موش خبرنگار

(Geronimo Stilton)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و معمایی درباره‌ی یک موش خبرنگار، علاقه‌ی او به ماجراهای پلیسی و همکاری او و دوستانش برای حل معماهای مختلف

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های موش خبرنگار، ارتباط او با برادرزاده‌اش و نقش برادرزاده در حل معماها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  موش خبرنگار ماجراجو، شجاع و پرتلاش است. او برای حل کردن معماها امیدش را از دست نمی‌دهد و از همکاری و حمایت دوستانش کمک می‌گیرد. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال هم کنجکاو و شجاع‌اند و راه‌های خلاقانه‌ای برای حل معماها پیدا می‌کنند. حمایت و کار گروهی برای حل معماها در همه‌ی قسمت‌‌ها مشهود است.
  موضوعات بعضی از قسمت‌ها به قاچاق یا دزدی و تبهکاری مربوط می‌شود.
  گاهی از کلمات یا لحن تهدیدآمیز استفاده شده است.
  کودکان در خلال حل معماها به مشاهده‌گری دقیق، توجه به شواهد، ارزیابی درست و نتیجه‌گیری ترغیب می‌شوند. همچنین، با مجموعه کتاب‌های موش خبرنگار،‌ اثر الیزابتا دمی آشنا می‌شوند.
  موش و دوستانش گاهی در ماجراجویی‌هایشان به کشورها و مناطق دیگر سفر می‌کنند و کودکان با طبیعت، حیوانات و بخش‌هایی از فرهنگ آن مناطق آشنا می‌شوند.
  تعقیب و گریز در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد. گاهی در ماجراجویی‌ها اتفاقات ترسناکی می‌‌افتد؛ مثلاً خطراتی پیش می‌آید، شخصیت‌ها به جاهای تاریک و ترسناک می‌روند، سقوط می‌کنند. فضای معمایی و رازآلود بعضی از داستان‌ها هم ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی با نام اصلی جرونیمو استیلتون که با اقتباس از مجموعه کتاب‌هایی با همین نام، اثر الیزابتا دمی ساخته شده، درباره‌ی موش خبرنگاری است که به ماجراهای پلیسی و معمایی علاقه دارد. او با همراهی خواهر، خواهرزاده و دوستش، هر بار که در شهر موش‌ها اتفاقی می‌افتد که ماهیتی معماگونه دارد، دست‌ به کار می‌شود و سعی می‌کند با ردیابی شواهد و سرنخ‌ها و با استفاده از قوه‌ی تحلیل و ارزیابی‌اش، معماهای مختلف را حل کند. موش خبرنگار از دنبال کردن سرنخ‌ها و حل کردن معماها لذت می‌برد و این لذت در فضای سریال جریان دارد و به‌خوبی به مخاطبان هم منتقل می‌شود. همکاری، پیدا کردن راه‌های خلاقانه، استفاده از قوه‌ی تخیل و گرفتن تصمیمات درست در مواقع حساس، از موضوعات مورد تأکید و برجسته در این سریال‌اند.
  موش و دوستانش در ماجراجویی‌هایشان گاه در موقعیت‌های خطرناک یا ترسناکی قرار می‌گیرند؛ مثلاً وارد جاهای تاریک می‌شوند یا به اشباح فکر می‌کنندولی همه‌ی این موقعیت‌ها به خیر و خوشی ختم می‌شوند. فضای رازآلود سریال و تعلیق‌های موجود در داستان‌ها ممکن است برای بعضی از کودکان ناخوشایند باشد. در بعضی قسمت‌ها به موضوعاتی مثل قاچاق و تبهکاری پرداخته می‌شود که موضوعات کودکانه‌ای نیستند. خط سیر داستان‌ها و دنبال کردن گفتگوها ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد و نیاز به همراهی بزرگ‌ترها داشته باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهر موش‌ها هر روز اتفاقات معماگونه‌ای می‌افتد که برای موش خبرنگار جالب‌اند. او با همراهی خواهرش تیا، برادرزاده‌ی کوچکش رایانا و دوستش کپل، سعی می‌کند از همه‌ی این معماها سر در بیاورد و آن‌ها را حل کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد؟
  به نظر شما بی‌باک و دیگران چطور متوجه می‌شوند که تصمیم درست کدام است؟ آن‌ها چگونه به نتیجه می‌رسند؟
  کتاب‌داستان این سریال را خوانده‌اید؟ اگر بله، به نظرتان شخصیت‌ها به چیزی که در ذهن شما بود نزدیک‌اند؟ دوست دارید کدام ‌یک از کتاب‌هایی که خوانده‌اید تبدیل به کارتون شوند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","معمایی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۰۹