مهدکودک خانم زرافه

(Megaminimals)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حیوانات یک مهدکودک، زندگی شاد و پرهیجان‌شان کنار هم و یاد گرفتن همیشگی از هم و از خانم مربی

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های حیوانات و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی و یادگیری مدام، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. تقریباً تمام مسائلی که در این سریال به آن‌ها پرداخته می‌شود، موضوعات جاری و روزمره در زندگی عموم کودکان خردسال‌اند و شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها نیز از منظر کودکان و با در نظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای آن‌هاست.
  همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور. آن‌ها در کنار هم و از هم چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند، به هم کمک می‌کنند تا مشاهده‌گرانی دقیق باشند، نسبت به محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت کنند، به یکدیگر کمک کنند و برای حل مسائل‌شان، به پیدا کردن راه‌حل بیندیشند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی از حیوانات و برخی از ویژگی‌هایشان و نیز با طبیعت و پوشش گیاهی اقلیم‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف و پیدا کردن راه‌حل برای مسائل‌شان ترغیب می‌شوند.
  در بعضی از قسمت‌ها موقعیت‌هایی پیش می‌آید که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند؛ مثلاً گربه تصور می‌کند دماغش افتاده و گریه می‌کند. حیوانات بابت شکستن گلدان مربی نگران‌اند. شیر وقتی پادشاه می‌شود با بقیه رفتار تحکم‌آمیزی دارد. فیل در یخ گیر می‌کند. اما همه‌ی این موقعیت‌ها در فضایی کودکانه طراحی شده‌اند و به خوبی و خوشی پایان می‌پذیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی، مهدکودک خانم زرافه نام گرفته، ماجراهای سرگرم‌کننده‌ی چند حیوان کوچک در یک مهدکودک است که همراه با مربی‌شان، خانم زرافه، همیشه در حال بازی و یادگیری‌اند. آن‌ها چه در روزهایی که در مهدند و چه روزهایی که به سفرهای کوتاهی در جنگل می‌روند، مدام با موضوعات و پدیده‌های تازه‌ای مواجه می‌شوند و با کنجکاوی و علاقه چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. رابطه‌ی حیوانات سرشار از دوستی و همدلی است و حضور خانم زرافه در کنارشان نیز محبت‌آمیز و دوستانه است. داستان‌های این سریال درباره‌ی موضوعات روزمره‌ای است که عموم کودکان را درگیر می‌کنند؛ مانند بازی کردن، دوستی و رابطه، تنها بودن، و شناخت دنیای اطراف. سریال سعی دارد با به تصویر کشیدن موقعیت‌هایی که کودکان با هم و با بزرگ‌ترها به مسئله می‌خورند، راه‌های حل کردن مسائل و غلبه کردن بر ناکامی‌ها را به‌صورت غیرمستقیم به آن‌ها نشان دهد. فضای سریال شاد و بانشاط است و روابط محترمانه بین شخصیت‌ها، آن را تبدیل به سریالی امن و دوست‌داشتنی برای کوچک‌ترها کرده است.
  رویکرد این سریال در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی خردسال تولید می‌شوند، سرزنشگر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان و مربی در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است؛ هرچند گفتگوهای زیاد حیوانات در هر قسمت، ممکن است دنبال کردن داستان‌ها را برای کوچک‌ترها دشوار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فیل، شیر، پاندا، گربه و پنگوئن، همراه با مربی‌شان خانم زرافه، در یک مهد کودک زیبا و دوست‌داشتنی، همیشه در حال بازی و یادگیری‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بازی‌های تازه‌ای از این قسمت یاد گرفتید؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظر شما حیوانات مهدکودک با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  در این قسمت چه مسئله‌ای برای حیوانات پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۲۰۰۷