ملکه‌های اسرار

(Queens of Mystery)
thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی معمایی درباره‌ی تلاش کارآگاهی برای حل پرونده‌های جنایی با همفکری خاله‌های نویسنده‌اش

سال: 2019
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در حل پرونده‌های جنایی، پیچیدگی‌هایی زیادی رخ می‌دهد. ماتیلدا و تمامی افرادی که در حل این پرونده‌ها فعالیت می‌کنند، بارها به افراد مختلف مشکوک می‌شوند. ماتیلدا در گذشته مادرش را از دست داده است و اگرچه در حسرت دیدار دوباره‌ی مادرش بوده است، اما در جمع گرم و صمیمانه‌ی خاله‌هایش کودکی خود را سپری کرده و همیشه مملو از محبت و توجه عمیق آنها نسبت به خودش بوده است. ماتیلدا و خاله‌هایش همگی روحیه‌ی ماجراجویانه‌ای دارند و برای کشف حقیقت و نجات جان انسان‌ها، وارد ماجراهای پرریسکی می‌شوند. بین ماتیلدا و پزشک قانونی شهر، دانیل رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد و هر دو درگیر این عشق می‌شوند.
  ماتیلدا دختری مسئولیت‌پذیر و متعهد است. او با نگاهی منطقی به مسائل نگاه می‌کند و اجازه نمی‌دهد احساسات بر او غلبه کرده و او را از هدفش منحرف کند. در یکی از قسمت‌ها خاله‌ی ماتیلدا به اتهام قتل دستگیر می‌شود. ماتیلدا اگرچه از این واقعه ناراحت است، اما دست از کارش نمی‌کشد و برای مشخص شدن حقیقت تلاش می‌کند. خاله‌های ماتیلدا زنانی کوشا و کنجکاو هستند. آنها از تخصص خود در زمینه‌ی نویسندگی در ژانر جنایی برای حل معماها استفاده می‌کنند. همه‌ی شخصیت‌های مثبت از روحیه‌ی جسورانه‌ای برخوردارند و در مواجهه با موقعیت‌های بحرانی شجاع هستند.
  بین ماتیلدا و دانیل احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. این حس با نگاه‌های معنادار، تلاش برای جلب توجه و قرار گذاشتن ابراز می‌شود. در بسیاری از موقعیت‌ها شخصیت‌‌های بزرگسال مشغول مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استفاده از سیگار هستند. اقدام به خودکشی برخی شخصیت‌ها، اخاذی، کلاه‌برداری، قمار و برخی موضوعات مطرح در سریال نیز به جهان بزرگسالی متعلق است.
  در سریال از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده است: خوک، لعنتی، فضول و دروغگو.
  همراه با تماشای سریال مخاطب به مطالعه در زمینه‌ی نویسندگی و ژانرهای مختلف آن مخصوصا ژانر جنایی و معمایی ترغیب شده و با تعدادی از مشاهیر این ژانر آشنا می‌شود.
  سریال فرهنگ مردم بریتانیا، قصه‌ها و افسانه‌ها، نوع پوشش، غذاها، جشن‌ها و مراسمی که دارند، معماری شهرهای کوچک اروپایی و قصرها و قلعه‌های قدیمی آن را نشان می‌دهد.
  در قسمت‌های مختلف سریال، قتل‌های متعددی رخ می‌دهد. این قتل‌ها با شلیک گلوله، اصابت ابزارهای سختی چون تبر، اشیای تیز و یا آوار اشیایی بزرگ، اقدام به خفه کردن، مسمومیت و ... انجام می‌شود. در برخی صحنه‌ها نیز تعقیب و گریز و نزاع تن‌به‌تن بین مجرمان و نیروی پلیس یا شخصیت‌های مثبت فیلم رخ می‌دهد. برخی صحنه‌های داستان‌های جنایی روایت شده در سریال نیز حاوی لحظاتی خشونت‌آمیز و ترسناک است. برخی شخصیت‌های سریال اقدام به خودکشی می‌کنند مثلا از طریق پرش از ارتفاع و یا شلیک گلوله یه سرشان. نمایش جنازه‌ی مقتولان به همراه آثار جراحت‌های خونین بر بدن‌شان نیز برای مخاطبان می‌تواند دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال درباره‌ی داستان دختری جوان به نام ماتیلدا است که به‌تازگی در نیروی پلیس استخدام شده و به عنوان کارآگاه در حل پرونده‌های جنایی شروع به فعالیت می‌کند. در مسیر حل پرونده‌های جنایی، اغلب پیچیدگی‌های زیادی رخ می‌دهد. ماتیلدا و تمامی افرادی که در حل این پرونده‌ها فعالیت می‌کنند، بارها به افراد مختلف مشکوک می‌شوند. آنها با نگاهی منطقی به مسائل نگاه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند احساسات منفی بر آنها غلبه کند و آنها را از هدف‌شان منحرف نماید. برخی حقایق و مدارک آشکار شده برای ماتیلدا ناراحت‌کننده است، اما باعث نمی‌شود دست از کارش بکشد و حقیقت را به منافع خود ترجیح بدهد. خاله‌های ماتیلدا زنانی کوشا و کنجکاو هستند. آنها از تخصص خود در زمینه‌ی نویسندگی ژانر جنایی برای حل معماها استفاده می‌کنند. ماتیلدا و خاله‌هایش از روحیه‌ی جسورانه‌ای برخوردارند و با شجاعت با موقعیت‌های چالشی مواجه می‌شوند و برای کشف حقیقت و نجات جان انسان‌ها، وارد ماجراهای بسیاری می‌شوند. ماتیلدا در گذشته مادرش را از دست داده است و اگرچه همواره در حسرت دیدار دوباره‌ی مادرش بوده، اما در جمع گرم و صمیمانه‌ی خاله‌هایش، کودکی خود را سپری کرده و همیشه مملو از محبت و توجهات عمیق آنها نسبت به خودش بوده است. سریال بر ارزش روحیه‌ی حقیقت‌طلبی و تلاش برای احقاق حق انسان‌ها تاکید دارد.
  در سریال موقعیت‌های ترسناک و خشن متعددی وجود دارد؛ قتل‌های مختلفی رخ می‌دهد که با شلیک گلوله، اصابت ابزارهای سختی چون تبر، اشیای تیز، آوار اشیایی بزرگ، اقدام به خفه کردن، مسمومیت و … انجام می‌شود. در برخی صحنه‌ها نیز تعقیب و گریز و نزاع تن‌به‌تن بین مجرمان و نیروی پلیس یا شخصیت‌های مثبت فیلم رخ می‌دهد. برخی شخصیت‌های سریال اقدام به خودکشی می‌کنند. نمایش جنازه‌ی مقتولان همراه با آثار جراحت‌های خونین بر بدن‌شان نیز برای مخاطبان می‌تواند دلهره‌آور باشد. بین ماتیلدا و دانیل احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. در بسیاری از موقعیت‌ها شخصیت‌های بزرگسال مشغول مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کشیدن سیگار هستند.

  چکیده داستان

  ماتیلدا افسری جوان است که به‌تازگی در نیروی پلیس جنایی استخدام شده است. سه خاله‌ی نویسنده‌ی او، کت، جس و جین سالها در زمینه‌ی ادبیات پلیسی و جنایی داستان‌نویسی کرده‌اند. آن‌ها در حل این پرونده‌ها مداخله کرده و به ماتیلدا همفکری می‌دهند. همچنین مادر ماتیلدا، النور، سالها قبل بدلایل نامعلومی گم شده است و ماتیلدا در هر قسمت از سریال، در کنار حل پرونده‌های جنایی، به سرنخ‌هایی برای حل معمای مادرش نیز دست پیدا کرده و آنها را دنبال می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید کارآگاهان برای موفقیت در حرفه‌ی خود چه روحیه و توانایی‌هایی لازم دارند؟
  اگر جای ماتیلدا بودید، از مداخله‌ی خاله‌ها راضی بودید یا ترجیح می‌دادید مانع حضور آنها در جریان حل پرونده‌ها شوید؟
  شما به چه ژانری در حوزه‌ی ادبیات علاقه دارید؟ چرا؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  کارگردان Ian Emes
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۴۵
  کشور سازنده بریتانیا
  استودیو Sly Fox Productions، Ferncroft Media
  بازیگران جولی گراهام، ربکا گرانت، مارتین ترنامن
  سال انتشار ۲۰۱۹