بزرگسالانه‌ای مثل رشوه یا مافیا مربوط می‌شوند. روند داستان‌ها و اتفاقاتی که منجر به حل معماها می‌شوند ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل درک نباشند و برای فهمیدن داستان نیاز به همراهی بزرگ‌ترها داشته باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در اوایل قرن بیستم، دختر نوجوانی به نام مِیبل وست با پدر نویسنده‌اش در انگلستان زندگی می‌کند. او که خواهرزاده‌ی خانم مارپل، کارآگاه مشهور است، روزی به‌طور اتفاقی با کارآگاهی بلژیکی به نام پوآرو آشنا می‌شود و متوجه می‌شود که به حل کردن معماهای کارآگاهی علاقه‌مند است. میبل بعد از این اتفاق راهی لندن می‌شود تا به عنوان دستیار پوآرو کار خود را شروع کند. او در کنار پوآرو و دیگران به حل معماهای مختلفی کمک می‌کند. میبل در تعطیلات به دیدن خانم مارپل می‌رود که در حومه‌ی شهر زندگی می‌کند. خانم مارپل هم در حل بعضی معماها به او و دیگران کمک می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از داستان‌های معمایی خوشتان می‌آید؟ تا به حال داستان یا رمان معمایی خوانده‌اید؟
  از داستان‌های این سریال سر درمی‌آورید؟ وقتی بخشی از داستان را متوجه نمی‌شوید چکار می‌کنید؟
  به نظر شما میبل از کجا فهمید هدفش را درست انتخاب کرده است؟ او برای رسیدن به هدفش چکار کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۹
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۰۴