من می‌خونم تو گوش کن

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی درباره‌ی کتاب‌داستان‌های مختلف و بلندخوانی آن‌ها برای کودکان، همراه با تصاویر جان‌گرفته‌ی داستان‌ها

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مختلفی که در داستان‌ها به آن‌ها اشاره می‌شود، مانند دوستی و همدلی، غلبه بر ترس، یا ارتباط با بزرگ‌ترها در جهان کودکان قابل ارتباطند.
  عموم شخصیت‌های کتاب‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند و دوستی و کمک به یکدیگر از موضوعات برجسته در بیشتر قصه‌های انتخابی است.
  بنا به کتابی که انتخاب شده، ممکن است از کلمات و عبارات نامناسب یا لحن خشن استفاده شود.
  کودکان در خلال داستان‌ها با کتاب‌های مختلف و موضوعاتی مثل نویسنده، تصویرگر و ناشر در کتاب‌ها آشنا می‌شوند.
  بنا به کتابی که انتخاب شده، گاهی اتفاقات ترسناک یا خشنی می‌افتد؛ مثل حمله‌ی سپاه ابرهه به کعبه و نابودی‌شان توسط پرندگان.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با تلفیق تکنیک‌های واقعی و کارتونی ساخته شده، بلندخوانی قصه‌های مختلفی از کتاب‌های کودکان است که با نمایش تصاویر متحرک کتاب همراهی می‌شوند. در هر قسمت، مجری برنامه که راوی داستان‌ها هم هست، نام کتاب و داستانی که از آن انتخاب کرده معرفی می‌کند و بعد وارد فضای تصاویر کتاب می‌شود که به صورت متحرک درآمده‌اند. گاهی مجری در همان ابتدا، پیام کلی داستان را هم توضیح می‌دهد. مجری در طول داستان حضور دارد و گاهی با شخصیت‌ها حرف می‌زند یا نسبت به اتفاقات داستان واکنش نشان می‌دهد. او در پایان هر قسمت، مشخصات کتاب از جمله نویسنده، تصویرگر و ناشر آن را معرفی می‌کند. پیام بسیاری از داستان‌ها دوستی و همکاری است و بعضی از آن‌ها اقتباس‌هایی از قصه‌های معروفی مثل کلیله و دمنه یا گلستان سعدی‌اند.
  کتاب‌های انتخابی در این سریال عموماً فضایی مثبت دارند و سعی دارند در قالب داستان، درس‌هایی در مورد رفتار درست و کمک به دیگران و رعایت اخلاق و ادب را به کودکان آموزش دهند. حضور فعال مجری در روایت قصه‌ها می‌تواند تماشای این سریال را برای کودکان جذاب‌تر کند. تماشای این برنامه برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مجری برنامه در هر قسمت کتابی انتخاب می‌کند و داستانی از کتاب یا همه‌ی آن را برای کودکان تعریف می‌کند. او همزمان وارد فضای کارتونی داستان می‌شود و در مسیر داستان حضور فعال دارد. در پایان هم مشخصات کتاب، یعنی اسم کتاب، اسم نویسنده و تصویرگر و ناشر کتاب را به کودکان معرفی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه قصه‌ای شنیدید؟ قبلاً این کتاب را خوانده بودید؟ دوست دارید کتاب را هم بخوانید؟
  به نظر شما کتاب خواندن جالب‌تر است یا قصه گوش دادن؟ دوست دارید خودتان کتاب بخوانید یا دیگران برایتان بخوانند؟
  تصاویر این کتاب را دوست داشتید؟ اگر خودتان می‌خواستید برای این داستان تصویر بکشید، چه تصویرهایی می‌کشیدید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۵