موزی و مازی

(Bananas in Pyjamas)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و عروسکی درباره‌ی دو موز برادر و دوستان‌شان، تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها کنار هم و کمک‌ها و حمایت‌هایشان از هم

سال: 1992
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین شخصیت‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌هایشان کنار هم، مسائلی مثل قهر و کشمکش و سایر تجربه‌های روزمره‌شان، برای کودکان قابل ارتباط و معنادارند.
  موزی‌ها مهربان و حمایتگرند و همیشه آماده‌اند تا به دوستان‌شان کمک کنند. رفتار آن‌ها با هم و با بقیه دوستانه و با احترام است. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم خوش‌رفتارند و از کمک کردن به هم و خوشحال کردن هم لذت می‌برند. اگر هم اشتباهی بکنند سعی می‌کنند جبران کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی از حیوانات، و نیز با بعضی از مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی مانند احترام به دیگران، کمک کردن، مراقبت از خود و بهداشت و نظافت آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با الهام از آهنگ موزها در لباس‌خواب ساخته شده و در فارسی، موزی و مازی نام گرفته، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی تعدادی عروسک است که در همسایگی هم و در کنار ساحل زندگی می‌کنند. دو تا از آن‌ها موزهای دوقلویی هستند که همیشه لباس آبی راه‌راه پوشیده‌اند و همیشه برای کمک به دوستان‌شان آماده‌اند. عروسک‌ها در کنار هم تجربه‌های مختلفی از سر می‌گذرانند و با همراهی و همکاری هم چیزهایی در مورد مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی یاد می‌گیرند. آن‌ها در کنار هم موضوعات و فعالیت‌های متنوعی، از آشپزی گرفته تا نظافت خانه، آماده کردن مراسم تولد و شکل دادن به فعالیت‌های گروهی را تجربه می‌کنند. ارتباط عروسک‌ها با هم دوستانه و همراه با احترام و حمایت است و مفاهیمی مثل دوستی و کمک به دیگران در مواقع نیاز و سختی، از موضوعات مورد تأکید در سریال است.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با خود و جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  موزی و مازی دو برادر دوقلو هستند که همیشه لباس‌های راه‌راهی شبیه به لباس‌خواب می‌پوشند. آن‌ها با دوستان‌شان در خانه‌هایی کنار ساحل زندگی می‌کنند و در هر قسمت، ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما موزی و مازی مهربان‌اند؟ آن‌ها چکار می‌کنند که می‌فهمید مهربان‌اند؟
  امروز چه مسئله‌ای برای شخصیت‌های سریال پیش آمد؟ آن‌ها چطور مسئله‌شان را حل کردند؟
  به نظرتان موزی‌ها و بقیه با هم دوست‌اند؟ دوست‌ها با هم چگونه رفتار می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","عروسکی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","عروسکی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۹۲