مهارت‌های زندگی

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی اتفاقات روزمره‌ی زندگی یک پسربچه و خانواده و دوستانش، همراه با آموزش مهارت‌های زندگی، دین و اخلاق

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخشی از قسمت‌های این سریال به مسائل روزمره‌ی کودکان می‌پردازند؛ مثلا ترس، نگهداری از حیوانات، دوستی، مدرسه، دعواهای خواهر و برادری و اشتباهات و یادگیری‌های روزمره‌شان.
  بزرگ‌ترهای سریال مهربان و حمایت‌کننده‌اند و رفتارشان با کودکان احترام‌آمیز و همراه با همدلی و خونسردی است. کودکان هم نسبت به هم مهربان‌اند و از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها کنجکاو و یادگیرنده‌اند.
  بعضی از موضوعات داستان‌ها به مناسبات میان بزرگ‌ترها اختصاص دارد.
  لحن و جملات بعضی از گفتگوها بزرگسالانه است و گاهی از عبارات و کلمات تهدیدآمیز و توهین‌آمیز استفاده می‌شود: مگه از مردم طلب داری؟، حالا نشونت می‌دم، جونور.
  در قسمت‌های مختلف، آموزش‌هایی درباره‌ی مهارت‌های زندگی، اقوام مختلف، بهداشت، تغذیه و... داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، به ماجراهای روزمره‌ی بین پسری به اسم دانا و خانواده و دوستانش می‌پردازد. هر روز موضوعات جدیدی پیش می‌آید و آن‌ها را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که متوجه اشتباهات‌شان می‌شوند و با راهنمایی والدین‌شان درس‌هایی درباره‌ی مهارت‌های زندگی، رفتار درست، آداب معاشرت، بهداشت و… یاد می‌گیرند. ارتباط بین کودکان و بزرگسالان، مهربانانه و بااحترام است. روابط کودکان با هم نیز دوستانه است و فضای کلی سریال برای کودکان امن و آرام است.
  این سریال صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن یا ترسناک قابل‌توجهی ندارد و موضوعات و آموزش‌های مطرح‌شده در هر قسمت، برای کودکان بالای ۵ سال قابل درک و ارتباط‌اند. از آن‌جایی که خانواده‌ی دانا یک خانواده‌ی مذهبی‌اند، بسیاری از مسائل مطرح شده در هر قسمت، با آموزه‌های مذهبی والدین و سایر بزرگ‌ترها همراه می‌شوند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند در مورد موضوعات هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دانا، پسربچه‌ای است که به همراه خواهر، مادر، پدر، پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کند. در مقابل خانه‌ی آن‌ها مجتمع بزرگی قرار دارد که خانواده‌های متعددی در آن زندگی می‌کنند و به همین دلیل، مسائل گوناگونی در زندگی هر روزه‌ی آن‌ها اتفاق می‌افتد. دانا و خانواده و دوستانش هر روز مهارت‌های مختلف زندگی را تمرین می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟
  به نظر شما دخترها با پسرها چه فرق‌هایی دارند؟ آیا دخترها می‌توانند ماشین‌‌بازی کنند؟ مامان‌ها و باباها چه فرق‌هایی با هم دارند؟ باباها می‌توانند آشپزی کنند؟
  خانه‌ی دانا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با خانه‌ی شما دارد؟ مجتمع‌شان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴۰۰
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۱