موزه

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و معمایی درباره‌ی خلافکارانی با هدف دزدی از موزه، تلاش کارآگاه و کارمندان موزه برای محافظت از آن و نگهداری از اشیای قدیمی‌اش

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط موش‌ها با هم و نقشه‌هایی که برای دزدی از موزه می‌کشند، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  کارآگاه و کارکنان موزه نسبت به کارشان احساس مسئولیت می‌کنند و تلاش می‌کنند آسیبی به وسایل موزه نرسد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: از جلو چشمام دور شین، خاک بر سر تو، دست و پا چلفتی، بی عرضه‌ها، به هیچ دردی نمی‌خورین، بی‌فرهنگ‌های شرور، بدبخت شدم، ترسو، نابکار.
  کودکان با توضیحات رایانه، با موضوعات مختلفی مثل انواع شعر، تاریخ کشف یا ساخت وسایل مختلف آشنا می‌شوند.
  کودکان با شخصیت‌های مختلف تاریخی در ایران، بناهای تاریخی مختلفی مثل حمام شیخ بهایی و نیز با موضوع موزه و اهمیت حفظ آثار تاریخی آن آشنا می‌شوند.
  لگد زدن و پرت کردن،‌ پس‌ گردنی، دزدی و دستگیر شدن جزو موضوعات پرتکرار در هر قسمت است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی یک موش خلافکار است که همیشه در تلاش است نقشه‌هایی بچیند و با کمک دو دستیارش، به موزه‌ی شهر دستبرد بزند و آثار هنری و تاریخی را از آن‌جا خارج کند. اما کارآگاهی توانا با همراهی کارمندان موزه اجازه نمی‌دهند نقشه‌های دزدان به نتیجه برسد. در هر قسمت، با توجه به چیزی که خلافکاران قرار است بدزدند، رایانه‌ای به نام پت‌پت اطلاعات مفصلی همراه با تصاویری که روی مونیتورش پخش می‌شوند، در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این سریال در تلاش است از خلال داستان‌های پلیسی و کارآگاهی مربوط به سرقت، کودکان را با آثار تاریخی مختلف، هنرمندان و شخصیت‌های تاریخی و اهمیت حفظ و نگهداری از آثار باستانی آشنا کند.
  زدوخورد، لگد زدن و پرت کردن و رفتارهای خشنی از این دست بین موش‌ها فراوان دیده می‌شود؛ هرچند هیچ‌ کدام به آسیبی منتهی نمی‌شوند. حرف زدن و ارتباط رئیس موش‌ها با دو دستیارش هم همراه با توهین و تحقیر است. در بخشی که رایانه در مورد آثار تاریخی توضیحاتی می‌دهد، گاهی به موضوعاتی اشاره می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند و از کلماتی استفاده می‌شود که برای کودکان کوچک‌تر سنگین‌اند. موضوع آشنایی با تاریخ و اهمیت نگهداری از آثار تاریخی هم موضوعی نیست که برای کودکان خردسال قابل ارتباط باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یک موش خلافکار با دو همدستش، همیشه در تلاش‌اند تا به موزه‌ی شهر دستبرد بزنند و آثار قدیمی و قیمتی آن‌جا را بدزدند. آن‌ها اطلاعات مورد نیازشان برای دزدی را از کامپیوتری به نام پت‌پت می‌گیرند و با نقشه‌ای که رئیس موش‌ها می‌کشد، اقدام به سرقت می‌کنند ولی همیشه نقشه‌هایشان نقش بر آب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت با چه موضوعی در مورد موزه آشنا شدید؟ قبلاً در مورد آن اطلاعاتی داشتید؟ چه آثار باستانی‌ای را شناختید؟
  به نظر شما چرا موزه‌ها مهم‌اند؟ چرا دانستن تاریخ مهم است؟ چرا همیشه افرادی هستند که می‌خواهند اشیای قدیمی موزه‌ها را بدزدند؟
  تا به حال از چه موزه‌هایی دیدن کرده‌اید؟ انوع مختلف موزه‌ها را دیده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۶