ملوچ

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی یک پسربچه و آدم آهنی‌اش، تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها و درس‌هایی در مورد خوش‌رفتاری، احساس مسئولیت و رعایت نظم

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های آرش، ارتباط و دوستی او با ملوچ و تجربه‌های روزمره‌اش می‌توانند برای کودکان خردسال قابل ارتباط باشند.
  آرش مهربان و خوش‌رفتار است و وقتی اشتباهی می‌کند و متوجه اشتباهش می‌شود، پذیراست و سعی می‌کند رفتارش را تغییر دهد. ملوچ هم حامی و مهربان است و همیشه هوای آرش را دارد. راوی این سریال نسبت به سریال‌های مشابه، نگاه کمتر سرزنشگری دارد و لحن گفتگوهایش با آرش دوستانه و با احترام و مهربانی است.
  گاهی از کلماتی مثل تنبل استفاده شده است. راوی در بعضی از قسمت‌ها با لحن سرزنش‌آمیزی حرف می‌زند.
  به موضوعاتی مثل رعایت نظم یا وقت‌شناسی و نیز به احساساتی مثل تنهایی یا ترس از تاریکی پرداخته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام آرش است که با یک آدم آهنی به نام ملوچ دوست است. آرش و ملوچ هر روز ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند که عموم آن‌ها به چالش‌های جاری در زندگی کودکان مربوط می‌شوند؛ مسائلی مثل رعایت نظم، وقت‌شناسی، تنهایی یا ترس از تاریکی. بعضی از این مسائل به چالش‌های بین کودکان و بزرگسالان مربوطند. در این سریال سعی شده با به تصویر کشیدن موقعیت‌هایی که آرش به دردسر می‌افتد و با راهنمایی‌های راوی داستان‌ها و حمایت‌های ملوچ، او چیزهایی درباره‌ی نظم و انضباط، مسئولیت‌پذیری و خوش‌رفتاری یاد بگیرد.
  این سریال صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد و لحن گفت‌وگوهای راوی با آرش هم، برخلاف عموم سریال‌های مشابه، کمتر سرزنشگرانه و منفی است. راوی با مهربانی با آرش حرف می‌ز‌ند؛ هرچند در نهایت این باور القا می‌شود که کودک خطاکار، بازیگوش و سربه‌هواست و لازم است بزرگ‌تری مدام او را راهنمایی کند و رفتار درست را به او یادآوری کند. بخش زیادی از آموزش‌های این سریال در مورد رفتار درست، به صورت کلامی انجام می‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آرش پسربچه‌ای است که با یک آدم آهنی به نام ملوچ دوست است. آن‌ها هر روز ماجراهای مختلفی را در کنار هم تجربه می‌کنند و آرش چیزهای زیادی یاد می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز آرش با چه مسئله‌ای مواجه شد؟ او چگونه مسئله‌اش را حل کرد؟
  شما هم دوست دارید یک آدم آهنی داشته باشید؟ به نظرتان می‌شود با یک آدم آهنی دوست شد؟
  به نظر شما دوستی با آدم آهنی با دوستی با یک انسان چه تفاوت‌هایی دارد؟ کدام جالب‌تر است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰